Харчова алергія у котів проявляється у середньому віці.

0 290

Що викликає її найчастіше, як діагностувати та лікувати?

Харчова алергія у котів посідає третє місце в переліку реакцій гіперчутливості, які зустрічаються у цього виду тварин. Тут вона поступається лише алергії на бліх та респіраторній алергії. Зокрема, алергія на корм у кота може проявлятися у вигляді кашлю, свербежу або розладу травлення.

Водночас науковці стверджують, що на той чи інший продукт або кілька одразу надмірно реагує лише один відсоток котів та кішок. Зв’язок захворювання з віком, статтю чи породою не встановлений, але простежується інший: до 42 % тварин, які мають розлади шлунково-кишкового тракту та/або свербіж, можуть страждати й на харчову алергію.

Симптоми цього захворювання проявляються у котів чи кішок будь-якого віку. Але найчастіше — коли тварині виповнюється 4-5 років. При цьому причиною захворювання стає їжа, яку хвостатий член родини до цього часу спокійно вживав протягом тривалого часу. 

Зі статистики, вже наявній в Україні завдяки сучасній алергодіагностиці, про яку мова піде нижче, відомо, що найчастіше причинами харчової алергії у котів стають:

Своєю чергою, перелік харчових алергенів, на які імунна система котів реагує рідше, складають: кукурудза, молоко, ячмінь, кролятина

Чому звичні для котів продукти перетворюються на алергени? 

Річ у тім, що у певний момент під впливом тих чи інших факторів імунна система кішки починає надмірно реагувати на звичні для організму харчові білки. Ці речовини сприймаються як загроза, відповіддю на яку стає продукування специфічних антитіл — імуноглобулінів E (IgE). 

Цей процес називається сенсибілізацією. І його особливість у тому, що він протікає абсолютно непомітно.

Після кожної наступної котячої трапези кількість антитіл у крові тварини збільшується. Поступово накопичившись, вони стимулюють викид у кров гістаміну. Ця речовина бере участь у запальних процесах, і реакцією на її присутність стають симптоми захворювання, які відчуває кіт або кішка.

Харчова алергія у котів: симптоми 

Як і при харчовій алергії у собак, найпоширенішим із них є свербіж. Він може з’являтися на будь-якій ділянці тіла кота, але найчастіше страждають голова та шия. 

Інші шкірні симптоми алергії на їжу у котів включають:

  • облизування;
  • викушування; 
  • надмірний догляд за шкірою;
  • утворення маленьких блідих папул, наповнених рідиною;
  • появу дрібних скоринок (так званий міліарний дерматит);
  • почервоніння;
  • утворення виразок;
  • часткове або повне випадіння хутра (алопеція);
  • утворення бляшок у вигляді круглих вузликів, що виступають над поверхнею шкіри.

Оскільки свербіж змушує тварину інтенсивно чухати або гризти шкіру, у ранки від гострих зубів і кігтів потрапляє вірусна, грибкова або бактеріальна інфекція. І її усунення не приносить бажаного результату без лікування першопричини, тобто алергії. 

Особливо така ситуація небезпечна, якщо вогнище запалення локалізується у вусі кота. Адже тоді запалення загрожує не лише отитом та, як наслідок, глухотою, а й поширенням інфекції на мозок тварини. 

Але внаслідок харчової алергії у кота страждає не лише його шкіра. Дещо рідше за дерматологічні прояви алергії виникають риніт і кон’юнктивіт, а також симптоми з боку органів дихання: кашель, хрипи, чхання, астма

І ще одна група проявів харчової алергії у котів — проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Вони проявляються як діарея, нудота, блювота, утруднене випорожнення.

Як діагностувати алергію на корм у котів? Допоможе РАХ

Будь-який із перерахованих вище симптомів надмірної чутливості котячого організму до того чи іншого продукту може свідчити не тільки про алергію, а й про інші захворювання. Наприклад, свербіж може розвинутися внаслідок браку вітамінів чи через проблеми з печінкою, кашель або риніт — бути симптомами звичайної застуди, а нудота чи діарея — захворювання кишківника чи шлунку

Як у такому випадку визначити, що стало причиною погіршення стану здоров’я улюбленої тварини? Адже без постановки правильного діагнозу неможливо визначити, яким має бути адекватне лікування алергії у кота.

Донедавна діагноз «харчова алергія» у котів ставили на підставі так званої елімінаційної дієти, коли продукт – потенційний чинник захворювання вилучали з раціону тварини на 8-12 тижнів. Якщо протягом цього часу симптоми харчової алергії зникали, чотирилапого поступово повертали до звичної дієти. І ситуація, коли протягом двох тижнів прояви алергії поновлювалися, означала гіперчутливість тварини до підозрюваного продукту.

Але такий метод має ряд недоліків. 

  • По-перше, тривалість тесту. 
  • По-друге, необхідність замінити вилучений з раціону тварини продукт на рівнозначний за харчовою цінністю, який хвостатий член родини погодиться їсти. 
  • По-третє, якщо у кошачому кормі кілька інгредієнтів, визначити, який саме став причиною алергії, за допомогою елімінаційної дієти дуже складно, оскільки доведеться перевіряти на алергенність кожну складову.

Саме тому найпередовіші ветеринарні клініки світу й зокрема України взяли на озброєння мультикомпонентний молекулярний тест РАХ. Цей метод діагностики алергії у котів та собак впроваджується у нашій країні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

За допомогою одного аналізу крові PAX визначає потенційну наявність у домашніх улюбленців сенсибілізації до понад двох сотень алергенів, що містяться у харчових продуктах та інших джерелах. Це, зокрема:

Тож якщо РАХ встановив у вашої кішки сенсибілізацію до одного чи декількох харчових алергенів, ветеринар допоможе скласти раціон тварини таким чином, аби вона отримувала усі необхідні речовини й водночас не вживала продукти, які викликають алергію. А в разі негативного результату тесту тварині призначать додаткові обстеження, що допоможуть виявити причину недуги.

Коментарі
Loading...