Харчова алергія у собаки: симптоми та лікування

0 481

Власник собаки має бути готовим і до щасливих миттєвостей поруч із вірним другом, і до того, що улюбленець може відчувати проблеми зі здоров’ям. Собаки, як і люди, належать до ссавців, і мають подібну фізіологію. Тварини ростуть, розвиваються, живуть, подібно людям, у несприятливих умовах довкілля. А тому, як і ми, можуть страждати на різні хвороби. І харчова алергія у собаки — одна з них. 

Природно, що алергія на їстівні продукти — один з найбільш поширених типів гіперчутливості й у людей. Втім, відповідь на питання, чому виникає і як проявляється алергія на їжу  у собак, може стати для вас не таким очевидним, як видається. 

Отже, як розпізнати симптоми цієї недуги, як її точно встановити за допомогою сучасного молекулярного алерготесту PAX та чим лікувати, розберемося у цій статті.

Чому виникає харчова алергія у собак

Алергія взагалі та харчова зокрема виникає через збої в імунній системі. У загальному сенсі неправильна робота імунної системи, яка лежить в основі розвитку алергії, називається атопією

При цьому стані імунні клітини починають сприймати нешкідливі для себе подразники як небезпечні. При цьому у відповідь на такі чинники імунна система виділяє специфічні антитіла – білки, які можуть з’єднатися з білками самого алергену, щоб розпізнати його у майбутньому й дати сигнал імунній системі діяти. Тобто знешкоджувати ворога. 

Період накопичення таких специфічних антитіл у крові називається сенсибілізацією. Коли її рівень є достатнім для виникнення відповіді організму, у людини, собаки чи будь-якого іншого ссавця можуть спостерігатися симптоми алергії.

У випадку з харчовою алергією, котра насамперед виникає як алергія на корм у собак, здається, що мають зʼявитися симптоми з боку шлунково-кишкового тракту. Але це не так.

Симптоми харчової алергії у собаки

Проблеми зі шлунком і кишківником у собак дійсно виникають, але не так часто. Харчова алергія у собаки частіше характеризується комбінацією таких симптомів:

  • постійний свербіж;
  • пошкодження шкіри, викликані самотравмою або інфекцією;
  • рецидивуючі вушні інфекції;
  • шлунково-кишкові розлади (інколи).

Усі ці симптоми є постійними, не залежать від зміни сезону й триватимуть, доки не зміниться раціон тварини.

Діагностика шкірних проявів харчової алергії у собаки

Але шкірні симптоми спостерігаються у собак не лише при харчовій алергії. І в цьому полягає складність її діагностики. 

Адже шкірна алергія у собак виникає через банальних бліх, бактеріальні та грибкові (дріжджові) інфекції. 

Крім того, на алергічні прояви схожі симптоми, які супроводжують зараження собак коростою й стригучим лишаєм. Втім, з алергією ці два захворювання не пов’язані.

Алергія у собак на фактори навколишнього середовища, наприклад на пилок, а також алергія на грибок теж можуть проявлятися як шкірна алергія.

Тому, коли ветеринар бачить уражену шкіру собаки, зазвичай процес діагностики починається зі збору анамнезу, фізичного огляду та деяких тестів.

Тільки після виключення більшості недуг ветеринари припускатимуть наявність харчової алергії у собаки. Тому що це захворювання зустрічається відносно зрідка, а процес діагностики донедавна передбачав лише тривалу та незручну для тварини й власника елімінаційну дієту. При її застосуванні з раціону собаки виключаються продукти, які лікар може підозрювати у провокуванні симптомів. 

Діагностика харчової алергії у собаки також може передбачати внутрішньошкірні тести. Але вони, як правило, не дають надійних результатів і передбачають введення тварині наркозу й вибривання великих ділянок шерсті.

Тому молекулярна діагностика алергії у собак, яка з’явилася нещодавно, виглядає в цьому сенсі проривним рішенням. Адже, подібно багатокомпонентній молекулярній алергодіагностиці людини, молекулярний тест на алергію у собак PAX передбачає визначення чутливості до більш як 200 алергенів одночасно. 

Тест доступний в Україні й може за одним аналізом крові визначити чутливість тварини до пилку рослин, лупи та епітелію інших тварин, кліщів та тарганів, плісняви, отрути комах та до більш як 30 харчових продуктів

Цей перелік охоплює як традиційне для раціону собак м’ясо, так і рибу та рослинні продукти, які часто є складниками готових кормів.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики та лікування хвороб у тварин.

Що давати собаці, якщо у неї харчова алергія

Якщо у собаки виявлена алергія на корм, ветеринар порадить замінити їжу так, щоб раціон не містив компонентів, здатних викликати негативну реакцію. Можуть підійти й корми, виготовлені з нових або гідролізованих білків. Але їх потрібно вводити як випробовувальну дієту. 

Що таке нові білки

Нові білки (novel proteins) одержують з інгредієнтів, з якими собака ніколи раніше не стикалася. А в гідролізованих кормах молекули білків штучно змінені таким чином, щоб їхня алергенність знизилася. Наприклад, деякі сухі корми для собак містять кролика, тоді як інші — качку. 

Нові білки можуть підійти як дієта, бо для розвитку алергічної реакції потрібний попередній контакт з алергеном. Тобто ви маєте бути на 100 відсотків впевнені, що попереднє харчування вашої собаки не включало жодного з нових джерел білка в раціоні, який ви плануєте використовувати при пробній дієті.

Що таке гідролізовані білки

Гідролізовані білки можуть надходити майже з будь-якого джерела, але розщеплюються на такі крихітні фрагменти, що імунна система більше не реагує на них. Знову ж таки, деякі корми містять лише гідролізовану курячу печінку, тоді як інші виготовляються з гідролізованої курячої печінки та гідролізованого соєвого білка. І це потрібно враховувати при підборі дієти — з огляду на результати молекулярної діагностики алергії у собак.

Гідролізовані корми деяких брендів є унікальними. Їхнім джерелом білка є пір’яне борошно, яке буквально є пір’ям птиці, гідролізованим до «рівня амінокислот». Як джерело вуглеводів у таких кормах використовується кукурудзяний крохмаль, з якого видалена більшість потенційно алергенного білків. 

Всі ці характеристики надають таким собачим кормам якостей, що дозволяють застосовувати їх для діагностики та лікування собак з важкою харчовою алергією.

Описані типи дієт також зазвичай включають відносно гіпоалергенні або нові джерела вуглеводів.

Крім того, алергія у собаки вимагає, щоб їй купували корми, що проходять суворий контроль якості. Це практично виключає ймовірність, що корм міститиме інгредієнти, не зазначені на етикетці,  або перехресно забруднені ними. Домашні дієти також можна використовувати при зміні харчування, але вони мають бути розробленими ветеринаром, повноцінними й збалансованими.

Як проводиться пробна дієта

Якщо з якоїсь причини молекулярна діагностика харчової алергії у собак виявилась недоступною, лікар може порадити застосувати для виявлення хвороби елімінаційну дієту. Її потрібно дотримуватись протягом 8-12 тижнів. 

Впродовж цього часу ваш собака може пити лише воду та їсти корм з новітніми або гідролізованими білками, уникаючи інших продуктів, ласощів і навіть ароматизованих ліків. Якщо хазяїн стежить за дотриманням дієти, а їжа, яка використовується, відповідає приписам ветеринара, собаки з алергією до їжі мають відчути значне зменшення симптомів.

Після того як недугу діагностують за допомогою елімінаційної дієти, для додаткового підтвердження діагнозу деякі ветеринари рекомендують знову змінити раціон на початковий. 

При поверненні до нього симптоми у тварини мають відновитися – погіршитися протягом двох тижнів або близько того. А коли тварина знову перейде до гіпоалергенної дієти, рекомендованої ветеринаром, симптоми мають зникнути.

Молекулярна діагностика, здатна виявляти чутливість собаки до широкого спектру алергенів, дозволяє значно обмежити складнощі, що їх створює тварині (та її хазяїну) застосування обмежувальної дієти як діагностичного методу. 

Недавнє дослідження показало, що найпоширенішими алергенами у собак з харчовою алергією виявились:

Всі вони входять до діагностичної панелі PAX.

Як лікувати харчову алергію у собак

Після точно проведеної діагностики харчової алергії у собаки, лікування в домашніх умовах є відносно простим. Звичайно, тварина ніколи не має вживати інгредієнти, що викликають її симптоми. 

Іншими словами, якщо діагностовано алергію на яловичину, курку та пшеницю (так, можлива комбінація алергенів), то собаці ніколи не можна вживати, відповідно, яловичину, курку чи пшеницю.

У лікуванні собак із кількома важкими харчовими алергіями найкращих результатів можна досягти, годуючи їх кормом для собак з алергічною чутливістю, який містить нові або гідролізовані білки. 

У легших випадках тварини можуть добре реагувати на дієти з обмеженим вмістом певних інгредієнтів або беззернові корми. Вони призначаються  залежно від причин харчової алергії у собаки. 

Але пам’ятайте: якщо ці корми забруднені інгредієнтами, не зазначеними на етикетці, можливі прояви харчової алергії. Поговоріть зі своїм ветеринаром, аби визначити найкращий варіант у вашому випадку.

Зрештою, харчову алергію неможливо вилікувати, але з нею можна успішно боротися за допомогою правильного корму.

Отже:

При підозрі на харчову алергію у вашого улюбленця зручно користуватися методом молекулярної багатокомпонентної діагностики алергії у собак. Він не є травматичним і дозволяє визначити чутливість до практично всіх харчових алергенів собаки.

При застосуванні будь-якої дієти у собак з харчовою алергією потрібно радитись з ветеринаром. Це важливо, бо лише спеціаліст може підібрати на основі результатів діагностики збалансовану дієту, яка не зашкодить тварині.

 

Джерело : https://be.chewy.com/dog-food-allergies-symptoms-and-treatment/?utm_id=401549963&msclkid=4195eb443b0c130ef8a88f96aa3d1a6a&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Search_NC_All_AllMC1_DSA_Be.Chewy&utm_term=be.chewy.com&utm_content=Be.Chewy.com

Коментарі
Loading...