Суха шкіра: чому виникає, як виглядає і як її уникнути?

0 2 160

У вас занадто суха шкіра і ви нервуєте з цього приводу? Не варто. Адже сухість шкіри зазвичай не становить небезпеки. У більшості випадків цей стан викликаний такими факторами, як спекотна або холодна погода, низька вологість повітря або тривале перебування в гарячій воді.

Є декілька способів поліпшити стан вашої шкіри, в тому числі використання зволожувального крему та уникнення грубого мила, яке сушить шкіру. Але іноді вона залишається сухою занадто довго або викликає сильний дискомфорт. У таких випадках може знадобитися допомога дерматолога.

Медичний діагноз для позначення сухості шкіри – ксероз. Суха шкіра характеризується недостатньою кількістю води у своєму поверхневому шарі — епідермісі. 

Як виникає сухість шкіри?

Епідерміс містить жири (ліпіди) і білки. Ліпідна частина разом зі специфічними епідермальними білками (зокрема філагріном) допомагають запобігти зневодненню шкіри. 

При нестачі білків і/або ліпідів волога з неї випаровується легше. У міру того, як шкіра стає сухою, вона також може стати чутливішою і схильною до появи висипань, які призводять до її пошкодження. 

Суха шкіра, яку не лікують, може призвести до ускладнень, включаючи екзематозний дерматит, вторинні бактеріальні інфекції, целюліт і зміну кольору епідермісу. На щастя, ксероз зазвичай є легким станом, що піддається лікуванню.

Симптоми сухості шкіри

суха шкіра

Сухість шкіри часто має тимчасовий характер. Наприклад, вона може ставати такою лише восени та взимку

Втім, такий стан може спостерігатися і постійно. Його рівень та прояви залежать від причин виникнення сухості, а ще: вашого віку, стану здоров’я, місця проживання, часу, проведеного на відкритому повітрі.

Суха шкіра може викликати один або кілька з таких симптомів:

  • відчуття стягнутості, особливо після душу, купання або плавання;
  • загрубіння;
  • свербіж;
  • як сильне, так і помірне лущення; 
  • потрісканість та утворення глибоких тріщин, що можуть кровоточити;
  • сірий, попелястий відтінок;
  • почервоніння;

Відчуття свербіння посилюється через сухість шкіри, а свербіж — спонукає вас її розчісувати. Це, своєю чергою, ще більше посилює свербіж. Таке часто спостерігається, коли свідомий контроль чесання відсутній, наприклад, під час сну.

Коли шкіру постійно дряпають та труть, вона стане товстою і загрубілою. У деяких людей при цьому можуть з’явитися маленькі червоні опуклі нерівності. Якщо їх роздряпати, є загроза подразнення й інфікування.

Що викликає сухість шкіри?

Немає єдиної причини, яка б пояснювала виникнення сухості шкіри. Її фактори можна розділити на зовнішні та внутрішні.

Зовнішні причини ксерозу

Вплив зовнішніх чинників є найбільш частою першопричиною ксерозу, і з ними найлегше впоратися. Це, зокрема, низька температура і недостатня вологість повітря. Особливо взимку, коли приміщення опалюються.

На кількість води, що утримується в шкірі, сильно впливають фактори навколишнього середовища, такі як вологість і температура. Наприклад, підсушити шкіру можна, повернувшись із зимової прогулянки додому і гріючись біля пічки або каміну. Їх тепле повітря здатне надміру висушити шкіру, швидко випаровуючи з неї вологу.

Такі ділянки, як руки, зокрема кисті, та особливо гомілки, більше страждають від пересихання шкіри. 

Великий вплив на виникнення сухості шкіри може мати тип мийного засобу. Одна з найбільш поширених причин ксерозу  — часте застосування жорсткого мила. 

Мило є емульгатором, який видаляє жири зі шкіри. Що частіше миють шкіру з милом, то більше вона втрачає жири, що призводить до посилення сухості.

Відтак людям зі схильністю до ксерозу важливо обирати для миття рук м’який очищувальний засіб, який не містить мила.

Хоча під час душу або ванни шкіра зволожується, саме випаровування цієї води після завершення процедури призводить до сухості. 

Відчуття сильної стягнутості шкіри після купання може вказувати на те, що вона надміру втрачає воду й натуральні шкірні жири.

На додаток сухість епідермісу може спровокувати використання дезінфекційних засобів, які розчиняють шкірні жири.

Внутрішні причини ксерозу

До внутрішніх чинників належать:

  • загальний стан здоров’я;
  • вік;
  • генетична схильність;
  • сімейний анамнез;
  • історія інших захворювань, таких як атопічний дерматит.

Люди похилого віку мають більшу схильність до виникнення такої сухості. Адже їхня шкіра, як правило, має знижену кількість шкірного сала.

Також більше схильні до сухості шкіри люди з певними захворюваннями щитовидної залози.

Сухість шкіри також може бути спричинена прийманням деяких ліків:

  • проти високого артеріального тиску;
  • для зниження рівня холестерину;
  • протиалергічних;
  • для лікування акне.

Іноді сухість шкіри може бути ознакою вже наявного стану. Екзема, псоріаз, діабет, гіпотиреоз та недоїдання – все ці хвороби можуть викликати сухість шкіри.

Чи впливає генетика на сухість шкіри?

У деяких випадках. 

Суха шкіра може бути спровокована важким генетичним захворюванням, яке називається іхтіозом. Є багато його видів. 

Вульгарний іхтіоз — найбільш поширений —  викликає появу сухих лусочок, що нагадують риб’ячу шкіру, часто на передній частині гомілок. 

Суха шкіра є і головним проявом атопічного дерматиту з генетичним компонентом.

Чи викликає суха шкіра свербіж взимку?

Зимовий свербіж — це загальна назва генералізованого шкірного свербежу взимку. Його не варто плутати із холодовою алергією, яка проявляється і в мороз, і в спеку. 

Зимовий свербіж в першу чергу викликаний сухістю шкіри. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку, а ще може спостерігатися у пацієнтів з екземою в анамнезі. 

Зовнішні чинники, в тому числі низькі температури, низька вологість і опалення в будинку, як правило, посилюють сухість шкіри в зимовий період. 

Діагностика сухості шкіри

Хоча ксероз може з’явитися у людини з будь-яким типом шкіри й у будь-якому віці, люди старшого віку й ті, хто часто піддає шкіру впливу мила або мийних засобів, більш схильні до розвитку цього стану. 

Крім того, детальний медичний анамнез і його аналіз сімейним лікарем можуть допомогти в діагностиці причини сухості шкіри. На підставі історій хвороб може бути виключена або взята до уваги можливість виникнення певних захворювань. 

У складніших випадках для підтвердження діагнозу і визначення плану лікування може знадобитися біопсія шкіри.

Лікування сухої шкіри

При ксерозі дуже ефективними є прості заходи профілактики й лікування. 

Основні кроки для запобігання сухості шкіри охоплюють відмову застосовувати агресивне мило і засоби для чищення. Як правило, лікування вимагає частішого і регулярного застосування доглядової косметики. 

Найкраще лікування сухості шкіри — це щоденне нанесення пом’якшувальних засобів, тобто речовин, що стримують випаровування води. 

Оскільки в більшості випадків пересихання епідермісу викликане зовнішніми причинами, треба застосовувати креми й лосьйони, які ефективно контролюватимуть стан шкіри, схильної до сухості. Часто його можна поліпшити, наносячи звичайний зволожувальний крем.

Після того як інші причини сухості шкіри виключені, основні завдання лікування — зупинити свербіж, запобігти втраті води й відновити зволоженість шкіри. 

Якщо ситуацію не можна виправити простим зволоженням, для обличчя, пахв та пахових ділянок лікарі рекомендують застосовувати м’які кортикостероїдні креми.

Втім, тривале застосування сильних кортикостероїдних кремів може спричинити серйозні негативні наслідки, включаючи:

  • витончення та руйнування шкіри,
  • утворення розтяжок,
  • печіння,
  • свербіж,
  • посилення сухості,
  • фолікуліт.

Інколи полегшити генералізований свербіж й таким чином допомогти краще спати вночі можуть  пероральні антигістамінні засоби. Але на їхню дію повністю покладатись не треба. 

Адже допомогти вони можуть при атопічному дерматиті чи тоді, коли причиною свербежу є алергічні захворювання. У всіх інших випадках антигістаміни є малоефективними. 

Які є домашні засоби від сухості шкіри?

Запобігти ксерозу і полегшити стан при сухості шкіри можуть прості зміни способу життя:

  • Стан сухої шкіри можна покращити, приймаючи теплий душ або ванни та уникаючи надмірного пілінгу. Тільки не використовуйте для купання дуже гарячу воду. Вона, особливо в поєднанні з жорстким скрабуванням, може стерти природний шар жиру, який захищає шкіру, що зробить її ще сухішою.
  • Обмежте час прийняття душу менше ніж 10 хвилинами.
  • Коли купаєтесь або приймаєте душ, використовуйте ніжне мило зі зволожувальними компонентами. Багато ароматизованих, дезодораційних та антибактеріальних мил можуть бути занадто жорсткими й змивати природні захисні олії зі шкіри.
  • Не тріть мокру шкіру насухо, а промокайте м’яким рушником
  • Наносьте зволожувальний крем протягом трьох-п’яти хвилин після купання, коли шкіра ще волога.
  • Намагайтесь не чесати шкіру.
  • Використовуйте зволожувач повітря в себе вдома. Підтримка оптимального рівня вологості в приміщенні допоможе поліпшити стан сухої шкіри.
  • Пийте багато води.
  • Наносіть пом’якшувальний крем два-три рази на день на вологу шкіру.

Важливо вибрати зволожувальний крем, який найкраще підходить для вашого типу шкіри. Найкраще працюють густі та жирні пом’якшувальні засоби.

Спеціальні зволожувачі з молочною кислотою або сечовиною також ефективні для зволоження шкіри.

Ви можете подумати про перехід на більш легкий лосьйон на водній основі в літні місяці, якщо шкіра стане не такою сухою.

Які ускладнення може спричинити суха шкіра?

Сильний свербіж призводить до уражень шкіри при її чесанні. Тому іноді ускладненням сухої шкіри та свербежу є вторинна бактеріальна інфекція. 

Інфекції можуть бути легкими та проходити спонтанно, а можуть мати важкий перебіг та вимагати лікування антибіотиками

Постійне тертя шкіри в одній і тій же ділянці може призвести до таких топічних хронічних шкірних захворювань, як простий хронічний лишай і свербець (почесуха, пруриго).

Отже:

Якщо ви іноді відчуваєте сухість шкіри, ви можете запобігти цьому і лікуватись за допомогою простих змін способу життя і зволожувальних засобів. 

У деяких випадках без лікування ксероз може погіршитися. Тому, якщо у вас дуже суха шкіра, запишіться на прийом до лікаря.

Раннє лікування допоможе вам швидше відчувати себе комфортно. Крім того, це знизить ризик виникнення ускладнень, таких як відкриті рани від подряпин при чесанні та розвиток шкірних інфекцій.

 

Коментарі
Loading...