Підозра на алергію у кота? Зробіть РАХ!

0 170

Почувши слова «алергія» та «кішка», ми уявляємо людину, котра починає чхати, щойно наблизившись до пухнастої тварини. І уява не обманює. Адже алергія на котів — явище досить поширене й дається взнаки, зокрема, респіраторними симптомами. Утім, й самі Мурки та Мурчики можуть бути гіперчутливими до їжі, блошиної отрути, пилку чи інших тварин. При цьому алергія у кота має ті ж причини та механізм розвитку, що й у людини. 

А ось для симптоматики захворювання у кішок характерні особливості, здатні суттєво ускладнити діагностику алергії. І тут на допомогу ветеринарам приходить РАХ — багатокомпонентний молекулярний тест. Але все по черзі.

Чому у котів проявляється алергія?

І почнемо з того, як кіт або кішка стає алергіком. У певний момент імунна система тварини дає збій та починає сприймати білкові структури, з якими контактує організм, як загрозу. Найчастіше це трапляється з породистими хвостатими, адже виведення будь-якої породи будь-якої тварини передбачає інбридинг, тобто схрещення близьких родичів. Це допомагає отримати й закріпити певні ознаки, наприклад колір чи довжину хутра або форму вух, але послаблює котячий імунітет. 

Додайте сюди той факт, що пересування породних (і не тільки) котів їхні власники часто обмежують стінами оселі, й ми отримаємо тварину, чия імунна система практично не тренується. Адже саме у контакті з різноманітними факторами довкілля народжується стійкий імунітет. 

А якщо такий контакт локалізований у чотирьох стінах, імунна система з готовністю відпрацьовує закладені природою прийоми боротьби з небезпекою на тому, що насправді жодної небезпеки не несе. Наприклад, на новому кормі або пилку трави, який котячі власники занесли до квартири на взутті.

У відповідь на уявну загрозу організм тварини починає продукувати специфічні антитіла до білків, що їх розпізнав як ворожі, — імуноглобуліни E (IgE). Цей процес називається сенсибілізацією. І для хвостатого члена родини, як і для його хазяїна, вона відбувається непомітно. 

Після кожного нового контакту з алергеном кількість IgE збільшується, й настає момент, коли ці антитіла з’єднуються з клітинами, відповідальними за захист. Так вони стимулюють викид у кров гістаміну. Ця речовина задіяна у запальних процесах у організмі будь-якого ссавця, й саме у відповідь на її присутність виникають симптоми алергії у кота чи кішки.

Як проявляється алергія у кота

Першим котячим органом, який страждає від викиду гістаміну, стає шкіра: вона червоніє та починає свербіти (це, до речі, стосується також собак). Як наслідок тварина стає неспокійною, починає чухатися й вилизуватися, намагаючись позбутись неприємних відчуттів. 

Що, своєю чергою, може призвести до інфікування ран від гострих котячих кігтів та розвитку вторинної бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції. Про її наявність свідчитиме не тільки загальне погіршення стану тварини, а й поява неприємного запаху від неї.

Крім того, алергія у котів набагато частіше, ніж алергія у собак, характеризується респіраторними проблемами. Зокрема кашлем, чханням, астматичними проявами. На тлі алергії у котів також часто виникають риніти та кон’юнктивіти

Респіраторні прояви алергії у котів теж є доволі частими, практично на рівні шкірних. Дещо рідше у тварин спостерігаються розлади травлення, викликані харчовою алергією.

Але особливо небезпечним при алергії у котів є свербіж вух. Адже інфікування вушної раковини внаслідок розчісування може призвести до отиту та навіть запальних процесів у мозку тварини. 

Крім того, при алергії у кота чи кішки може набрякнути морда. А ще — з’явитися лупа та/або початися випадіння шерсті (алопеція). При цьому тварина може втратити шерсть як на окремих ділянках тіла, зазвичай тих, що найбільше розчісуються, так і повністю. 

Утім, цей симптом може виникнути й з інших причин. Наприклад, через стрес, інфікування паразитами або брак певних вітамінів. Або ж це може бути звичайна сезонне линяння. 

А от кашель та інші респіраторні симптоми, про які вже йшлося, — нежить, кон’юнктивіт, чхання — можуть свідчити про алергічну реакцію кота чи кішки, наприклад, на пилок рослин. Схожі симптоми можуть бути також наслідком бронхіту або запалення легень.

Діагностика алергії у кота

Що робити, аби зрозуміти, чи дійсно у кішки алергія, чи інше захворювання? 

Донедавна єдиним засобом діагностики алергії у котів була внутрішньошкірна проба. Тварині вводять алерген, який вважається причиною захворювання, та протягом певного часу спостерігають за реакцією. Але цей метод діагностики має недоліки. 

По-перше, не кожна тварина спокійно дозволить себе вколоти. Тож аби провести процедуру, кота доводиться піддавати седації або взагалі вводити у наркоз. Але це означає додаткове навантаження на організм недужої тварини. А якщо у кішки до того ж проблеми з серцем, така процедура може бути їй протипоказана.

По-друге, на результати тесту може вплинути низка факторів. Зокрема протиалергійні ліки, які власники почали давати тварині самостійно. 

І, по-третє, ціна питання. Адже хазяїну доведеться оплачувати не лише проведення самого внутрішньошкірного тесту, а й роботу анестезіолога та препарати для наркозу.

Всі ці обставини перешкоджали своєчасному виявленню, коректній діагностиці та лікуванню алергії у тварин.

Чому котові потрібен PAX

Але тепер в Україні з’явився сучасний метод діагностики котячої алергії. Це — молекулярний багатокомпонентний тест PAX. Він суттєво спрощує завдання з виявлення чинника гіперчутливості тварини. 

Адже лише однієї порції крові кішки достатньо, аби визначити наявність чи відсутність у хвостатого члена вашої родини гіперсенсибілізації до понад двох сотень алергенів, джерелами яких є:

Ба більше, такий самий тест PAX доступний в Україні і для собак, які потерпають від алергії не менше, а може, навіть більше за котів.

Тож якщо ви помітили у свого хвостатого члена родини симптоми, характерні для алергії, не гайте часу та не займайтеся самолікуванням, а зверніться до ветеринара. Адже своєчасно поставлений за допомогою багатокомпонентного молекулярного тесту РАХ правильний діагноз є однією з головних умов швидкого одужання тварини.

В Україні мультимолекулярний тест РАХ впроваджується за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Якщо ж алергія у кота чи кішки не підтвердиться, ветеринар проведе додаткові обстеження та призначить тварині відповідне лікування.

Коментарі
Loading...