Алергія на амброзію у собак: найчастіше страждає шкіра

0 484

До пилку амброзії в Україні чутливі майже 40 % тих, хто живе з діагнозом алергії. Але страждають від цього повсюдного бурʼяну не лише люди, а й їхні улюбленці. Так, алергія на амброзію у собак, за даними Clinical and Translational Allergy, зустрічається, залежно від регіону, у 13,6–59 % сенсибілізованих до пилку тварин.

Чому амброзія така небезпечна

Річ у тім, що пилок амброзії містить одразу 12 алергенних білків, кожен із яких здатний спровокувати реакцію організму й розвиток захворювання. 

 • Основними алергенами амброзії є Amb а 1 та Amb а 2, що належать до класу пектат-ліаз. Найвища концентрація цих білків міститься у зрілому пилку рослини, а чутливими до них є 95 % усіх, кому підтверджений діагноз алергії на амброзію.
 • У половини тих, хто має це захворювання, воно зумовлене сенсибілізацією до двох інших білків: Amb а 3 та Amb а 7. 
 • Своєю чергою гіперчутливість до Amb а 4 зумовлює перехресну алергію на полин, який є близьким родичем амброзії. 
 • Ще один її білок, здатний спровокувати гіперчутливість до полину, — профілін Amb а 8.
 • Особливістю білка Amb а 5 є надзвичайно малий розмір молекул. Це дає їм можливість проникати в організм скрізь слизові оболонки. 
 • А небезпечність білка LTP Amb а 6 полягає у стійкості до нагрівання та ферментів, що відповідають за травлення.
 • До 55 % людей з алергією на пилок амброзії чутливі до цистеїнової протеази Amb а 11. 
 • Своєю чергою енолаза Amb а 12 відповідальна за 66 % випадків сенсибілізації.
 • А ось алергічна реакція на полькальцини Amb а 9 та Amb а 10 зустрічається нечасто та характерна для тих, хто окрім пилка амброзії має гіперчутливість також до пилку полину та злаків.

Отже, під впливом одного чи одразу кількох амброзійних білків в організмі ссавців, до яких належать і люди, й собаки, вивільняється гістамін. Ця речовина виробляється в клітинах у відповідь на алерген, інфекцію або травму та бере участь у запальних реакціях.

Симптоми алергії на амброзію

Як наслідок починають проявлятися симптоми алергії:

У найгіршому випадку може розвинутися анафілаксія — системна смертельно небезпечна реакція, яка вражає одночасно декілька органів та потребує негайної медичної допомоги. Ще один важкий наслідок алергії на амброзію — астма, здатна призвести до інвалідизації.

Як проявляється алергія на амброзію у собак

Такою є типова картина алергії на амброзію у людей. Що стосується собак, то ситуація дещо інша. Дійсно, контакт із пилком алергенної рослини може викликати у тварин закладеність носа, але такий прояв гіперчутливості зустрічається рідше, ніж у людей.

Натомість перше місце серед симптомів алергії на амброзію у собак посідають реакції з боку шкіри. Зокрема, це може бути алергічний дерматит

До його основних проявів належать свербіж та почервоніння шкіри. Намагаючись позбутися неприємних відчуттів, тварина починає розчісувати себе й вилизуватися. Така «самопоміч» здатна спричинити випадіння шерсті, але найбільше небезпечна тим, що до ран може потрапити бактеріальна інфекція.

Особливо загрозливе інфікування у вусі собаки, адже воно може спровокувати запалення слухового проходу та нестиме безпосередню загрозу мозку. 

Також внаслідок алергії на амброзію у собак може розвинутися алергічний кон`юнктивіт, для якого характерні почервоніння очей та сльозотеча.

Які породи частіше страждають від алергії на амброзію у собак

Як відмічають науковці, сенсибілізація собак до пилку зазвичай пов`язана з атопією. Це генетично зумовлений стан, при якому імунна система тварини починає надмірно реагувати на ті чи інші зовнішні чинники. При цьому одні породи виявляються більш схильними до атопії, ніж інші. 

До групи підвищеного ризику сезонної алергії у собак відносять, зокрема:

 • лабрадорів,
 • мопсів,
 • ріджбеків,
 • боксерів,
 • французьких бульдогів,
 • мальтійських болонок. 

Отже, поява у вашого улюбленця симптомів алергії на амброзію протягом періоду її цвітіння – а в Україні він триває з початку серпня до жовтня та навіть листопада – є сигналом для того, щоб негайно відвідати ветеринара

Діагностика та лікування алергії на амброзію у собак

Важливо знати, що симптоми, характерні для алергії на амброзію у собак, можуть свідчити й про інші захворювання, наприклад, звичайну вірусну інфекцію або проблеми з серцем.

Тому ветеринарний лікар має не лише призначити вашому улюбленцю симптоматичне лікування, а й провести діагностику алергії у собаки. Найкраще, якщо для встановлення точного діагнозу фахівець використає молекулярний тест РАХ

Він дає можливість розпізнати у чотирилапих сенсибілізацію до понад 200 алергенів. Серед них не тільки бур`яни, якими є амброзія та полин, а й пліснява, кліщі, отрута комах та продукти

Чутливість до цих чинників може мати прояви, подібні до симптомів алергії на амброзію у собак. Тож підібрати правильне лікування для вашого улюбленця можна буде, лише точно з`ясувавши за допомогою мультиплексного тесту PAX, який саме білок став причиною недуги.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики та лікування хвороб у тварин.

Коментарі
Loading...