Дванадцять причин опухання повік і способи їх лікування

0 63 697

Опухла повіка — значно гірше, ніж косметичний недолік. Такий стан може виглядати страшно, особливо коли набряк повіки настільки сильний, що не дає нормально бачити.

Зазвичай причин набрякання повік нешкідливі. Проте незначні на перший погляд  проблеми насправді можуть бути досить серйозними. Тому, якщо у вас опухли повіки, слід звернутися за допомогою до лікаря.

Алергія

Якщо очі сльозяться, сверблять, червоні і це супроводжується набряклістю повік, причиною може бути алергія. Пилок, алергени тварин та інші можуть подразнювати очі, викликаючи алергічну реакцію.

Очна алергія є небезпечною зрідка, але може спричиняти подразнення. Уникнення відомих алергенів — найкраща форма її лікування. 

Але у випадку, якщо симптоми не проходять, слід звернутися до лікаря. Він порекомендує тестування на алергію або призначить лікування.

Косметика

Коли макіяж та засоби догляду за шкірою потрапляють на очі, вони можуть їх подразнювати, залучаючи навколишні тканини. Так утворюється набряк, який червоніє та болить. Цей стан може бути проявом контактного дерматиту.

Набряк повік може спровокувати й інша алергічна реакція на косметику.

Для того, щоб відчути себе краще, потрібно добре змити косметику з повік.

Якщо печіння продовжується або посилюється, слід звернутися до лікаря. Для встановлення діагнозу він проведе патч-тестування та призначить засоби, що допоможуть снять набряк повік.

Не користуйтесь краплями для відбілювання очей або будь-якими засобами для полегшення болю. Такі препарати можуть мати небажані хімічні реакції з декоративною та доглядовою косметикою.

Кон’юнктивіт

Кон’юнктивіт, також відомий як рожеве око, являє собою запалення кон’юнктиви. Це прозора тонка тканина, яка покриває око зовні, а також задню поверхню повік. 

Люди з кон’юнктивітом зазвичай мають рожеві або червоні очні яблука і можуть відчувати біль, свербіння, мати набряклі повіки.

Найчастіше кон’юнктивіт викликає вірусна інфекція, рідше — бактеріальна. Запалення, спричинене вірусами, самостійно минає через 7—10 днів. 

Іноді алергія або подразники, такі як духи, подразнюють очі, викликаючи кон’юнктивіт.

Щоб запобігти виникненню та розвитку кон’юнктивіту, треба:

  • тримати очі в чистоті;
  • не терти очі та не торкатися їх;
  • часто мити руки, щоб запобігти поширенню інфекції.

Щоб не погіршувати стан очей, при перших проявах кон’юнктивіту припиніть наносити на них макіяж.  

Якщо прояви хвороби погіршуються, біль сильнішає або кон’юнктивіт продовжується тривалий час, ймовірно, потрібні антибіотики. Їх має призначити лікар.

Ячмінь (гордеолум)

Ячмінь (hordeolum) — це інфікування залози на повіці. Найпоширеніший вид ячменю заражає слізні залози, розташовані біля основи вій. Ячмінь також іноді утворюється всередині повіки через заражені сальні залози.

Як правило, ячмінь починається з розвитку червоних, сверблячих, болючих опухлих грудочок. Згодом, через декілька годин або днів, вони починають нагадувати прищі. У декого може бути нарив.

Зазвичай інфекція вражає лише одну слізну або сальну залозу і не потребує лікування. Теплі компреси можуть допомогти проти болю.

Хворі повинні уникати засобів для догляду за очима, включаючи косметику і креми, допоки ячмінь не зникне. Також ніколи не можна намагатися видавити ячмінь, бо це може поширити інфекцію і пошкодити око.

Антибіотики можуть допомогти, коли: 

  • одразу з’являється кілька ячменів,
  • ячмінь дуже болісний,
  • симптоми погіршуються,
  • розвивається лихоманка,
  • порушується зір.

Якщо ви відчуваєте будь-які з цих симптомів при ячмені, обов’язково відвідайте лікаря.

Халязіон

Халязіон схожий на ячмінь, але це патологія не інфекційної природи. Захворювання виникає при закупорці вихідного каналу. Це веде до хронічного проліферативного запалення залози хряща повік.

Люди, у яких стався один випадок такого захворювання, можуть мати рецидиви. Набряк може ставати досить великим. 

Однак халязіон рідко болить. Як правило, проходить самостійно через кілька днів, подібно до прищів.

Теплі компреси можуть допомогти халязіону швидше очиститися.

Коли халязіон стає дуже великим, він стає болючим та починає заважати бачити. Зазвичай важко визначити різницю між халязіоном, ячменем або очною інфекцією.

Якщо шишка не проходить через кілька днів або є інші ознаки інфекції, наприклад, підвищена температура тіла, хворий має звернутись до лікаря.

Виснаження

Втома або виснаження можуть змусити повіки виглядати товстими й набряклими. Так само, як і затримка в організмі води протягом ночі. Особливо, якщо людина погано спала.

Може допомогти застосування холодного компресу в положенні лежачи на подушці. Випивання склянки води може також допомогти зменшити затримку рідини та опухлість повік.

Плач

Плач може розірвати крихітні кровоносні судини в очах і повіках, особливо якщо він є сильним або тривалим.

Коли набряклість повік виникає у людини після плачу, причиною може бути затримка рідини, викликана збільшенням притоку крові до ділянки навколо очей.

Тут можуть допомогти відпочинок, прохолодні компреси, підняття голови і пиття води.

Орбітальний целюліт 

Орбітальний целюліт — це інфекція глибоко в тканинах повіки, позаду орбітальної перегородки. Вона може швидко поширюватися і часто буває надзвичайно болючою. Навіть малесенький поріз може спричинити появу бактерій у кількості, здатній викликати орбітальний целюліт.

Якщо повіка почервоніла, має прожилки, дуже болюча або набрякла, слід звернутися по екстрену медичну допомогу.

Целюліт — важка інфекційна патологія, яку треба лікувати антибіотиками. Коли перебіг інфекції ускладнений, може знадобитися приймання цих препаратів внутрішньовенно.

Базедова хвороба (дифузний токсичний зоб)

Базедова хвороба — ендокринне захворювання, що викликається підвищеною активністю щитовидної залози. Воно може призвести до збою в роботі щитовидної залози: вона помилково вивільніть антитіла для боротьби з очною інфекцією, якої насправді немає. 

Антитіла, які виділяє щитовидна залоза, можуть викликати опухання і запалення очей.

Існує декілька методів лікування базедової хвороби, в тому числі терапія різними ліками та операції на щитовидній залозі.

Очний герпес

Очний герпес — це герпесна інфекція в очах і навколо них. Хоча у кожного може розвинутись очний герпес, він найчастіше зустрічається у дітей. При цьому око червоніє.

Щоб діагностувати герпес, лікарю необхідно взяти очну культуру для перевірки на наявність вірусу. Попри те, що вірус залишається в організмі і не виліковується, противірусні препарати, призначені лікарем, можуть впоратися з симптомами.

Блефарит

На повіках деяких людей та навколо них скупчується більше бактерій, ніж у інших. Ці бактерії можуть викликати стан, що називається блефаритом.

Повіки таких людей виглядають жирними та лускатими. Це схоже на лупу навколо вій. Також у деяких людей розвивається болюче запалення повік.

Блефарит — хронічне захворювання, яке не піддається лікуванню. Воно має тенденцію час від часу загострюватись, і стратегію лікування ви можете визначити тільки разом із лікарем.

Іноді блефарит призводить до більш серйозної інфекції. Якщо спалах блефариту гірший за попередні або біль дуже інтенсивний, невідкладно зверніться до лікаря.

Заблокований слізний канал

Коли слізна протока закупорена, око не може повністю дренувати сльози. Як наслідок — біль і почервоніння повік. 

Люди із закупореною слізною протокою можуть також відчувати хруст повік. Їхні очі можуть погано відкриватись після пробудження.

Новонароджені та немовлята є особливо уразливими до закупорювання слізних проток. Стан таких дітей часто покращується до моменту, коли їм виповниться 1 рік.

Закупорена слізна протока іноді може інфікуватись. Якщо повіка дуже болить або у хворого підвищується температура, необхідно одразу ж звернутися по медичну допомогу. При інфекції можуть знадобитися антибіотики.

Коли закупорена слізна протока не очищується, лікар може призначити медичну процедуру з його прочищення.

 

Коментарі
Loading...