Лущення шкіри на обличчі – як позбутися, а не приховати

0 3 780

Сухість шкіри може призводити до її лущення на обличчі, як і інші захворювання, такі як екзема і псоріаз. Холодне повітря, гарячий душ і коливання вологості — теж поширені причини лущення шкіри обличчя, особливо взимку. 

Стан, при якому шкіра покривається тріщинами й лусочками на великій поверхні тіла, а її верхній шар злущується (ексфоліація), називається ексфоліативним дерматитом.

Якщо ви користуєтесь косметикою, щоб замаскувати лущення шкіри, це може загострити й посилити проблему.

З лущенням можна впоратися за допомогою домашніх засобів і ліків. Більшість домашніх засобів націлені на профілактику. Традиційні ж ліки та процедури іноді можуть вилікувати суху шкіру, яка вже лущиться.

Втім, до домашніх та рецептурних засобів варто вдаватися лише після консультації з лікарем-дерматологом.

Причини лущення шкіри обличчя

Сухість – найбільш поширена патологія шкіри. І, можливо, вона у вас лущиться саме з цієї причини. 

Але є кілька інших станів, які можуть призвести до утворення шкірних лусочок. Виявивши інші симптоми, ви зможете звузити коло причин, що викликають лущення.

  • Сонячні опіки. Червона, подразнена та запалена шкіра, пошкоджена сонцем, повільно відшаровується, оголюючи нову під нею.
  • Ліки. Лущення шкіри може бути побічним ефектом ліків проти тиску, пеніциліну, препаратів місцевої дії та протисудомних. 
  • Себорейний дерматит. Хоча це захворювання зазвичай вражає шкіру голови, воно також може розвиватися на обличчі. Й викликати свербіж, почервоніння і лущення шкіри.
  • Екзема — недуга, що характеризується виникненням червоних або коричневих лускатих плям. А також лущенням шкіри обличчя.
  • Псоріаз — хронічне захворювання. На шкірі з’являються білі лускаті ділянки, які згодом можуть почервоніти й почати відшаровуватися. Псоріатичні бляшки бувають болючими.
  • Гіпотиреоз. Виникає, коли організм не виробляє достатньо гормонів щитоподібної залози. Захворювання часто супроводжується втомою, збільшенням ваги, потоншанням волосся і лущенням шкіри.
  • Розацеа — хронічне захворювання. Призводить до розриву кровоносних судин під шкірою, її набряку, почервоніння й лущення. 
  • Алергічна реакція на косметику або засоби догляду за шкірою. Наприклад, нанесений на обличчя новий тональний або зволожувальний крем може закоркувати пори, викликати набряк або кропив’янку. Подразнена шкіра також може висохнути й почати лущитись.
  • Дефіцит ніацину (нікотинової кислоти) і гіпервітаміноз вітаміну А — проблеми, які також викликають лущення.

Існує ще синдром лущення шкіри – група рідкісних спадкових шкірних захворювань. При них прискорюється і/або посилюється нормальний поступовий процес непомітного відшаровування зовнішніх шарів шкіри. 

Патологія характеризується безболісним постійним та спонтанним відокремленням поверхневого (рогового) шару епідермісу. Інші ознаки синдрому — утворення пухирів, почервоніння шкіри, свербіж.

Домашні засоби

Якщо ваша шкіра вже лущиться, намагайтеся не торкатися її. Ви можете покрити проблемну ділянку макіяжем, але це навряд чи зробить лущення менш помітним. Косметика може пересушити шкіру і навіть посилити утворення лусочок.

Візьміть на озброєння кілька порад:

  • Використовуйте м’які мийні засоби й мило без ароматизаторів. Мильна піна на поверхні шкіри сушить її.
  • Уникайте засобів, які можуть зробити шкіру ще сухішою. Не варто використовувати, особливо на обличчі, антибактеріальне, дезодоруюче мило і спиртовмісні доглядові продукти.
  • Після вмивання наносьте зволожувальний крем. Умивання зволожить суху шкіру, але крем потрібний, щоб закріпити ефект.
  • Використовуйте м’які рушники для обличчя. Груба тканина може пошкодити шкіру.
  • Дерматологи рекомендують приймати душ максимально швидко і використовувати теплу воду замість гарячої. Пар від душу відкриває пори, але також висушує шкіру.
  • Очищайте лице, щоб прибрати лущення, але робіть це правильно. Не використовуйте засоби з альфа-гідрокислотами, спиртом або ароматами. За допомогою теплої води та м’якої мочалки акуратно потріть шкіру обличчя. Ніколи не здирайте шкіру, особливо мокру.

Застосування місцевого протизапального засобу, прописаного лікарем, допоможе шкірі загоїтися.

Коли звертатися до лікаря

Якщо ваше обличчя лущиться через сонячний опік або алергічну реакцію на одноразовий подразник, симптоми мають припинитися протягом 3-7 днів. 

Якщо ж шкіра лущиться дуже часто або тривалий час після того, як зазнала несприятливого впливу, вам слід порадитись з лікарем.

Негайно зверніться до нього, якщо помітите:

  • обширне утворення пухирів по тілу;
  • лихоманку або озноб, які супроводжують сонячний опік або алергічну реакцію;
  • нудоту, запаморочення або сплутаність свідомості, які виникають приблизно в той же час, коли обличчя почало лущитися;
  • тріщини у шкірі, які безупинно кровоточать або сочаться жовтою рідиною з неприємним запахом.

Лікар-дерматолог може лікувати шкіру за допомогою комбінації ліків та процедур, які проводить у своєму кабінеті. Якщо у вас є основне захворювання, через яке шкіра на обличчі лущиться, може знадобитися почати нове або скорегувати поточне лікування цього стану, перш ніж симптоми покращаться. 

Лікування лущення шкіри обличчя передбачає застосування:

  • ліків проти акне,
  • хімічного пілінгу,
  • кортикостероїдних кремів.

Отже:

У більшості випадків лущення шкіри обличчя – це тимчасовий симптом, викликаний подразником або фактором навколишнього середовища.

Щоб прискорити загоєння, не замазуйте шкіру косметикою і не намагайтеся самостійно відшаровувати лусочки з обличчя. Це може призвести до появи темних плям або рубців. Лущення шкіри, спричинене одноразовим впливом зовнішнього чинника, має пройти само протягом тижня.

Періодичне лущення шкіри вкупі з іншими симптомами може вказувати на серйозну причину цього стану. Наприклад, на хронічні шкірні захворювання або гіпотиреоз.

Слідкуйте за своїм здоров’ям й зверніться до лікаря, якщо лущення триває понад тиждень.

 

 

Коментарі
Loading...