Щеплення проти ковіду: МОЗ дозволило вакцинацію дітей і одночасне щеплення від грипу

0 536

В Україні дозволена вакцинація проти ковіду дітей, старших 12 років.  Таке рішення Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) затверджене наказом МОЗ України від 13.10.2021.

А от необхідність третьої дози для всіх вакцинованих поки що розглядається.

У рішенні НТГЕІ, зокрема, йдеться про важливість вакцинації дітей проти інших інфекційних хвороб згідно з календарем щеплень. Наголошується на першочерговому забезпеченні вакцинами проти COVID-19 підлітків віком від 12 до 17 років та дорослих, які мають високі ризики тяжкого перебігу недуги та виникнення важких ускладнень.

З огляду на актуальні дані щодо безпеки та ефективності вакцини Comirnaty Pfizer-BioNTech для дітей віком від 12 років, а також зростання дитячої захворюваності на COVID-19, НТГЕІ рекомендує здійснювати щеплення осіб 12-17 років незалежно від приналежності до групи ризику.  За наявності вакцин, що відповідають віковій категорії, та з урахуванням затверджених протипоказів до вакцинації.

Кому з дітей вакцинуватися не можна

Наприклад, застосування Comirnaty від Pfizer/BioNTech протипоказане юним пацієнтам, які мають в анамнезі серйозну алергічну реакцію на один із компонентів вакцини.

Дітям, які перенесли міокардит або перикардит після першої дози цієї вакцини, рекомендовано відтермінувати введення другої дози до отримання додаткових наукових даних. Адже клінічні дослідження різних типів препаратів для вакцинації проти ковіду дітей всіх вікових груп тривають.

Пацієнти, у яких в анамнезі був міокардит, не пов’язаний зі щепленням проти COVID-19, і які вже не перебувають під наглядом кардіолога, мають бути вакциновані проти SARS-CoV-2. 

Є також рекомендації відкласти вакцинацію проти ковіду дітей, які хворіли на дитячий мультисистемний запальний синдром. Так само до надходження додаткової наукової інформації про коронавірусну хворобу.

Вакцинація Comirnaty для дітей віком від 12 років проводиться за такою ж схемою, що використовується для дорослих. Тобто рекомендоване введення двох доз (0,3 мл) з інтервалом від 21 до 28 діб.

Як одночасно вакцинують проти COVID-19 та інших інфекційних хвороб?

За процедурою, встановленою МОЗ,
щеплення від COVID-19 проводиться тим дітям від 12 років, батьки чи опікуни яких нададуть лікарю документи про отримання всіх обов’язкових вакцинацій згідно з Національним календарем щеплень (форма 063/о).

У разі, якщо всіх щеплень немає, їх можна пройти, а потім вже отримати вакцинацію і від ковіду згідно із процедурою, затвердженою МОЗ. Вакцинація проти ковіду дітей до 16 років проходить тільки зі згоди їхніх батьків (опікунів).

Щоб дотриматись безумовно важливої рутинної вакцинації та досягти швидкого охоплення протиковідними щепленнями дітей від 12 років, НТГЕІ рекомендує дотримуватися 14-денного інтервалу між введенням вакцини проти COVID-19 та препаратів проти інших інфекційних хвороб. Тих, що вводяться згідно з календарем щеплень. 

Якщо за медичними показами щеплення проводиться з меншим інтервалом часу щодо введення вакцини проти COVID-19, дози вакцин зараховуються. Виняток становлять лише екстрена вакцинація та вакцинація проти грипу.

Так, вакцинація проти COVID-19 має бути відтермінована на 14 днів після здійснення вакцинації за екстреними показаннями. 

Інактивовану ж вакцину проти грипу, за рекомендацією експертної групи, можна вводити одночасно з протиковідною. Це можна робити у різні кінцівки під час одного візиту пацієнта або у різні візити з будь-яким часовим проміжком.

Втім, 

у будь-якому разі препарати для щеплення проти COVID-19 та проти грипу вводяться в різні кінцівки. У медичній документації обов’язково зазначають, в яку з кінцівок введена протиковідна вакцина.

І таке правило стосується як дітей, так і дорослих, котрі хочуть отримати щеплення від обох хвороб.

Чому необхідно вакцинувати осіб з груп ризику?

У рішенні НТГЕІ також наголошено на важливості збільшити охоплення щепленнями проти COVID-19 людей з груп ризику, які підлягають пріоритетній вакцинації.

У документі йдеться про необхідність чітко розрізняти поняття додаткової дози вакцин проти COVID-19, які вводяться для посилення імунної відповіді, що згасає з плином часу, та введенням додаткових доз для досягнення кращого захисту імунокопрометованим особам.

Це означає, що питання застосування третьої дози протиковідної вакцини потребує детальнішого вивчення. Поки що про бустерну дозу для українців не йдеться.

Коментарі
Loading...