98 % людей із вираженою алергією добре переносять вакцинацію проти COVID-19. Що робити, щоб це було про вас?

0 416

Згідно з новим дослідженням, серйозні алергічні реакції на вакцини проти COVID-19 виникають досить нечасто.

Втім, експерти вважають, що людям з високим ризиком виникнення алергічних реакцій слід дотримуватися особливих застережних заходів задля безпечної вакцинації. Вони додають, що пацієнтам з алергією слід проконсультуватися зі своїми лікарями щодо вакцинації проти COVID-19.

Однак, згідно з новим дослідженням, опублікованим в JAMA Network Open, 98 % людей із вираженою алергією добре переносять вакцинацію проти COVID-19.

Про дослідження

Дослідники зібрали дані з 27.12.2020 по 22.02.2021 в Медичному центрі Шиба в Ізраїлі.

Понад 8 000 осіб, які страждають на алергію, пройшли оцінку ризику з використанням алгоритму, що включає докладне анкетування.

Трохи більше ніж 400 учасників були визначені як «люди із сильною алергією». З них 71 % становили жінки. Ця група отримала вакцину Pfizer-BioNTech під наглядом лікаря. 

Після першої дози:

  • Майже у 98 % учасників не було алергічної реакції.
  • У трохи більше як 1 % учасників розвинулися легкі алергічні реакції на вакцини: шкірні висипання, почервоніння, набряк язика або піднебінного язичка, кашель.
  • Анафілактична реакція — потенційно небезпечний для життя стан — розвинувся менше ніж у 1 % учасників. 

Найчастіше анафілактичні реакції виникали через 10-20 хвилин після вакцинації. Їх лікування включало введення адреналіну, застосування антигістамінних препаратів і інгаляційних бронходилататорів. 

Симптоми зникали протягом 2-6 годин. Жодному з учасників не була потрібна госпіталізація.

Учасники, у яких була анафілаксія, не отримували другу дозу вакцини в цей період дослідження.

Трохи більш ніж половина групи отримали другу дозу протягом періоду дослідження. Так само як після першої, після другої дози у 98 % учасників не було алергічних реакцій. Майже 2 % зазнали її легких проявів.

Втім, навіть за таких результатів автори роботи дійшли висновку, що алергічні реакції на вакцини Pfizer-BioNTech COVID-19 частіші, ніж на інші широко використовувані препарати. Особливо у людей з алергічними реакціями в анамнезі.

Проте більшість людей зі значною алергією можуть бути безпечно щеплені під медичним наглядом та після консультації лікаря, який оцінить ризик виникнення побічних реакцій.

Втім, науковці визнають необхідність додаткових досліджень для визначення точних факторів ризику виникнення анафілаксії у людей з сильною алергією. І от подібні роботи допомагають виявляти пацієнтів з особливо високим ризиком важкої алергії на COVID-19. І визначати безпечні й практичні підходи до вакцинації проти цього вірусу.

Кому слід турбуватися

Пріоритетним завданням лікарів є виявлення людей із серйозними й потенційно небезпечними для життя ризиками алергії, особливо анафілактичних реакцій.

А тому найбезпечніший та найпрактичніший спосіб уникнути важкої реакції – проконсультуватися з особистим лікарем щодо вашого здоров’я та алергічного анамнезу.

Якщо ж у вас виникла алергічна реакція на першу дозу, рекомендується поговорити з лікарем про те, чи можете ви безпечно отримати другу дозу, чи слід розглянути можливість застосування іншого типу вакцини. 

мРНК-вакцини від COVID-19, такі як Pfizer-BioNTech і Moderna, є новим типом вакцин. Вони відрізняються від інших, таких як вакцини від грипу або вітряної віспи.

Таким чином, алергічна реакція в анамнезі не є протипоказанням для вакцинації від COVID-19.

Навіть у пацієнтів з симптомами, схожими на алергічні, вони насправді такими не є. Але будь-хто, хто вважає, що знаходиться у групі ризику, повинен проконсультуватися з алергологом.

А ще – відкладіть щеплення, якщо маєте щонайменші ознаки хвороби. При розгортанні в країні нових хвиль пандемії збільшується й кількість хворих навколо. І тому заразитися легше. 

Особливі застережні заходи

Люди з групи високого ризику можуть перебувати під тривалішим спостереженням лікарів після щеплення, ніж стандартні 30 хвилин. Їм також рекомендується мати під рукою призначені лікарями медикаменти.

Якщо у таких людей виникають серйозні алергічні реакції на вакцини, наприклад анафілаксія, її можна швидко й ефективно контролювати.

Якщо ви постійно приймаєте антигістамінні препарати, можна випити їх за годину до вакцинації. Втім, все одно краще узгодити це із лікарем.

То як же діяти при щепленні людям з алергією?

Більшість людей можна безпечно вакцинувати у звичайних клініках або пунктах вакцинації. Проте потрібно ідентифікувати людей з важкою алергією в анамнезі, особливо анафілаксією. І визначати, чи можна, і яким чином безпечно їх вакцинувати.

Вакцини — найкращий захист від серйозного перебігу захворювання, а іноді й смертельного наслідку.

Людям з алергією в анамнезі варто обговорити історію хвороби зі своїм  лікарем, щоб встановити будь-який потенційний ризик виникнення важкої алергічної реакції.  Та отримати поради щодо кращого порядку дій для свого захисту під час пандемії.

Коментарі
Loading...