Алергія на грибок у собаки залежить від породи. Чому хворобу необхідно вилікувати?

0 724

Ви все частіше помічаєте, що собака надміру чухається, вилизує шерсть, намагаючись дістатися шкіри? Винними можуть бути не лише собача екзема, укуси бліх, інших комах чи кліщів, що оселяються на шерсті домашнього улюбленця. Можливо, таку поведінку спричинила алергія на грибок у собаки.

Звідки й чому у собаки може з’явитися грибок?

Як і люди, собаки є ссавцями, і собача фізіологія не дуже відрізняється від людської. Тому шкіра та органи дихання братів наших менших, подібно людським, можуть стати гарним поживним матеріалом для грибків та середовищем їхнього розвитку. 

Тим більше, що з грибком собаки контактують дуже часто. Гриби  повсюдні: живуть в атмосфері, на ґрунті, у воді, на інших живих організмах і в приміщеннях. Зокрема, у коморах та підвалах, особливо  сирих та таких, чиї стіни не оброблені спеціальними антифунгальними засобами. 

Гарне місце для розвитку пліснявих грибів, або просто цвілі, — й сира собача буда. Тому не дивно, що тварин вражає мікоз. Від хвороби страждають різні частини тіла, але одна з найчастіших її ознак — грибок на лапах у собаки. 

Його звичайною причиною є мікроспори грибків Microsporum gypseum, Microsporum canis та Trichophyton mentagrophytes. Частіше вони розвиваються на тілі цуценят або, навпаки, старих псів, а також тварин, котрі перенесли стрес.

 

І, увага: собачі грибки мікроспорум та трихофітон передаються людям. Саме обумовлене ними захворювання називається стригучим лишаєм: через те, що уражене грибком волосся обламується й утворюються місця без волосяного покриву з характерними червонястими припухлостями та лускатою шкірою.

Як у собаки проявляється захворювання на грибок

Грибкове ураження у чотирилапих найчастіше призводить до дерматиту. Але окрім власне шкірної реакції, як і у людей, грибок у собаки здатен викликати гіперчутливість. І наслідком алергії на грибок у собаки також може бути дерматит. 

Ймовірність контакту з грибами різко підвищилась й через необхідність для українців та їхніх улюбленців перебувати у бомбосховищах та укриттях, де панують сирість і цвіль. Наслідком контакту з останньою може стати алергія на грибок у собак, небезпечна також і для їхніх власників.

І хоча частина видів грибів їстівні, а завдяки пеніциліну світ отримав перший антибіотик, спори та міцелій багатьох цих організмів, окрім алергії та інфекцій, здатні викликати різні захворювання. Наприклад, пневмонію. Її лікувати важче, ніж ту, що спричиняється бактеріями. 

Окрім цього, вдихання спор грибів або контакт з ними шкіри чи слизових оболонок стає причиною розвитку алергії, астми й алергічного бронхолегеневого аспергільозу. 

Ризик розвитку мікозів та алергії, який виникає при вживанні собакою забрудненої їжі, — відповідь на питання, чи можна давати собаці корм з пліснявою.

Симптоми алергії на грибок у собаки

Сенсибілізованими до грибів вважаються близько 5 % населення Землі. Стосовно собак чи інших тварин така статистика відсутня. 

Але, як наголошують ветеринари, частіше алергія на гриби розвивається у тварин з атопією. Цей генетично зумовлений стан, характерний для багатьох високопорідних собак, проявляється у надмірній реакції імунної системи ссавців на будь-які зовнішні чинники, наприклад пилок рослин, їжу чи ті ж таки грибні спори.

Які ж гриби здатні спровокувати у собаки реакцію гіперчутливості?

Собачий альтернаріоз


Згідно з дослідженнями, однією з головних причин алергії на грибок у собаки є організми роду Alternaria, найбільш відома серед яких Alternaria alternata. Спори цього виду поширюються у теплу пору року, з кінця травня до жовтня, а виявити їх можна в ґрунті, у воді та на рослинах.

Чутливість до Alternaria alternata проявляється як алергічна реакція негайного типу (тип І), симптомами якої є:

Ще може розвинутися гіперчутливий пневмоніт, відомий також як алергічний альвеоліт. Його симптоми — кашель, лихоманка, біль у тілі, утруднене дихання — проявляються через 4–6 годин після контакту з алергеном та зазвичай самостійно минають протягом кількох годин чи днів.

Як і інші чутливі до роду Alternaria ссавці, собаки можуть перехресно зреагувати і на гриби роду Curvularia, що нараховує понад 40 видів. 

Ще один потенційно алергенний для чотирилапих рід грибкових організмів — Cladosporium. Це найрозповсюдженіший у світі грибок, спори якого ми вдихаємо практично завжди.

Алергія у собаки на грибок Malassezia pachydermatis

Інший вид пліснявих грибів — Malassezia pachydermatis — є частою причиною розвитку у собак та котів алергічного дерматиту. Його незапущена форма піддається лікуванню протигрибковими препаратами.

Сама малаcезія в невеликій кількості практично завжди живе на тілі більшості собак. Але у ослаблених та нездорових тварин, у тому числі  схильних до алергії, вона може викликати дерматит. Захворювання переважно проявляється свербежем та почервонінням шкіри. 

 

А якщо до реакції на маласезію доєдналася алергія, у собаки можуть розвинутися свербіж вух та/або носу й маласезійний отит. 

Грибок у собаки у вухах може бути реакцією на надмірне розмноження маласезії. Крім того, Malassezia pachydermatis викликає грибок на лапах у собак, що вражає й міжпальцевий простір. Надмірному росту цих грибів можуть сприяти пошкодження епідермісу, порушення функції вироблення шкірного сала або надмірна волога в приміщенні, де живе тварина.

Про поширеність пов’язаних із Malassezia pachydermatis алергічних станів собаки свідчать результати дослідження, яке провели італійські науковці. З 111 тварин з атопією, проявом якої була переважно себорея, у 49,6 % виявили дерматит, зумовлений реакцією на маласезію. В іншому дослідженні таку проблему мали 58,3 % атопічних тварини із 84.

Найбільше схильними до розростання Malassesia pachydermatis виявилися собаки таких порід:

  • американські кокер-спанієлі,
  • бассет-хаунди,
  • австралійські шовковисті тер’єри,
  • боксери,
  • такси,
  • англійські пуделі,
  • сетери,
  • ши-тцу.

Інші дослідження виявили значний відсоток собак з атопією, які реагують на гриби роду Penicillum та Aspergilus, тобто цвіль, яка є різновидом грибка. 

Причому симптоми враження тварин грибком, зокрема грибок на лапах у собак, частіше спостерігаються у міжсезоння: восени та навесні, а також у вогкі зими.

Діагностика алергії на грибок у собак

Зазвичай діагностика алергії у собак — справа складна та невдячна. Адже виявлення захворювання суттєво ускладнюється різноманіттям симптомів собачої гіперчутливості до спор грибів.

Крім того, часто лікарі, знайшовши у вусі чи на іншій частині тіла тварини маласезію, лікують лише спричинений нею дерматит й не проводять діагностику, щоб виявити першопричину розростання паразита. А нею може бути алергія на грибок у собаки.

Після симптоматичної терапії тварині, як правило, стає трохи краще, й власник думає, що її вилікували. Але часто через певний період проблема повертається. Тому так важливо, щоб у собак правильно діагностувалася шкірна алергія.

Втім, і тут дотепер не все було так просто. Внутрішньошкірні проби, що донедавна вважались загальноприйнятим методом діагностики алергії у тварин, вимагають застосування загального наркозу, а також вибривання великих ділянок шкіри. Тобто самі по собі є травматичною процедурою. 

Але нещодавно у ветеринарів з’явився кращий вибір — молекулярна діагностика алергії PAX. Подібно до людського мультикомпонентного тесту

молекулярна діагностика алергії у собак дозволяє одночасно визначити чутливість до понад 200 алергенних молекул та екстрактів. 

Тобто, раз здавши кров тварини, ви отримаєте можливість розпізнати її гіперчутливість не тільки до алергенів, джерелом яких є спори грибів, а й до молекул та екстрактів, котрі містяться в пилку дерев, трав і бур’янів, продуктах, лупі та епітелії інших видів тварин, отруті комах.

Саме тому бажано, щоб для діагностики алергії у собаки ветеринар застосував молекулярний тест РАХ. Тільки точно встановлений діагноз дозволить правильно підібрати індивідуальне лікування алергії на грибок у собаки. А оскільки сенсибілізація до грибних спор має високу здатність до розвитку перехресної гіперчутливості, — ще й передбачити, на які інші алергени може зреагувати чи вже реагує ваша тварина.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики та лікування хвороб у тварин.

Коментарі
Loading...