Алергенна імунотерапія у тварин дозволяє позбутися симптомів захворювання назавжди

0 437

Причини, механізми розвитку та симптоми алергії однакові у всіх ссавців, до яких належать і люди, й їхні чотирилапі улюбленці. А отже й лікування алергії у тварин аналогічне лікуванню гіперчутливості у людини. Саме тому й розроблена алергенна імунотерапія у тварин. 

Цей метод, який ще називають АІТ (АСІТ), або щеплення проти алергії, виявив виняткову ефективність саме у лікуванні алергії. Втім, звірі – не люди, тому й алергенна імунотерапія у них відрізняється від людської. Про те, як вилікувати алергію у домашньої тварини назавжди, і чому при цьому ключовою є правильна діагностика, читайте далі.

Лікування алергії у тварин

Зазвичай найпростіше лікування алергії у тварин включає приймання препаратів, що послаблюють симптоми захворювання у період загострення. А також максимально можливе уникнення будь-якого контакту з алергенами. 

Але все це — так зване симптоматичне лікування, яке діє на прояв хвороби, її наслідок, а не на причину. Для будь-якого ж захворювання важливо виявити саме причину та знайти спосіб подіяти на неї. Тільки такий підхід дає змогу вилікувати хворобу назавжди.

І підхожий спосіб для алергії знайшли більше ніж 100 років тому. Називається він АІТ, тобто алергенна імунотерапія

На відміну від симптоматичної терапії, яку потрібно приймати постійно під час перебігу хвороби, АІТ допомагає назавжди позбутися алергічних проявів або суттєво та надовго послабити їх. 

Ефективність цього методу, власне, й доведена понад сторічним застосуванням при лікуванні алергії у людей.

Що ж таке АІТ?

Друга назва алергенної імунотерапії — щеплення від алергії. Адже суть АІТ полягає в тому, що тварині, сенсибілізованій до певних алергенів, протягом тривалого періоду вводять ці речовини, поступово збільшуючи дозу. У результаті організм гіперчутливої тварини адаптується до впливу пилку, спор грибів, отрути комах, пилу, харчових продуктів та перестає надмірно реагувати на них.

Однак запорукою успішності лікування завжди є правильна діагностика алергії у собаки, кота чи коня. Саме вона дозволяє визначити, який конкретно алерген спричиняє симптоми, й підібрати АІТ, яка б діяла точно проти цього чинника.

І найточніший засіб для алергодіагностики у тварин, зокрема у собак, – це молекулярний тест РАХ. Він дає можливість визначити, до яких саме білкових молекул сенсибілізувалась тварина. А отже, за результатами аналізу можна підібрати препарат для щеплення проти алергії, якого потребує саме ваш хвостатий улюбленець.

Тест впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Алергенна імунотерапія у собак: лікуємо атопічний дерматит та поліноз

Оскільки алергія у собак проявляється головним чином з боку шкіри, саме атопічний дерматит, а також гіперчутливість до укусів бліх і кліщів стали першими захворюваннями, для лікування яких була застосована АІТ.

Також алергенна імунотерапія у тварин проводиться собакам із полінозом, тобто сезонною алергію. 

Сезонна алергія у собак окрім шкірних має респіраторні прояви. При цьому курс АІТ розпочинають після завершення сезону пилкування алергенної рослини. Тож якщо вашому собаці діагностована алергія на амброзію, алергенну імунотерапію у тварини варто розпочинати у листопаді або навіть грудні.

Як проводять алергенну імунотерапію у собак

Лікування алергеном (або їхнім міксом) відбувається у два етапи. Перший – індукційний, коли доза алергенів поступово збільшується, поки не буде досягнута підтримувальна доза. На це йде від чотирьох тижнів до чотирьох місяців. Саму ж підтримувальну дозу вводять кожні три-чотири тижні.

Загалом курс АІТ триває щонайменше 12 місяців, після чого ветеринар ухвалює рішення стосовно припинення або продовження терапії. 

Рік терапії — це довго, скажете ви. Можливо, комусь так і здасться, втім, результат того вартий: під час сезону алергії або при контакті з алергеном ваш собака буде позбавлений симптомів. 

Для порівняння: у людей АІТ триває в середньому від 3 до 5 років. А у США практикують АІТ і впродовж 10 років життя людини.

Екстракт з алергенів, до яких сенсибілізувався чотирилапий, вводять переважно під шкіру собаки. При цьому доза та частота введення підбираються індивідуально.

За даними виробника ветеринарної алерговакцини «Artuvetrin», у понад 75 % собак, котрі проходили АІТ, симптоми алергії зникали або суттєво слабшали на період від кількох місяців до кількох років. Але в деяких випадках собака може потребувати пожиттєвої терапії.

Окрім підшкірної ін’єкції екстракту алергену при АІТ у собак можуть застосовувати ліки у формі таблеток або розчинів. Це відбувається зокрема тоді, коли чотирилапому діагностована харчова алергія.

Частота приймання та принцип призначення цих препаратів аналогічний застосуванню ін’єкційного методу, а ось результативність вища: до 60 %. Також повідомляється про ефективність оральної форми АІТ у половини собак, які не змогли пройти ін’єкційну терапію або мали анафілактичну реакцію на неї.

Чи є побічні ефекти алергенної імунотерапії у собак?

Так, і перелік чималий. Анафілактична реакція, а також

Але побічні ефекти алергенної імунотерапії у тварин вкрай рідкісні. Вони спостерігалися у приблизно відсотка собак, котрі проходили ін’єкційну АІТ. 

А найпоширенішим побічним ефектом алергенної імунотерапії у собак є посилення свербежу. Для його усунення використовують протисвербіжні препарати. Також у разі необхідності ветеринарний лікар може змінити дозу та частоту введення екстракту алергену.

Алергенна імунотерапія у котів: спроби вилікувати астму

Як і у випадку з собаками, алергенна імунотерапія досить успішно використовується в лікуванні котячого атопічного дерматиту. Також за допомогою АІТ лікується астма у котів. Щоправда, поки що під час лабораторних досліджень, результати яких науковці характеризують як обнадійливі.

Алергенна імунотерапія у коней допомагає боротися з алергією на мокриць

Так само поки масово не лікується за допомогою алергенної імунотерапії  астма у коней. Адже попри поширеність цієї недуги алергени, що викликають астму у коней, досі не ідентифіковані.

Водночас дослідження показали, що саме за допомогою АІТ ефективно лікується інше кінське захворювання — алергія на мокриць, або кулікоідна гіперчутливість (від Culicoides – мокриця).

Гіперчутливість до цих ракоподібних зустрічається у коней практично всього світу та здатна спричинити важкий дерматит. При цьому застосування алергенної імунотерапії для лікування недуги показало хороші результати. 

Так, в одному з досліджень покращення після першого курсу АІТ відчули вісім із десяти коней з алергією на мокриць. А у шести з них ефект терапії тривав протягом другого літа після початку лікування.

Алергенна імунотерапія у тварин – ефективний метод лікування 

Отже, алергенна імунотерапія є ефективним методом лікування різних видів алергії у різних тварин. І серед її переваг — не тільки можливість досягнення тривалого ефекту, а й індивідуальний підхід до кожного пацієнта.

Однак успішність АІТ залежить не тільки від правильного діагнозу алергії, а й від точного визначення білкових молекул, що стали причиною сенсибілізації собаки, кота чи коня. Саме тому перед початком курсу АІТ вашому улюбленцю потрібно зробити молекулярний алерготест РАХ. Якраз на основі визначених ним алергенів будуть підібрані ліки проти алергії для вашої тварини.

 

Коментарі
Loading...