Як жити з закладеним носом: 23 поради, щоб прискорити одужання і поліпшити сон

0 2 012

Закладений ніс не дає вам спати ночами? Читайте далі — дізнаєтеся, що ви можете робити вдень, ввечері й перед сном, щоб полегшити симптоми та виспатися.

Вирішальне значення мають заходи щодо зменшення назальних симптомів та супутніх їм проявів. Деякі з цих порад можна використовувати в будь-який час, в тому числі перед сном. 

Що робити вдень

Серед перерахованих нижче ви можете обрати методи й засоби, які найкраще підходять саме вам.

1. Не піддавайтеся бажанню висякатися

При закладеному носі хочеться швидше полізти в карман за платком. Але форсовано сякатися не рекомендується. Чому?

Дослідження показали, що це створює надлишковий тиск в носових порожнинах, через що рідина з носової порожнини може потрапити в носові пазухи.

Замість того, щоб сякатися, промокніть закладений ніс серветкою. Якщо вам абсолютно необхідно висякатися, робіть це обережно. Звільняйте кожну ніздрю по черзі, не створюючи при цьому сильного тиску.

2. Використовуйте акупресуру

Акупресура (точковий масаж) означає використання рук для активації певних точок. Хоча точковий масаж не вилікує застуду, він допоможе зменшити тиск в носових пазухах.

Щоб досягти нормалізації тиску в носових пазухах, натисніть вказівними пальцями лівої й правої рук на основу носа з обох сторін. Тримайте так близько трьох хвилин.

При синусових головних болях притисніть пальці до внутрішнього куточка будь-якої брови на три хвилини.

3. Підтримуйте водний баланс 

Коли слиз занадто густий, він може застрягати в носі, посилюючи закладеність. Достатня кількість рідини розріджує слиз, що допомагає дренувати носові ходи та пазухи.

Якщо ви застуджені, вам слід дотримуватись мінімального добового споживання рідини. Це приблизно від 30 мл води в день на кілограм ваги тіла для жінок і 40 мл – для чоловіків. 

Можливо, доведеться пити більше, якщо у вас жар, блювота або діарея.

4. З’їжте що-небудь гостре

Капсаїцин — хімічна сполука, що міститься в перці чилі, — розріджує слиз. Продукти, що мають у собі капсаїцин, можуть забезпечити легке тимчасове полегшення закладеності носа. Однак капсаїцин також стимулює секрецію слизу, через що виникає сильний нежить.

Гарячі соуси, карі й сальса також зазвичай містять капсаїцин. Але слід уникати гострої їжі, якщо ви схильні до розладів шлунка.

5. Застосуйте протинабряковий засіб (деконгестант)

Деконгестанти — різновид ліків. Вони знімають закладеність шляхом звуження судин в носі.

Протинабрякові засоби продаються у вигляді назальних спреїв, крапель до носа і пероральних препаратів. Для їх придбання не потрібен рецепт, хоча краще проконсультуватися з лікарем, якщо у вас є ще інше захворювання або приймаєте інші ліки.

Протинабрякові засоби часто комбінують зі знеболювальними (анальгетиками) і антигістамінними препаратами для досягнення максимального ефекту. Деякі з них також можуть містити кофеїн.

6. Прийміть НПЗП

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) знімають запалення і біль.

Немає ніяких доказів того, що нестероїдні протизапальні засоби можуть ефективно лікувати симптоми кашлю, пов’язані з нежитем. Однак дослідження показали, що НПЗП ефективні для полегшення інших симптомів застуди:

Деякі НПЗП відпускаються без рецепта. Поширені препарати — ібупрофен, напроксен і парацетамол.

7. Використовуйте льодяники з ментолом

При подразненні ментолових рецепторів в носі створюється відчуття, ніби повітря проходить легше. Хоча ментол насправді не знімає закладеність, він сприяє полегшенню дихання.

Допомагає при інших симптомах застуди, таких як кашель або біль у горлі. Пастилки з ментолом продаються без рецепта і мають мало побічних ефектів.

8. Скажіть «ні» алкоголю 

Якщо у вас вже закладений ніс, алкоголь погіршить ситуацію. Приблизно у 3,4 % людей вживання спиртних напоїв викликає симптоми з боку верхніх дихальних шляхів, такі як чхання, закладеність носа або нежить.

Алкоголь є сечогінним засобом, тобто збільшує вироблення сечі. Коли ви його вживаєте, підтримувати водний баланс важче. Якщо хворий зневоднений, його носовий слиз густіший і не може так легко стікати зі стінок носа.

Алкоголь також чинить негативний вплив на сон. Якщо ви захворіли, краще взагалі відмовитися від спиртних напоїв.

9. Уникайте кофеїну після 14:00

Кофеїн — це стимулятор, що міститься в чаї, каві й газованих напоях. Він може надати заряд енергії, коли ви відчуваєте себе погано, але має легкий сечогінний ефект.

Отже, якщо вам важко підтримувати водний баланс за допомогою рідини, не варто зловживати їжею та/чи напоями, здатними обумовити ймовірність зневоднення й загущення слизу.

Кофеїн і сон теж несумісні. Згідно з дослідженням, опублікованим в «Журналі клінічної медицини сну», вживання кофеїну за шість годин до сну може призвести до його порушення.

10. Тримайте домашніх тварин якомога далі від спальні

Домашні тварини негативно впливають на якість повітря у спальні. Лупа кішок і собак — поширені алергени, які можуть викликати симптоми алергії, в тому числі й закладеність носа.

Хоча можуть знадобитися зусилля над собою, щоб заборонити домашнім улюбленцям перебування у кімнаті, це допоможе вам легше дихати вночі.

Що робити ввечері

Ці перевірені часом засоби допоможуть зменшити закладеність носа і розслабитися на ніч.

11. З’їжте курячий суп з локшиною

Дослідження показують, що курячий суп може мати терапевтичні властивості, в тому числі легкий протизапальний ефект.

Хоча результати непереконливі, курячий бульйон містить важливі поживні речовини й покращує водний баланс. Іншими словами, коли закладений ніс, тарілка курячого супу ввечері не зашкодить.

12. Випийте гарячого чаю

Чай має противірусні, протизапальні й антиоксидантні властивості. Немає доказів того, що чай знімає закладеність носа. Проте дослідження стверджують, що гарячі напої поліпшують сприйняття людиною симптомів застуди.

Додавання меду або лимона в чай може принести додаткове полегшення. Мед заспокоює кашель, а лимон допомагає боротися з інфекціями.

Увечері оберіть чай без кофеїну.

13. Полощіть горло солоною водою

Лікарі рекомендують полоскати горло солоною водою, щоб зменшити в ньому біль. Хоча це не ліки, полоскання допомагає позбутися інфекції.

Спосіб недорогий і простий в застосуванні. Просто додайте від чверті до половини чайної ложки солі у 250 мл теплої води.

14. Спробуйте парову баню

Пар розріджує слиз в носових проходах, покращуючи закладеність носа. Найпростіший спосіб приготувати парову баню для обличчя — підігріти гарячу воду на кухні.

  1. Наповніть каструльку водою, доведіть до кипіння. 
  2. Дайте трохи охолонути, щоб не обшпарити шкіру. 
  3. Накиньте рушник на голову і нахиліться над каструлею так, щоб пара обволікала обличчя. 

При цьому робіть глибокі вдихи, аби розрідити слиз в носі.

15. Прийміть гарячий душ

Гарячий душ також тимчасово полегшує закладеність носа, розріджуючи слиз.

Не забудьте закрити двері у ванну, щоб пар у ній накопичувався. Як тільки він збереться, зробіть кілька глибоких вдихів, щоб очистити носові пазухи.

16. Використовуйте промивання сольовим розчином

Є дані, що промивання носа сольовим розчином, зокрема розчином із ксилітолом, поліпшує стан при закладеності та пов’язані з нею симптоми.

При полосканні сольовим розчином важливо використовувати тільки дистильовану воду. Або кип’ячену, охолоджену до кімнатної температури. 

Завжди дотримуйтесь інструкцій, які надаються виробником промивної системи.

17. Використовуйте назальний спрей з кортикостероїдами

Кортикостероїди — це ліки, що знімають запалення. Назальні кортикостероїди використовуються для лікування закладеності носа, нежитю і чхання, пов’язаних із запаленням.

Втім, ці ліки проти назальних симптомів можуть мати побічні ефекти. Зокрема, спричиняти сухість слизових і носову кровотечу.

Що робити безпосередньо перед сном

Ліки та розтирання грудей допоможуть впоратися з вашими симптомами.

18. Прийміть антигістамінний препарат

Гістамін — це медіатор запалення, що відіграє важливу роль у розвитку алергічних реакцій. Антигістамінні препарати блокують дію гістаміну, полегшуючи чхання, закладеність носа та інші симптоми алергії.

Сонливість — частий побічний ефект деяких типів антигістамінних препаратів, тому їх найкраще приймати перед відпочинком. Якщо вас турбують побічні ефекти, зверніться до лікаря.

19. Використовуйте ефірні олії 

Ефірні олії можуть допомогти зменшити закладеність носових пазух, але переконливих наукових даних щодо цього ефекту недостатньо.

  • Є дані, що олія чайного дерева має протизапальні й антимікробні властивості. Це дозволяє припустити, що вона допомагатиме, коли закладений ніс.
  • В іншому дослідженні вивчався вплив основного компонента евкаліптової олії — 1,8-цинеолу. Виявили, що і він покращує симптоми, пов’язані з носовими пазухами.
  • Олія м’яти перцевої містить ментол, завдяки якому хворому стає легше дихати.

Ви можете використовувати спеціальний дифузор для розпилення ефірних олій у спальні.

Або натріть ними груди. Обов’язково розбавте концентровані ефірні олії засобом-носієм, щоб запобігти подразненню шкіри.

Застосовуйте ефірні олії з обережністю, якщо підозрюєте, що ваш риніт алергічний. Або якщо маєте схильність до шкірних реакцій на ефірні олії. 

20. Використовуйте зволожувач повітря 

Зволожувачі підвищують вологість (а деякі також температуру) повітря. Хоча пристрої не продемонстрували стабільних переваг в лікуванні симптомів застуди, вони можуть полегшити дихання.

Сухе повітря подразнює горло і носові ходи. Якщо повітря у вашій спальні досить сухе, зволожувач стане в пригоді. 

Щоб уникнути розмноження бактерій і цвілі, пристрій потрібно регулярно чистити.

21. Забезпечте у спальні прохолоду й темряву

Коли ви недужаєте, навіть дрібниці перешкоджають нормально заснути. Наприклад, ви стаєте чутливіші до змін освітлення або температури.

Відтак підтримуйте прохолоду в спальні та обирайте легкі покривала. Використовуйте щільні штори, щоб зовнішнє світло не впливало на сон.

22. Нанесіть на груди ментол 

На шию і груди наносяться засоби для масажу грудної клітини. Вони часто містять ментол, камфору і/або олію евкаліпта. Розтирання грудної клітини не позбавляє назальних симптомів, але може поліпшити сон.

23. Спіть з припіднятою головою

Сон з піднятою головою допомагає вивести слиз і знизити тиск в носових пазухах. Ляжте на спину і використовуйте додаткову подушку.

Коли звернутися до лікаря

Закладений ніс зазвичай не привід для занепокоєння. Цей стан може бути викликаний сезонною алергією або тимчасовими періодами застуди, грипу чи загострення синуситу.

Хоча більшість людей успішно лікують закладеність носа в домашніх умовах, деяким категоріям хворих слід звернутися до лікаря для постановки діагнозу. А саме:

Навіть якщо ви не належите до однієї з цих груп, треба порадитись з лікарем, якщо симптоми закладеності носа тривають більше ніж тиждень або поступово погіршуються. 

На небезпечний для здоров’я стан вказують: 

  • утруднене дихання;
  • висока температура;
  • жовті або зелені виділення з носа, що супроводжуються болем в пазухах або лихоманкою;
  • кров’янисті або гнійні носові виділення.

Всі ці ознаки − привід негайно завітати до лікаря. 

Коментарі
Loading...