Алергія на пшеницю у собак загрожує отитом

0 300

Алергія на пшеницю у собак посідає четверте місце за частотою випадків. У цьому рейтингу вона поступається алергії собак на курятину, яловичину та молочні продукти, але випереджає гіперчутливість до свинини, баранини та риби. 

Основу раціону собаки становить м’ясо. А гарніром до нього йдуть овочі, фрукти та каші, які варять зокрема з пшениці. Присутній цей злак і в готових кормах. І не дивно, адже пшениця є джерелом  рослинного білка, вітамінів і корисних мікроелементів. 

Утім, пшениця може завдати й шкоди здоров’ю чотирилапого. Трапляється, що алергія на корм у хвостатих членів родини виникає саме через гіперчутливість тварини до злаку, а не до м’ясних інгредієнтів. 

Чому пшениця викликає алергію

Як з’ясували науковці, пшениця містить понад три сотні білків, перелік яких залежить від сорту злаку. І майже 30 із них, тобто практично кожен десятий, є алергенами. 

Вони поділяються на три основні групи:

  1. Альбуміни, розчинні у воді та схожі на альбуміни молока або яєць.
  2. Глобуліни, що розчиняються у розбавлених солях і натомість не піддаються впливу чистої води.
  3. Глютени, які не розчиняються ані у воді, ані у соляних розчинах. До цієї групи належать вісім пшеничних білків, котрі окрім алергії на пшеницю викликають і целіакію:
    • Три-а-альфа-бета-гліадин — Tri a 21 Gluten.
    • Три-а-альфа-гліадин — Tri a alpha Gliadin.
    • Омега-5 гліадин — Tri a 19.
    • Три-а-бета-гліадин — Tri a beta Gliadin.
    • Три-а-гамма-гліадин — Tri a 20 gamma Gliadin.
    • Високомолекулярний глютенін — Tri a 26.
    • Три-а-омега-гліадин — Tri a omega-2 Gliadin.
    • Низькомолекулярний глютенін — Tri a 36.

І будь-який із цих трьох десятків пшеничних білків, а іноді й декілька одразу, можуть стати причиною надмірної реакції імунної системи собаки.

Як розпізнати у собаки алергічну чутливість до пшениці

Як і будь-яка харчова алергія у собак, чутливість до пшениці розвивається поступово. Після першої порції корму або шматочка хліба імунна система деяких чотирилапих виробляє специфічні антитіла до пшеничних білків – імуноглобуліни E. Цей процес називається сенсибілізацією. 

Подальше споживання злаку призводить до накопичення антитіл. І в один момент цих білків стає так багато, що вони з’єднуються зі спеціальними клітинами імунної системи — базофілами або макроцитами — і провокують викид в кров гістаміну. Цей медіатор запалення відповідає за розвиток запальних реакцій. 

Відповіддю на присутність гістаміну у крові та тканинах тварини і є прояви алергії. 

Симптоми алергії на пшеницю у собаки

Як і при чутливості до будь-якого іншого продукту, першою реагує шкіра тварини. Виникають почервоніння та свербіж, який змушує собаку постійно розчісуватися та жувати лапи. 

Відтак хвостатий, а разом з ним і його власники отримують нові проблеми: випадіння шерсті та розвиток бактеріальної або грибкової інфекції. Зараження спричиняють мікроорганізми, що оселяються в ранах від подряпин та укусів. 

Оселятися вони можуть, зокрема, на нижній стороні лап та у вухах тварини. Остання локалізація є особливо небезпечною, оскільки загрожує не тільки отитом, а й запальними процесами в мозку.

Також алергія на пшеницю у собаки може проявитися розладом травної системи, а саме діареєю, надмірним газоутворенням і нудотою. 

Утім, ці ж симптоми характерні й для непереносимості пшениці. Вона зумовлена порушеннями в роботі травної системи та виникає, якщо тварина з’їла більше продукту, ніж зміг засвоїти її організм. 

Водночас алергія на пшеницю у собаки сигналізує про себе незалежно від кількості спожитого. І однієї скоринки хліба, яку четверолапий любить пожувати після вечері, може вистачити для погіршення його стану.

Діагностика та лікування алергії на пшеницю у собаки

Отже, ваш собака занедужав, і підозра — на алергію до пшениці. Що ж робити? Радимо не зволікати та звернутися до ветеринарної клініки. Адже тільки фахівці здатні визначити, чи дійсно симптоми алергії на пшеницю означають сенсибілізацію до неї, а не, наприклад, до курятини чи яловичини. Або чи не є ці симптоми взагалі наслідком зараження блохами.

Раніше діагностика алергії у тварин передбачала вибривання великих ділянок шерсті для проведення внутрішньошкірних проб на алергію. Але якщо тести робили на тлі загострення хвороб собаки, вони могли дати хибний результат. 

Зараз ситуація змінилася і до ветеринарної алергології, подібно тому, як це відбулося з людською, прийшла молекулярна діагностика

Саме тому бажано, аби хвостатому члену вашої родини для діагностики алергії ветеринарний лікар призначив багатокомпонентний молекулярний тест РАХ. В Україні він впроваджується за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин. 

За допомогою тесту РАХ можна максимально точно спростувати або підтвердити алергічний статус тварини. Адже тільки РАХ здатен визначити сенсибілізацію до понад 200 алергенів. І серед них білки не тільки пшениці, а й інших харчів, а також бліх, кліщів пилу, спор грибів та пилку рослин.

При позитивному результаті алерготесту РАХ ветеринар призначить препарати, що полегшують симптоми алергії на пшеницю у собаки. А за необхідності пропише антибактеріальну або протигрибкову терапію. 

А головне — доведеться повністю виключити з раціону чотирилапого будь-які продукти, що містять пшеницю. Заміною цьому злаку можуть стати гречка, рис, кукурудза або овес. Але переводити вашого собаку на них можна лише під контролем ветеринара.

Коментарі
Loading...