Як діагностувати непереносимість глютену?

0 4 372

Діагностика непереносимості глютену наразі не має узгоджених методів. Однак існують тести на целіакію — аутоімунне захворювання, яке викликає значну алергічну реакцію на глютен. 

Целіакія зустрічається досить рідко. Й негативний результат тесту на неї не означатиме, що у вас немає непереносимості глютену.

Глютен (клейковина) — це білок пшениці, жита та ячменю. Його також можна знайти в деяких ліках, помадах та зубних пастах.

У людей з целіакією вживання глютену змушує імунну систему виробляти антитіла, які атакують слизову оболонку тонкої кишки. Це не тільки може викликати пошкодження шлунково-кишкового тракту, а й перешкоджає надходженню в організм важливих поживних речовин.

Хто повинен пройти обстеження на целіакію?

Якщо ви відчуваєте дискомфорт при травленні або діарею протягом двох тижнів і більше, поговоріть зі своїм лікарем про симптоми й подумайте щодо діагностики целіакії. 

Найпоширеніші симптоми цього захворювання охоплюють:

 • біль в животі, частіше в навколопупковій ділянці;
 • діарею або закреп;
 • зниження апетиту;
 • втрату ваги;
 • втому;
 • метеоризм.

Симптоми целіакії, не пов’язані зі шлунково-кишковим трактом:

 • анемія;
 • остеопороз  — втрата щільності кісткової тканини;
 • остеомаляція — розм’якшення кісток;
 • гіпоспленізм — зниження функції селезінки;
 • герпетиформічний дерматит (характерний для целіакії).

Аналіз крові

Ви можете зробити аналіз крові для діагностики целіакії. Він дозволяє виявити певні антитіла, рівень яких буде вищим за норму у людей з целіакію.

Але, щоб результати тестування були точними, ви не повинні перед ним переходити на безглютенову дієту

Біопсія

Біопсія тканини тонкої кишки, найчастіше дванадцятипалої, — це найточніший спосіб діагностики целіакії.  

Для початку ваш лікар, швидше за все, призначить аналіз крові, наприклад на виявлення антитіл класу IgA, IgG до тканинної трансглютамінази (tTG-IgA).

Якщо один з цих тестів вказуватиме на можливу наявність целіакії, лікар, ймовірно, прийме рішення провести ендоскопічне дослідження, щоб оглянути тонку кишку і взяти біопсію для аналізу. До того, як ви зміните раціон. 

Виявлення антитіл класу IgA до тканинної трансглютамінази (тест tTG-IgA)

Одним з початкових скринінгів на целіакію є тест на IgA тканинної трансглютамінази. Чутливість цього тесту висока, він:

 • позитивний приблизно у 98 % людей, які страждають на целіакію і вживають в їжу глютен;
 • негативний приблизно у 95 % людей, які не страждають на целіакію.

Для дітей у віці 2 років і молодше тест зазвичай включає виявлення антитіл IgA й IgG до дезамідированих пептидів гліадину (ДПГ). ДПГ мають високу спорідненість із HLADQ8/DQ2 — алелями білків головного комплексу гістосумісності. Їх носійство є маркером схильності до розвитку целіакії.

Існує незначна ймовірність отримання хибнопозитивних результатів для людей, які не страждають целіакією, але мають пов’язані з нею імунні розлади, такі як ревматоїдний артрит або діабет першого типу.

Тест EMA (ендомізіальні антитіла)

Тест на ендомізіальні антитіла IgA (EMA), як правило, призначений для людей, яким важко діагностувати целіакію. Він не такий чутливий, як тест tTG-IgA, і дорожчий.

Сумарні антитіла фракції IgA в сироватці крові

Цей тест перевіряє наявність дефіциту IgA, що може спричинити хибнонегативний результат tTG-IgA або EMA. Якщо тест показує, що у вас є дефіцит IgA, ваш лікар може призначити тест до дезамідированих пептидів гліадину або IgG — до тканинної трансглютамінази.

Тест на дезамідировані пептиди гліадину (ДПГ)

Якщо у вас дефіцит IgA або негативний результат тесту на антитіла до tTG або EMA, можна використовувати цей тест як діагностику целіакії. 

Хоча таке буває рідко, але, якщо аналізи негативні, а симптоми непереносимості глютену не проходять, обов’язково обговоріть з лікарем інші варіанти тестування або альтернативні діагнози.

Генетичне тестування

У процесі діагностики лікар може порекомендувати генетичне тестування на наявність HLA-DQ2 та HLA-DQ8. Ним визначається наявність мутантних генів, які обумовлюють схильність людини до розвитку целіакії. 

Таке тестування є доступним і в Україні й може бути використано для усунення целіакії як причини ваших симптомів.

Отже:

Якщо ви відчуваєте, що ваші проблеми з травленням можуть бути викликані глютеновмісними харчами, почніть відстежувати, що ви з’їли та яку реакцію викликала їжа. 

Навіть якщо ви не вважаєте, що це целіакія, але відчуваєте певний дискомфорт, діарею чи закреп протягом двох тижнів і більше, запишіться на прийом до лікаря.

Порадьтеся з ним щодо того, чи потрібна вам діагностика непереносимості глютену. 

Якщо виникне підозра на целіакію, лікар, швидше за все, почне з tTG-IgA тесту. Результат цього дослідження вплине на рішення щодо подальшої діагностики. 

Перед призначенням безглютенової дієти часто виконується ендоскопічне обстеження.

 

Коментарі
Loading...