Алергія на нестероїдні протизапальні засоби: як її розпізнати і до чого тут вишенька на торті?

0 1 883

Алергія на НПЗЗ — нестероїдні протизапальні  засоби — зустрічається вкрай рідко. Втім, вона існує. І симптомами такої реакції можуть бути кропив’янка, ангіоневротичний набряк, напади задухи та небезпечна для життя анафілаксія.

Але перш ніж писати про алергію, розберімося, що ж таке нестероїдні протизапальні препарати?

Як пише медична література, це ліки, що використовуються для зняття больових синдромів: артриту, лихоманки та мігрені.

Частіше за все вони приймаються перорально, але можуть використовуватись у вигляді супозиторіїв або вводитись внутрішньом’язово.

Гелі та креми для місцевого застосування, до складу яких входять НПЗЗ, використовуються при спортивних травмах, хворобах суглобів, а також сонячних актинічних кератозах.

Класифікація НПЗЗ

Нестероїдні протизапальні засоби можна класифікувати за такими групами:

  1. Ацетати: диклофенак, індометацин, суліндак.
  2. Фенамати: мефенамінова кислота.
  3. Оксиками: піроксикам.
  4. Пропіонати: ібупрофен, кетопрофен, напроксен.
  5. Піразолони: фенилбутазон.
  6. Саліцилати: аспірин, дифлунізал.

Аспірин, диклофенак, ібупрофен, індометацин, кетопрофен виводяться з організму протягом 6 годин.

Дифлунізал, напроксен, фенилбутазон – протягом 10 годин.

Чому по діагностику потрібно звертатись до лікаря?

Діагностика різних типів алергії на нестероїдні протизапальні препарати — надзвичайно важке завдання. Тому перш ніж вважати, що у вас саме алергія на НПЗЗ, потрібно проконсультуватись з лікарем-алергологом.

Деякі люди можуть реагувати лише на один конкретний тип НПЗЗ, інші – на весь клас. 

І це друга причина, чому будь-хто, хто підозрює в себе алергію на НПЗЗ, перед прийманням цих ліків повинен проконсультуватися з лікарем. Адже хоча деякі види чутливості до НПЗЗ можуть мати легкий перебіг, інші є потенційно небезпечними для життя.

Як дізнатись, яке знеболювальне підходить саме вам?

Нестероїдні протизапальні препарати доступні без рецепта або за рецептом в необмеженій кількості. Крім того, фармацевтичні виробники створили препарати, в яких НПЗЗ поєднуються з багатьма іншими інгредієнтами:

Крім того, існує 15 різноманітних препаратів, до складу яких входить аспірин. Всі вони випускаються різними виробниками.

Попри схожі назви протизапальних лікарських засобів, їхні формули мають у собі різні активні інгредієнти. І кожен з них має відмінні ризики та побічні ефекти для людей з чутливістю до НПЗЗ.

Це зайвий раз доводить, що алергія до НПЗЗ важко піддається діагностиці, а заразом і лікуванню. 

Небезпека полягає в тому, що пацієнти, які добре переносили один тип ліків, можуть помилково вважати, що нормально сприймають всі інші лікарські засоби даного класу. І, прийнявши один з них, спричинити небезпечну для життя реакцію. 

Профілактика алергії на НПЗЗ

Якщо у вас є алергія до будь-якого з нестероїдних протизапальних препаратів:

  • Проконсультуйтесь з досвідченим лікарем-алергологом, аби дізнатись, яких ліків вам слід уникати.
  • Дуже уважно вивчайте склад всіх лікарських засобів, які відпускаються за рецептом та без нього.
  • Ніколи не приймайте рецептурні або безрецептурні знеболювальні, протизапальні, протизастудні ліки, які вам порекомендувала чи надала інша людина.
  • Приймайте тільки препарати в оригінальній пляшечці, які застосовували особисто і тримали під власним контролем. Нещодавно зафіксований випадок, коли у пацієнтки розвинулась небезпечна для життя анафілаксія після приймання НПЗЗ. У пляшці, яку їй дала колега, містилося декілька типів знеболювальних таблеток одночасно. Їх жінка змішала для власних потреб. І, забувши про це, запропонувала колезі. Хвора випадково прийняла таблетку, на яку мала алергію, що викликало майже смертельну реакцію.
  • Якщо маєте які-небудь сумніви відносно ліків, краще їх не приймати, поки не порадитесь з лікарем.

Ну і насамкінець – про вишеньку на торті.

Якщо у вас підтверджена алергія на НПЗЗ і вам здається, що після вживання тортів із кремами у вас з’являється висип, то, можливо, вам не здається. Адже до складу харчових кремів часто входять речовини, близькі за структурою до нестероїдних протизапальних засобів. І у хворих зі схильністю до алергії на ці ліки може спостерігатися й реакція на харчовий барвник.

Відтак не забудьте обговорити з лікарем і цю особливість.

Коментарі
Loading...