Перша допомога при алергії на щоках у немовлят: що робити?

0 1 084

Алергія на щоках у дитини – досить поширене явище. Воно вважається ознакою дерматиту або просто є реакцією адаптації малюка до навколишнього середовища. Втім, бувають і більш серйозні варіанти.

Про те, як на обличчі малюка виглядає екзема, або атопічний дерматит, та про засоби профілактики й лікування цього захворювання читайте далі.

У немовлят екзема часто з’являється на щоках та тілі. У 60 % малюків дане захворювання вперше виявляється у віці до року. І у 90 % дітей екзема проходить до 5 років.

Які розпізнати екзему на обличчі дітей?

Така реакція часто пов’язана не лише з алергією на харчові продукти, але й з інфекцією (бактерії, грибки, дріжджі та віруси). Це запальне захворювання, при якому щоки червоніють і буквально горять. 

Алергія у світлошкірих пацієнтів виглядає як розсип дрібних червоних прищиків. А от на чорній або коричневій шкірі вони  мають темно-коричневе чи фіолетове забарвлення. 

Окрім того, екзема проявляється на животі та грудях  у маленьких дітей та на згинальних поверхнях рук та ніг у дітей старшого віку. 

Також зафіксовані випадки алергії в області очей. При цьому висипання виглядають як червоні плями з лущенням та свербежем.

У підлітків висипання можуть з’явитись на ліктях, руках, шиї та ногах. Втім, у дітей старшого віку та підлітків алергія на щоках зустрічається зрідка.

Висипання дуже сильно сверблять. В деяких випадках свербіж може бути настільки сильним, що порушує сон дитини, робить її примхливою та дратівливою.

Причини виникнення екземи

Часто захворювання пов’язане з вродженим дефектом гену філагрину, що впливає на проникність шкіри. Спричиняти загострення екземи можуть їжа, пилок та інші алергени.

До появи екземи призводять:

  • Проблеми зі шкірним бар’єром. Шкіра має тонкий захисний шар, призначений для захисту від алергенів та проникнення води. Одним з найважливіших елементів шкірного бар’єра є білок філагрин. У людей з екземою може не вироблятися його достатня кількість. В результаті волога втрачається, а шкіра занадто сильно реагує на подразники, стає чутливою та пропускає мікробів.
  • Імунні реакції. Імунна система допомагає захистити нас від хвороб та зцілити від травм. У людей з екземою імунна система занадто сильно реагує на алергени та подразники. Це може активувати утворення антитіл, що викликають сильне запалення шкіри.

Фактори ризику розвитку екземи у дітей

Дослідники виявили деякі чинники, пов’язані з вищим ризиком розвитку екземи у немовлят, дітей ясельного віку та підлітків. 

До таких факторів належать:

Деякі з цих станів багато в чому збігаються. Наприклад, дослідники знають, що екзема має тенденцію погіршуватись в ті періоди року, коли виникає сезонний алергічний риніт

Як діагностується алергія на щоках у дитини

За оцінками Всесвітньої асоціації екземи, лише в Америці на це захворювання страждають 9,6 млн дітей.

Лікарі, як правило, для діагностики дивляться на висипання і ставлять питання відносно факторів, що могли спричинити загострення захворювання. Також розпитують про симптоми, такі як свербіж. 

Проводиться тест на алергію, наприклад, прик-тест або молекулярний тест на алергію, якщо лікар-алерголог вважає, що причиною проявів на щоках є саме справжня алергія.

Як лікувати алергію на щоках у немовлят

Лікування екземи на обличчі у немовлят варіює від простих домашніх засобів до процедур купання та рецептурних ліків. Те, що потрібно вашому малюку, буде залежати від важкості захворювання та віку.

Ознайомтеся з найбільш поширеними методами.

Зволожувальні засоби

Щоб зменшити сухість шкіри та поновити шкірний бар’єр, ви можете щоденно використовувати зволожувальні засоби, багаті на пом’якшувальні речовини

Рекомендується поговорити з педіатром стосовно того, як часто і які косметичні препарати використовувати. 

Більшість педіатрів рекомендують лосьйони з керамідами та іншими інгредієнтами, що поновлюють шкірний бар’єр.

Короткі щоденні ванни

Більшість експертів в галузі охорони здоров’я рекомендують швидкі щоденні ванни з теплою водою (близько 10 хвилин). Якщо ви використовуєте мийний засіб, переконайтесь, що до його складу не входять віддушки або подразливе мило

Після ванни акуратно промокніть шкіру дитини м’яким рушником і нанесіть зволожувальний крем.

Відбілювачі

Деякі медики рекомендують додавати незначну кількість гіпохлориту натрію до ванни, щоб зменшити ріст бактерій. Але в цьому випадку важливо не переборщити, щоб така процедура не обпекла та не пересушила шкіру. 

Перед застосуванням ванн з хлором проконсультуйтеся з лікарем-алергологом.

Світлотерапія

Сонячне та ультрафіолетове світло успішно використовують для лікування екземи. Але таку методику лікування призначає виключно лікар. 

Лише він може вирішити, чи буде світлотерапія (також називається фототерапією) хорошим способом лікування екземи на обличчі вашої дитини.

Кортикостероїди

Коли у немовлят починають «горіти щоки», алергія потребує негайного медичного втручання. Швидко зняти запалення допоможуть крем, гель або піна, до складу яких входять стероїди. 

Однак цей спосіб лікування не слід використовувати довго, оскільки стероїди можуть зробити шкіру тонкою і вразливішою. 

Якщо використовуєте крем з кортикостероїдами, переконайтесь, що наносите його лише на ділянки, уражені екземою, а не на всю поверхню щік.

Отже:

Атопічний дерматит, або екзема – це захворювання шкіри, що часто вражає шкіру обличчя, а саме щік, у дітей віком до року.

Висипання мають яскраво-червоний колір. Уражена шкіра може сочитись прозорою рідиною і сильно свербіти.

Раннє лікування екземи за допомогою захисту шкіри немовляти дуже важливе, адже воно може зменшити важкість перебігу захворювання у старшому віці.

Екзема може з’являтися і зникати в міру дорослішання дитини. 

Коментарі
Loading...