Алергія на корм у собак: як лікувати та що її спричиняє

0 302

Турбота про собаку, який став справжнім членом родини, насамперед означає правильне збалансоване харчування. Намагаючись забезпечити організм тварини усім необхідним – білками, вітамінами, мінералами, клітковиною – власники часто надають перевагу готовому корму, сухому чи вологому. Попри правильність такого підходу алергія на корм у собаки може стати проблемою, для вирішення якої доведеться докласти багато зусиль.

Як визначити та подолати таку алергію, читайте далі.

Чому виникає алергія на корм у собак

Як і будь-яка харчова алергія у собак, чутливість до корму виникає, коли імунна система тварини починає надмірно реагувати на таку їжу. Зазвичай це стається з дорослими чотирилапими. 

При цьому між днем, коли собака вперше скуштував сухий або вологий сніданок чи вечерю, і моментом, коли симптоми алергії на корм проявляться вперше, може пройти декілька років.

Так, коли корм вперше потрапляє в собачий організм, імунна система сприймає його як небезпеку та виробляє специфічні антитіла – імуноглобуліни E. Продовжуючи споживати корм, тварина поступово накопичує ці антитіла – так відбувається сенсибілізація до алергену. 

Результатом накопичення антитіл є їхня взаємодія з клітинами імунної системи мастоцитами чи базофілами й викид у кров гістаміну – речовини, що бере участь у запальних процесах. Як наслідок з’являються симптоми алергії на корм. 

Це можуть бути:

Останні два прояви алергії на корм зустрічаються вкрай рідко. А ось першість за поширеністю належить шкірним симптомам. 

При цьому до неприємних відчуттів може доєднатися вторинна бактеріальна або вірусна інфекція. Адже, намагаючись позбутися свербежу, собака розчісує шкіру, й у рани потрапляє патогенна флора, що викликає запалення. І локалізуватися воно може не тільки на будь-якій ділянці тіла, а й у вусі. 

Що спричиняє алергію на корм у собак

Спровокувати таку реакцію може будь-який білок тваринного чи рослинного походження, джерелами якого в собачому кормі є:

Таким чином, алергія на «Роял канін», Pedigree, «Леопольд», Brit або будь-який інший корм насправді означає гіперчутливість вашого улюбленця лише до одного або декількох інгредієнтів. І завдання власника чотирилапого та ветеринара – визначити ці складові.

Зробити це можна за допомогою елімінаційної дієти, коли підозрювана складова, наприклад яловичина, повністю вилучається з меню собаки. На практиці це означає, що корм із яловичиною замінюється на корм на основі курки або риби. Якщо після цього симптоми алергії зникають, значить, ваш собака дійсно сенсибілізувався до м’яса корови, і цей продукт треба замінити іншим.

Власне, повна заборона складника, на який надмірно реагує імунна система собаки, і є основним методом лікування алергії на корм та будь-яку іншу їжу.

Але тут існують ризики. По-перше, вгадати можна не одразу. А оскільки корм для собак містить кілька складових, кількість спроб може дорівнювати їхній кількості, а саме дослідження — тривати тижнями та навіть місяцями.

По-друге, характерні для алергії на корм у собак діарея та блювота можуть насправді означати, що у чотирилапого харчова непереносність. На відміну від алергії, вона не пов’язана з імунною системою та не проявляється, якщо собака з’їсть невелику порцію їжі. 

Тому й лікуванням харчової непереносності має бути не повне виключення продукту з раціону, а суттєве обмеження його споживання. А також, можливо, лікування шлунково-кишкового тракту собаки.

Молекулярна діагностика алергії  у собак 

Саме тому бажано, аби діагностика алергії на корм у собак відбувалась за допомогою мультикомпонентного молекулярного тесту РАХ. На сьогодні це єдиний метод, що дозволяє підтвердити або спростувати наявність сенсибілізації собаки до понад 200 білкових молекул, що містяться у рослинному пилку, спорах грибів, продуктах, шерсті та часточках шкіри інших тварин та в отруті комах

Взявши у тварини порцію крові, ветеринарні лікарі визначать, до яких саме речовин у складі корму сенсибілізувався її організм, та допоможуть підібрати безпечну заміну.

Але чому недостатньо просто з’ясувати, до якого виду м’яса чи рослин сенсибілізувався собака? Бо якщо продукт виключається з раціону повністю, то чи не однаково, через яку саме алергенну молекулу доведеться шукати заміну рибі чи сої?

Це правильно, але лише частково. По-перше, наслідком сенсибілізації до одного виду білка може стати перехресна алергія на інші. Тому важливо знати весь перелік продуктів, що містять молекулу-алерген. Тобто імунна система вашого собаки може потенційно надмірно зреагувати не на один, а на кілька продуктів.

По-друге, харчова алергія часто є наслідком сенсибілізації тварини до пилку рослин. Адже притаманні їм алергенні молекули можуть міститись як у пилку, так і в рослинній їжі. 

Тому, вилікувавши алергію до пилку або сезонну алергію у собаки, ви значно покращите і її стан при харчовій алергії. Тож разом з аналізом причин алергії на корм у собаки варто визначити за PAX, до молекул яких аероконтактних алергенів чутлива ваша тварина. 

Можливості АІТ у лікуванні алергії у собак

І лише достеменно знаючи, які саме молекули стали причиною сенсибілізації, можна провести алергенну імунотерапію (АІТ) у собак, тобто підібрати правильне лікування. На відміну від антигістамінних та інших препаратів, що полегшують симптоми при загостренні захворювання, алергенна імунотерапія допомагає повністю одужати або суттєво покращує стан тварини на тривалий період.

Суть АІТ полягає в тому, що тварині протягом кількох місяців вводять, поступово збільшуючи дозу, молекули чи екстракти алергенів, на які вона реагує. Тож ефективність АІТ у собаки напряму залежить від правильності визначення білків, які стали причиною сенсибілізації.

З огляду на те, наприклад, що м’ясо курки є джерелом одразу п’яти алергенів, а пшениця – цілих 30, ветеринар має знати, на які саме молекули реагує ваша тварина. Адже собака може сенсибілізуватися як до одного алергенного білка, так і до всіх одразу. А визначити конкретний білок, що спричинив алергію на корм у собаки, сьогодні може лише мультиплексний тест PAX.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Коментарі
Loading...