Весняна алергія у собаки: що її викликає, як проявляється і як її легко діагностувати за допомогою PAX

0 189

Що тепліше на вулиці, то більше полегшення відчувають власники собак. По-перше, гуляти з тваринами за плюсової температури приємніше, ніж у морози, по-друге, поступово зникає потреба у жилетках, комбінезонах та інших предметах зимового собачого гардеробу. Аж тут постає інша проблема — весняна алергія у собак.

З потеплінням повітря несе загрозу у вигляді пилку дерев — одного з головних чинників алергії у людей та їхніх домашніх улюбленців. У лютому (а за теплої зими — ще у січні) розпочинається сезон цвітіння вільхи, ліщини та кипарисових (ялівцю, кипариса, криптомерії, кипарисовика, туї). Незабаром до них доєднується береза, а за нею — й інші дерева.

Тож власникам собак варто звертати особливу увагу на стан шкіри вихованця. Адже якщо поліноз у людей заявляє про себе нежитем, чханням та сльозотечею, то у собак переважно (а іноді й тільки) страждає шкіра. І якщо ваш чотирилапий став надмірно чухатися, можливо, йдеться про алергію на цвітіння дерев у собак.

Як з’ясувалося за результатами молекулярного тестування собак в Україні на чутливість до пилку, ця недуга вражає до 55 % тварин.

Вплив перших весняних алергенів на людей та собак

Алергію на пилок у тварин викликають вже згадані та інші дерева, котрі є джерелами великої кількості пилку. Наприклад ліщина, або фундук, який завжди вважався деревом, що цвіте найраніше, тепер викидає пилок чи не з середини зими. 

Але на тлі глобального потепління тепер за термінами цвітіння ліщині часто передують вільха й кипарисові. І саме пилком вільхи, як з’ясувалося за допомогою молекулярного діагностичного тесту на алергію PAX, найчастіше спричиняється весняна алергія у собак в Україні. 

PAX показав, що всього до пилку чутливі 60 % протестованих собак. І щонайменше 15 % з них мають алергію до пилку вільхи. Родичка вільхи береза, що є найсерйознішим алергеном для людини і спричиняє щонайменше 25 % реакцій у осіб з алергією в Україні, у собак лише на другому місці.

За березою йдуть родичка її та вільхи ліщина, а також кипарисові, що утворюють окрему групу алергенів. 

І ці — нові для України дані — відповідь на питання, чому діагностику алергії у собак потрібно проводити саме у тварин, а не адаптовувати для них людські показники. Адже у людини серед дерев – чинників алергії з великим відривом лідирує береза. І приблизно у 50 % осіб з алергією спостерігається одночасна сенсибілізація до берези, вільхи та ліщини, адже основні білки цих рослин є високоперехреснореактивними. 

У собак натомість, як вже було сказано, серед причинних алергенів – дерев переважає вільха, а перехресна реактивність далеко не така поширена: одночасну чутливість до пилку берези та вільхи мали лише приблизно 2,5 % протестованих собак.

А от у сенсі найбільшої сенсибілізації до пилку українські собаки таки схожі на людей: обидві групи найбільше потерпають від алергії до амброзії

Алергія на амброзію у собак вражає до 40 % чотирилапих, у людей ця цифра наближається до 50 % тих, хто скаржиться на алергію.

Причини виникнення алергії на пилок у собак

Та й механізми розвитку цієї недуги у собак та людей схожі. Алергія на пилок будь-яких рослин у собак розвивається за тим самим сценарієм, що й поліноз у людей. У певний момент імунна система тварини «ламається» та починає надмірно реагувати на білки дерев, злаків, бур`янів та інших рослин, пилок яких розповсюджується вітром

Наслідком такої реакції є поява в крові людини або тварини антитіл до одного чи кількох рослинних білків. Так відбувається сенсибілізація до алергену (або алергенів). 

Поступово антитіл більшає, й у певний момент запускається механізм, який призводить до потрапляння у кров гістаміну — речовини, що бере участь у запальних процесах. Реакцією на гістамін є симптоми алергії,  котрі залежать як від виду алергену, так і від шляху його потрапляння в організм.

Весняна алергія на пилок у собак: симптоми

Собаки реагують на пилок почервонінням та свербежем шкіри. Окрім дискомфорту, який відчуває тварина, цей симптом полінозу у собак несе загрозу інфікування. Адже розчісуючись, тварина заносить у рани від кігтів патогенну мікрофлору — грибки, бактерії або віруси, котрі призводять до запальних процесів. 

Особливо небезпечними є запалення, що локалізуються в одному чи обох вухах тварини. Недуга може спричинити отит і, як наслідок, запалення у мозку.

Саме тому, якщо з настанням тепла ваш улюбленець почав інтенсивно чухатися, не можна це ігнорувати. Якомога скоріше відведіть тварину до ветеринара, щоб перевірити ймовірність весняної алергії у собаки. 

Точна діагностика алергії у собак можлива з РАХ

Тільки спеціаліст зможе відповісти, чи дійсно причиною свербежу у тварини є пилок, що з`явився у повітрі. Адже окрім полінозу шкірні проблеми у собаки можуть виникнути через:

З`ясувати точну причину надмірної чутливості імунної системи вашого собаки допоможе багатокомпонентний молекулярний тест РАХ. В Україні він впроваджується за підтримки ексклюзивного партнера «Nextmune» — відомого та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин. 

Тільки РАХ здатен визначити гіперчутливість хвостатого члена вашої родини до понад 200 алергенів харчіврослинного пилкугрибних спор, хутра й лупи тварин інших видів. Така діагностика дасть змогу визначити, чи є у собаки весняна алергія на пилок, і створити персональний алергологічний паспорт тварини.

І отримані до цього часу дані свідчать, що характер сенсибілізації людей відрізняється від такого у собак. Тож переносити дані з людей на тварин не варто. Варто зробити РАХ. 

Якщо тест підтвердить діагноз «алергія на пилок», собаці буде призначена протиалергійна терапія, яка відповідає віку та стану здоров’я. 

Коментарі
Loading...