Алергію на вухах провокує… поліноз

0 2 727

Літня спека — не лише буяння фарб, шум морського прибою та різноманіття солодких фруктів, але й… алергія на вухах. Точніше, запалення, викликане дією алергенів. Причина у пилку, рівні якого сягають пікових відміток навесні та в літній період.

Про зв’язок алергії з болем та інфікуванням вух, можливості діагностики та лікування цієї хвороби читайте нижче.

Так, алергія на пилок може призвести до болю у вухах. Адже імунна система реагує на цей чинник виділенням антитіл, котрі провокують викид гістаміну. Він викликає свербіж очей, чхання та нежить. Все це прояви сезонної алергії, інша назва якої — поліноз.

Надлишок слизу забиває євстахієву трубу, яка з’єднує середнє вухо та задню частину горла. У дітей євстахієва труба менша і розташовується більш горизонтально, ніж у дорослих. Через це закорковується набагато частіше. 

Саме тому 

у третини малюків, які мають в анамнезі поліноз, в період сезонного пилкування рослин розвивається дисфункція євстахієвої труби.

Як алергія провокує вушні інфекції

Люди, які страждають на сезонну або цілорічну алергію, набагато частіше мають проблеми з захворюваннями вух.

Як уже згадувалось, сезонна алергія може викликати подразнення євстахієвої труби. Навколо цього органу виникає набряк, який перешкоджає стіканню слизу з середнього вуха.

Коли слиз збирається за барабанною перетинкою, це збільшує ризик розмноження в ньому бактерій та вірусів. Таким чином розвивається інфекція середнього вуха.

Симптоми захворювання:

Будь-яке запалення або закорковування євстахієвої труби може викликати не лише вушні інфекції, але й повну втрату слуху.

Як діагностується алергія на вухах

Якщо людина через алергію відчуває біль у вухах, зменшити його можна, лише лікуючи основне захворювання.

Першим кроком буде встановлення переліку алергенів, до яких чутлива людина. Визначити їх може лише лікар-алерголог. 

За результатами діагностики він порекомендує вдатися до відповідних заходів. Наприклад, якщо у людини алергія на пилових кліщів, вплив алергену допоможуть знизити дотримання чистоти у домівці та гарна вентиляція. 

При алергії на цвітіння слід обмежити перебування на свіжому повітрі в період найбільш активного пилкування рослин.

Але обидва види алергії лікуються. 

Коли треба звертатись до лікаря

Якщо симптоми вушної інфекції не покращуються протягом 48-72 годин. 

ЛОР-лікар визначить, що викликає біль у вухах — інфекція чи алергія. Якщо остання, слід звернутись до лікаря-алерголога.

Діагностика алергії

Для з’ясування причини захворювання алерголог має скласти повний анамнез і зробити тести. 

З цією метою досить часто використовують прик-тест. Це проколювання шкіри та введення невеликої кількості алергену. Протягом 15 хвилин після цього лікар спостерігатиме за реакцією пацієнта. 

Якщо в людини справді алергія, проколота ділянка почне набрякати або свербіти. Але через стан шкіри або вплив ліків, які вже приймає пацієнт, така діагностика може бути неінформативною.

Саме тому все більшої популярності у світі набувають молекулярні тести на алергію. Серед них одним із найзручніших є тест АЛЕКС2, що давно доступний в Україні. 

Лише один забір крові дає повну картину чутливості майже до 300 алергенів. Це значно полегшує роботу лікарів зі встановлення точного діагнозу та призначення адекватного лікування.

Медичне лікування

Метод алергенної імунотерапії (АІТ) заснований на ін’єкційному або сублінгвальному введенні невеликих доз причинних алергенів в організм пацієнта. Їх буде достатньо, щоб викликати відповідь імунної системи, але замало, аби спричинити важку алергічну реакцію.

Таким чином виробляється толерантність до алергену, і людина забуває про захворювання надовго або назавжди.

Уколи або таблетки від алергії можна приймати з 5 років. Спреї — з двох.

Найкраще АІТ діє при лікуванні інгаляційної алергії або алергії на отруту комах. До інгаляційних чинників належать: 

Алерголог може призначити ліки для зняття легких симптомів:

Приймання будь-яких ліків проти алергії відповідно до приписів лікаря допоможе полегшити неприємні симптоми, включаючи біль у вухах.

Людям з полінозом краще розпочати лікування методом АІТ восени або взимку, тобто задовго до контакту з алергенами. 

Пояснюється це тим, що ліки проти алергії запобігатимуть вивільненню хімічних речовин, які викликають алергічні реакції.

Для лікування вушної інфекції, спричиненої алергією, призначають антибіотики, а також антигістамінні, протинабрякові та знеболювальні препарати.

Отже:

Алергічний риніт або поліноз можуть викликати біль у вухах. Для з’ясування причини болю пацієнт має звернутись до сімейного лікаря, ЛОРа або алерголога, який проведе діагностику та призначить лікування. 

Полегшити симптоми допоможуть антигістамінні та протинабрякові препарати.

Щоб позбутись сезонної алергії надовго або назавжди, слід заздалегідь розпочати курс алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ).

Коментарі
Loading...