Алергія на лимонні кісточки: рідка, але небезпечна

0 1 082

Алергічну реакцію можуть викликати не лише плоди лимону,  а і його кісточки. Так само, як і насіння іншого представника родини цитрусових — апельсина.  Зустрічається алергія на лимонні кісточки рідко, але може мати небезпечні симптоми.

До складу лимонних кісточок входять олії, клітковина і білки. Останні і є причиною реакції гіперчутливості. Адже насіння, у тому числі цитрусове, містить такі відомі алергени, як глобулінові та альбумінові білки запасу. 

Ці білки відрізняються особливою стійкістю та не руйнуються під впливом високих температур при кулінарній обробці. Відтак лимонні кісточки залишаються алергенними й в сирому вигляді, і у складі продуктів, приготування яких передбачає термічну обробку. 

Крім того, в осіб, чутливих до насіння лимону, можливий розвиток перехресної алергії на кісточки апельсину, мандарину, а також на арахіс

З іншими горіхами легше. Адже до сьогодні випадки перехресту між насінням цитрусових плодів та деревними горіхами реєструвалися лише у дітей.

Симптоми алергії на лимонні кісточки

Попри її рідкість, симптоми алергії на кісточки лимону можуть бути важкими, аж до анафілаксії, яка рецидивує. Вона, а також закладеність носа, хрип, відчуття стягнення у горлі, генералізована кропив’янка, нудота та блювота виникли у 26-річної жінки. Цей випадок нещодавно був описаний у журналі Allergy, Asthma & Clinical Immunology.

З’явилися ці симптоми після вживання салату, інгредієнтом якого був свіжовичавлений вручну лимон. При цьому лимонний та апельсиновий соки пацієнтка вживала без будь-яких наслідків для здоров`я. Окрім реакції на салат, її історія хвороби мала у собі алергію на фісташки та горіхи кеш’ю, а також астму.

Що стосується симптомів, про які йдеться вище, то вони зникали протягом години при пероральному прийманні антигістамінних препаратів та інгаляції сальбутамолу. 

Жінці провели шкірне прик-тестування, яке показало її чутливість і до пилку пшениці. Натомість реакції на пилок дерев, зокрема берези, а також на персик були негативними.

Щодо лимона, то результати тесту були негативними для його шкірки та плоду, але позитивними для насіння.

Також спостерігалася перехресна сенсибілізація між насінням різних видів цитрусових. Зокрема, жінка була чутливою і до насіння гібридних видів, отриманих шляхом схрещування цитрону та мандарину.

Отже, автори дослідження, які, серед іншого, й описали названий клінічний випадок, вважають:

у випадках незрозумілої або періодичної анафілаксії у дорослих пацієнтів слід враховувати можливість гіперчутливості до насіння цитрусових.

Коментарі
Loading...