Як надати швидку допомогу при алергії

0 2 699

Симптоми алергії можуть бути як легкими, так і важкими. Тому людям, які мають родичів або друзів із цим захворюванням, потрібно знати, як надається  перша допомога при алергії.

Пропонуємо докладний порядок дій для ситуацій, коли не можна зволікати. 

Алергія – це імунна реакція організму на алерген. Вона виникає, коли імунна система сприймає звичайні речі, що знаходяться в навколишньому середовищі, як ворожих агентів. При цьому виділяються гістамін та інші хімічні речовини. 

Що викликає розвиток алергії

У відповідь на ті чи інші алергени імунна система починає виробляти специфічні антитіла IgE. Зазвичай синтез антитіл розпочинається при першому контакті з алергеном.

Коли ви зіткнетесь з алергічним чинником знову, у якийсь момент це може викликати легкі симптоми. Зокрема, подразнення шкіри, сльозотечу, чхання. 

Але іноді реакція на алерген може призвести до таких ускладнень, як: 

Коли і як потрібно діяти негайно

Слід негайно телефонувати у швидку, якщо ви або члени вашої родини відчуваєте які-небудь з таких симптомів:

 • блідість або почервоніння шкіри;
 • набряки;
 • неможливість дихати через звуження дихальних шляхів;
 • розпухлий язик;
 • слабкий пульс;
 • запаморочення;
 • нудота;
 • втрата свідомості.

Це прояви анафілаксії. Якщо у хворого вони є, потрібно терміново вводити йому адреналін.
Про це детальніше розповімо далі.

Перша допомога при алергії у дитини

Від анафілаксії найбільше потерпають діти. Адже вони не завжди можуть пояснити свої симптоми й покликати на допомогу. 

Якщо у малюка стався анафілактичний шок – найважчий прояв анафілаксії з втратою свідомості, слід негайно ввести адреналін та викликати швидку. Якщо адреналіну немає, поки приїдуть лікарі, не можна гаяти час. 

Слід надати екстрену допомогу при алергії самостійно:

 1. Перевірте дихання, закинувши голову дитини назад. Робіть це не довше 10 секунд. Ця маніпуляція відкриє дихальні шляхи. 
 2. Потім витягніть язик малюка вперед. Якщо дитина не дихає, її груди та живіт не будуть рухатись.
 3. Зробіть штучне дихання: щільно обхопіть губами рот та ніс дитини. Вдихаючи повітря їй до рота, ви підвищуєте рівень кисню в крові, що, своєю чергою, допомагає підтримувати життєдіяльність органів.
 4. Виконайте непрямий масаж серця. Зробіть 30 натискань на грудну клітину. Сильно натискайте двома пальцями на її середину, потім різко відпустіть. Виконуючи ці рухи, ви дієте на серце та мозок.
 5. Зробіть два штучні вдихи. Продовжуйте цикли з 30 стискань грудної клітини та двох штучних вдихів, поки не приїде машина швидкої допомоги.

Головне –  не панікувати. У дітей перший напад анафілаксії протікає легше й зазвичай не загрожує життю. Тому важливо розпізнавати симптоми, щоб відразу виявити ознаки алергії та не допустити до розвитку шоку в майбутньому. 

Перша допомога при алергії у дорослого 

Дещо відрізняється від реанімаційних заходів, які треба проводити дитині.

Якщо ви знаходитесь поряд з людиною, у якої виникла анафілаксія, вам слід:

 1. Перевірити, чи є у хворого укол від алергії, тобто інжектор адреналіну. Швидка допомога приїде не відразу, тому ви маєте зробити ін’єкцію самостійно. Колоти адреналін слід у стегно, можна навіть через одяг. 
 2. Негайно набрати 103 і повідомити про ситуацію.
 3. Якщо стан хворого не покращується, ввести ще одну дозу.
 4. Коли укол подіє, спробувати заспокоїти людину. 
 5. Покласти хворого на спину.
 6. Підійняти його ноги та накрити їх чимось теплим.
 7. Покласти постраждалого на бік, якщо у нього блювота або кровотеча.

Переконайтесь, що одяг не стискає пацієнта і він може дихати. Не давайте пероральні ліки або напої й не піднімайте голову людини, особливо якщо в неї проблеми з диханням.

Термінова допомога при алергії, викликаній набряком Квінке

 Ангіоневротичний набряк, або набряк Квінке,  – це різновид кропив’янки та зазвичай нею супроводжується. Він виникає внаслідок розширення та підвищення проникності кровоносних судин. 

Цей стан розвивається раптово. Симптоми можна зняти антигістамінними препаратами. Або, при погіршенні стану, – за допомогою глюкокортикостероїдів. 

Але! Якщо недуга супроводжується набряком гортані, то за відсутності лікування (того ж таки введення адреналіну) вона закінчується асфіксією. Тобто хворий може просто задихнутись від набряку горла та гортані. 

Перша допомога при набряку Квінке полягає в запобіганні спонтанним висипанням, підтримці прохідності дихальних шляхів та припиненні прогресування захворювання.

Швидко зняти набряк обличчя при алергії допоможуть блокатори гістаміну, стероїди, а при важких симптомах – адреналін.

Головне – не розгубитись в екстреній ситуації. Особливо, якщо ніхто, крім вас, не зможе прийти на допомогу хворому.

Коментарі
Loading...