Алергія у коней: як проявляється і як її подолати

0 505

Якщо ви є володарем коня, то маєте знати, що у цих граціозних та сильних створінь теж бувають хвороби. І алергія у коней — вже не таке й рідкісне явище. 

На розвиток цього захворювання і на те, як проявляється у коня алергія, впливають вік, порода та стать тварини. А алергени можуть чатувати на неї в стійлі, на пасовиську або навіть у власній мисці. Про тригери, здатні спровокувати алергію у коня, та методи боротьби з ними читайте нижче.

Чому у коней виникає алергія

Механізм розвитку алергічної чутливості у коней дуже схожий на людський. Коли тварина вступає в контакт з певним чинником, в її організмі запускається ряд процесів за участю хімічних речовин, таких як гістаміни та простагландини. Вони спричиняють запалення та надмірну реакцію імунної системи

При неодноразовому впливі алергену кінь буде виявляти сильнішу реакцію, оскільки стає занадто чутливим або сенсибілізованим до певного фактора.

Симптоми алергії у коней

Проявляються кропив’янкою, свербежем, респіраторними проблемами (кашель і хрипи) та мимовільними рухами голови.

Коні, котрі страждають важкими алергічними реакціями, мають схильність до анафілаксії. Для цього стану характерні раптове падіння тиску й утруднене дихання. Він потребує негайної ін’єкції адреналіну, інакше тварина впаде в шок і помре.

Алергія у коней на укуси комах

У коней, які мають алергію на укуси мошок (Culicoides), на шиї, животі та сідницях з’являються висипання, що будуть сочитись й вкриватись кіркою. Сильно свербляча літня екзема змушує бідних тварин постійно терти, дряпати та кусати шкіру. Якщо проігнорувати ці неприємні симптоми, у тварини можуть розвинутись вторинні бактеріальні інфекції та системні захворювання. 

Симптоми алергії у коней на укуси комах:

  • утворення струпів;
  • випадіння шерсті;
  • свербіж;
  • запалення шкіри, яке уражає переважно основу хвоста, живіт, морду й гриву.

Окрім укусів мошок, алергія у коней може бути пов’язана з укусами сліпнів, комарів та оленячих мух. Алергічні реакції викликають також блохи та кліщі

Кропивʼянка у коней

Шкірна алергія, така як кропив’янка, є найбільш частою реакцією у коней. Кропив’янка, як правило, з’являється через 12-14 годин після впливу алергену: спочатку на шиї та плечах, потім поширюється на все тіло. 

Може викликати свербіж, проявлятись у вигляді значної кількості дрібних прищів, які швидко збільшуються й зливаються, утворюючи великі припідняті рубці. 

Якщо у вашого коня алергія на укуси комах, найкращий захист — уникнення алергену. Почніть з використання протимоскітних сіток, спреїв та засобів для боротьби з комахами. Робити це потрібно ще до початку їх активізації після зими.

Вам знадобляться спреї, що відлякуватимуть паразитів й запобігатимуть їхнім укусам. Непогано було б завести пташині гнізда навколо сараю, обладнати його вентиляторами та сітками.

Крім того, слід змінити час перебування тварини у стійлі. Наприклад, ранок або вечір – пік, коли мошкара здійснює напади. Тому коням з алергією на комашині укуси в цей час варто знаходитись в приміщенні. 

Лікування шкірної алергії у коней

Залежить від типу та ступеня важкості реакції. В більшості випадків кропив’янка минає сама. Якщо ви підозрюєте, що алергія у коня викликана контактною реакцією на спрей для мух, допоможе обробка тварини холодною водою зі шлангу.

Полегшить або зніме свербіж купання зі спеціальним шампунем, створеним для заспокоєння сверблячої шкіри. Після цього варто нанести спрей з кортикостероїдами, алое або іншу мазь на ділянки тіла, що особливо сверблять.

У важких випадках допоможуть антигістамінні препарати або ін’єкції стероїдів, зроблені ветеринаром.

Якщо кропив’янка не минає або з’являється без причини, ветеринар проведе внутрішньошкірну пробу для виявлення алергену. Залежно від результату шкірного тесту коню може знадобитись гіпосенсибілізуюче лікування (уколи від алергії) з метою запобігання набрякам.

Респіраторна алергія у коней: причини, профілактика й лікування

Може бути спричинена пилком рослин, а також тривалим перебуванням тварини у стійлі, де вона постійно вдихає пил та запах екскрементів. Крім того, до легенів коня можуть потрапити часточки корму, який він збовтав під час їди, та пліснява, котрі також є чинниками конячої алергії. 

Алергія у коня, яка вражає дихальну систему, виявляється утрудненим диханням, нежитем та трясінням головою. 

До респіраторної алергії більше схильні коні з алергією на їжу або укуси комах. А ще тварини старшого віку: клітини їхніх легень реагують на алергени набряками, потовщенням слизової оболонки дихальних шляхів, збільшенням секреції слизу.

Коли у набряклих дихальних шляхах починають розмножуватись бактерії, у коня може розвинутись пневмонія або інші респіраторні інфекції.

Профілактика респіраторної алергії у коней:

  1. Уникайте кормів, забруднених дрібними частками, зокрема пилком та пилом. Наприклад, зерно та сіно. Якщо іншого корму, крім сіна, немає, перевіряйте його на наявність пилу та плісняви.
  2. Перед годуванням замочіть сіно в воді, щоб уникнути небажаних подразників.
  3. Не зберігайте сіно над стійлом тварини. Інакше пил та пилок падатимуть й тварина постійно їх вдихатиме.
  4. Намагайтесь тримати коней якомога довше на пасовиську.
  5. Замініть підстилку стружкою або подрібненим папером, щоб зменшити кількості ймовірних подразників.

Якщо профілактика не запобігне алергії, для лікування ветеринарний лікар може призначити курс пероральних або ін’єкційних стероїдів.

Харчова алергія у коней

Зустрічається досить рідко. Як правило, пов’язана із зерном, травами, харчовими домішками або обробленими кормами. Основним симптомом харчової алергії у коней є кропив’янка, яка спричиняє свербіж та атопічний дерматит.

Харчова алергія у цих тварин може викликати:

  • нежить,
  • носову кровотечу,
  • діарею,
  • набряк ділянки живота або плечей.

Надійними способами підтвердження харчової алергії є молекулярна діагностика алергії та елімінаційна дієта. Внутрішньошкірні тести не є надійними для виявлення харчової алергії у коней. Якщо проби проводяться в умовах загострення хвороби, то можуть давати хибний результат. 

Натомість за допомогою багатокомпонентної молекулярної діагностики алергії можна достеменно визначити, на які саме алергени реагує тварина. Взявши у неї лише один аналіз крові, лікар дізнається про реакцію на сотні алергенних екстрактів і молекул. Такі тести вже використовують за кордоном, а їх ввезення в Україну очікується. Тому варто перепитати ветеринара, чи вже доступний для вашого коня молекулярний тест на алергію, на кшталт тесту PAX для собак.

Якщо надійного тесту немає, для діагностики харчової алергії у коня застосовуватиметься елімінаційна дієта. Тобто така, що передбачає виключення з раціону підозрілих кормів. 

Правильна елімінаційна дієта має складатись із сіна іншого сорту та гранул з низьким вмістом вітамінів і мінералів. Інші корма і добавки треба виключити з раціону на 8-12 тижнів. 

Якщо відмічається клінічне покращення, слід щотижня додавати по одному компоненту з попереднього раціону тварини. Це допоможе ідентифікувати алергію на конкретний продукт 

Пам’ятайте: при багаторазовому впливі алергенів захворювання у коней лише загострюється. Виявлення алергії на ранніх стадіях допоможе обмежитись профілактичними заходами.

Коментарі
Loading...