Астма та діабет. Який між ними зв’язок?

0 1 100

Останні дослідження свідчать, що астма у дітей може бути асоційована із виникненням діабету І типу. В причинах такого зв’язку вчені поки що розбираються. Втім, вони застерігають, що його потрібно враховувати при веденні дитини з однією з цих патологій. Детальніше про дослідження того, як пов’язані астма та діабет, читайте далі.

Наразі вчені пояснюють зв’язок між бронхіальною астмою (БА) та діабетом зниженням чутливості клітин дітей з астмою до речовин, які контролюють надходження в них глюкози. 

Відтак дослідники вже давно виявили значну асоціацію між діабетом І типу (інсулінозалежним) та БА у дітей. Результати ж нових досліджень вказують на те, що астма та діабет I типу часто спільно виникають в окремих дітей та членів їхніх сімей.

При цьому брати та сестри, у яких був один з цих станів, мали підвищений ризик розвитку іншого.

Ті, у кого діагностували астму у віці 3 років, мали підвищений ризик розвитку інсулінозалежного діабету вже у віці 5,9 року. Втім, зворотного зв`язку виявлено не було.

На думку авторів дослідження, знання щодо співіснування астми та діабету І типу та поширеності захворювання між родичами є важливим для розуміння зв’язку між атопічним та аутоімунним захворюванням та може мати клінічне значення.

Трохи статистики

Дані щодо зв’язку між бронхіальною астмою та діабетом І типу базувалися на аналізі інформації з бази даних населення Швеції, яка була оприлюднена в мережі JAMA Network Open.

Так, серед понад мільйона дітей, народжених у країні з 2001 по 2013 роки, інсулінозалежний діабет та БА часто зустрічалися як в окремих осіб, так і в сім’ях.

Дослідницька група включала 1 284 748 дітей:

  • Загалом 9,5 % з них мали астму.
  • 0,3 % ‒ діабет І типу. 
  • 0,04 % — обидва захворювання. 

Ці показники поширеності були аналогічними серед рідних братів та сестер: 9,6 % ‒ з астмою, 0,3 % ‒ з діабетом І типу та 0,04 % ‒ з обома захворюваннями.

Середній вік при діагностиці БА становив 3 роки, діабету – 5,9 року, і частіше астма зустрічалась у хлопчиків (61,8 %). 

Але частота випадків інсулінозалежного діабету майже не відрізнялась у представників обох статей.

У 0,3 % дітей з астмою у період дослідження розвинувся діабет 1 типу. а у 3,2 % дітей із цим діагнозом розвинулась астма. Коефіцієнт ризику для дітей з БА надбати й діабет 1 типу був значним. Але діти з цією недугою не мали значного ризику розвитку астми в подальшому житті.

Таким чином, дослідження визначило значну залежність між діабетом 1 типу та БА у дітей.

У дітей з астмою було значно більше шансів з часом захворіти й на діабет 1 типу. Втім, зворотний зв’язок не був підтверджений.

Діти, що мали обидва захворювання, зазвичай вже мали бронхіальну астму ще до того, як вони захворіли на діабет І типу.

Зважаючи на цей фактор, автори дослідження визнають вірогідність того, що лікування БА за допомогою інгаляційних кортикостероїдів може збільшувати ризик розвитку інсулінозалежного діабету.

Розуміння можливої коморбідності (поєднання) цих захворювань може бути корисним. Адже воно дозволить не пропустити діагностику можливої астми на ранніх стадіях у дітей з гострим станом, пов’язаним із діабетом І типу.

 

Коментарі
Loading...