Алергія на птахів загрожує легеням

0 1 388

Будь-який домашній улюбленець — кіт, собака, щур або змія — може спровокувати у своїх господарів розвиток алергії. Разом з іншими домашніми тваринами до переліку потенційних причин гіперчутливості можуть входити й птахи. І хоча алергія на птахів виникає не так часто, дуже важливо вміти її розпізнавати.

Адже одним із носіїв алергенів птаха, як у собак та у котів, є його зовнішній покрив, зокрема пір’я. А позаяк пташок без пір’я не буває, джерелом тих чи інших алергенів пернаті можуть бути завжди. 

Точна кількість людей, що страждають на гіперчутливість до птахів, невідома. За даними американських дослідників, в США близько 6,4 млн домогосподарств, де як домашнього улюбленця тримають принаймні одного птаха.

І якщо виходити з того, що 10-20 % населення мають схильність до розвитку алергічних захворювань дихальних шляхів, то надмірно реагувати на птахів може імунна система принаймні у мільйона американців.

В Україні, виходячи з цих розрахунків, цифри будуть скромнішими. Але лікарі-алергологи часто повідомляють про пацієнтів з алергією до птахів і у нас.

Чому виникає алергія на птахів

Алергенні білки, які викликають захворювання  у гіперчутливих до птахів людей, можуть різнитися залежно від виду представника тваринного світу. При цьому у науковців відсутні відомості про те, що якийсь із цих видів небезпечніший з погляду алергенності. 

Надмірно зреагувати імунна система людини може і на папугу, і на канарейку, і на голуба. А також на тих птахів, м`ясо яких ми зазвичай їмо.

Симптоми алергії на птахів

Типовим проявом алергії на пір’я є алергічний риніт. Іншими ознаками реакції гіперчутливості можуть бути:

У важчих випадках можуть виникати труднощі з диханням, зниження ємності легенів та втрата ваги.

Крім пір`я, алергічну реакцію можуть викликати пташиний послід та пір`яна лупа (пір’яний пил). Остання найчастіше є причиною алергії на папуг. Порошкоподібна лупа виділяється, коли птахи чистять пір’я, граються або миються.

Захворювання легень, пов’язані з чутливістю до птахів

Присутність пір`яного пилу у повітрі, яке вдихає людина, здатне викликати специфічні захворювання легень.

Гіперчутливий пневмоніт (алергічний альвеоліт)

 На гостру або хронічну форму гіперчутливого пневмоніту найчастіше страждають люди, що постійно мають справу з великою кількістю птахів.

Окрім них спровокувати розвиток алергічних альвеолітів можуть також цвіль або пилок рослин.

Гострий гіперчутливий пневмоніт розвивається, коли людина вже є сенсибілізованою до птахів та піддається впливу великої кількості пташиних алергенів. 

Наприклад, під час прибирання у дуже брудному вольєрі.

Симптоми гострого гіперчутливого пневмоніту проявляються через 4-6 годин після контакту з алергенами. Це можуть бути:

  • кашель;
  • лихоманка;
  • озноб;
  • біль у тілі;
  • сильна втома;
  • утруднене дихання. 

Такий стан зазвичай не потребує лікування. Минає протягом кількох днів або навіть годин за умови відсутності впливу алергенів. 

Серйознішим захворюванням є хронічний гіперчутливий пневмоніт, який розвивається внаслідок багаторазового впливу алергену. При цьому у міру збільшення кількості контактів зменшується кількість алергенних білків, достатня для виникнення реакції.

Симптоми подібні до проявів гострої форми захворювання. Також можуть виникнути:

  • задишка (особливо при фізичній активності);
  • втрата апетиту;
  • втома;
  • посилення сухого кашлю. 

Це захворювання може тривати або навіть посилюватися після того, як людина припинить контакт з алергенами. 

Ускладненням хронічного гіперчутливого пневмоніту може стати фіброз легень, тобто поява рубців на їхній тканині. 

Як наслідок легені збільшуються в об’ємі, а їхня функція порушується.

Бронхіальна астма

Ще одне алергічне захворювання, яке можуть спричинити птахи, – це бронхіальна астма. Але вона розвивається рідше, ніж пневмоніти. 

При астмі у крові хворої людини виявляють специфічні IgE-антитіла до алергенів пір’я, пташиного посліду та сироватки птиці.

Синдром «птах − яйце»

Гіперчутлива до птахів людина може страждати на так званий синдром «птах − яйце». Цей стан характеризується респіраторними симптомами (ринітом та астмою), які виникають після контакту з птахами. А ще кропив’янкою, блювотою, діареєю та нападами астми, що виникають після вживання пташиних яєць. 

Анафілаксія після контакту з птахом

Також не виключені випадки, коли причиною алергії стає не сам птах, а паразити, якими він заражений. У першу чергу йдеться про раковинного кліща Argas reflexus, який паразитує на голубах. 

Укус цієї кровоссальної комахи здатен спричинити навіть небезпечну для життя анафілактичну реакцію, яка часто проявляється вночі.

Діагностика  алергії до птахів

Що ж робити, якщо контакт із домашньою пташкою викликає погіршення здоров’я, яке може свідчити про наявність алергії? Перш за все — проконсультуватися з лікарем-алергологом. Адже лише він може спростувати чи підтвердити діагноз «алергія на птахів». 

Найефективніший спосіб зробити це — за допомогою молекулярного тесту на алергію ALEX2, який є найсучаснішим методом діагностики алергічних захворювань.

Зокрема, до панелі цього тесту входить і визначення алергії до ліпокаліну раковинного кліща, укус якого може спричинити анафілаксію.

Алергія на птахів: лікування та профілактика 

Утім, навіть якщо діагноз «пташина алергія» підтверджено, це ще не привід розставатися з папужкою чи канаркою. 

По-перше, алерголог призначить вам лікування, здатне зменшити прояви алергії

По-друге, цьому ж посприяє дотримання таких порад:

  1. Використовуйте пристрої для очищення повітря для зменшення кількості алергенів та усунення неприємних запахів.
  2. Перед тим, як грати з птахом або прибирати в його клітці чи вольєрі, обов`язково надягніть рукавички та маску або респіратор, а також захисні окуляри. А після — змініть одяг, ретельно вимийте руки та обличчя. 
  3. Не допускайте присутності птахів у вашій спальні та на кухні.
  4. Використовуйте стійкі до алергенів чохли на матрацах та подушках.
  5. Щодня міняйте папір у пташиній клітці.
  6. Замініть штори вертикальними жалюзі, які не затримують пил.
  7. Якщо птах добре переносить водні процедури, намагайтеся частіше купати його. Порадьтесь з ветеринаром щодо засобів, які здатні зменшити алергенність птаха, наприклад, спеціальних шампунів чи спреїв. 

Добре провітрюйте свій будинок або квартиру та якомога частіше робіть вологе прибирання.

Джерела:

  • https://www.aaaai.org/ask-the-expert/allergy-pet-bird
  • https://birdsupplies.com/pages/parrot-allergy-relief
  • http://www.animalplanet.com/pets/healthy-pets/allergic-birds-feathers/
  • http://www.multiscope.com/hotspot/articles/bird_breeders_lung.htm
  • https://www.researchgate.net/publication/305158131_Bird_allergy
Коментарі
Loading...