Цинк, омега-3 та вітаміни таки допомагають боротися з коронавірусом. Проте є нюанси

0 489

Вже доведено, що на рівень імунітету впливають як вроджені особливості організму, так і зовнішні чинники: екологічні фактори та спосіб життя. А ще – наш раціон. Зважаючи на це, для посилення захисних сил організму, особливо під час епідемій, багато людей починають вживати добавки з вітамінами та мікроелементами. Але чи дійсно популярні нині цинк та вітаміни забезпечать захист від COVID-19 чи іншої вірусної інфекції?

Інфекції: що допомагає з ними боротись?

Сьогодні вірусні інфекції дихальних шляхів (ІДШ) та пневмонія є одними з основних причин смертності: щороку вони забирають понад 4 млн життів у світі. І це — за даними ще до коронавірусної пандемії, що сама по собі стала причиною мільйонів смертей. 

Процеси, які забезпечують ефективну реакцію імунітету на збудників інфекційних захворювань, зокрема COVID-19, є складними та досі не до кінця зрозумілими науковцям. 

Перебіг ковіду варіюється від безсимптомного до важкої пневмонії, яка потребує лікування в умовах реанімаційного відділення. І хоча найбільше при цьому ризикують люди віком від 60 років, які мають хронічні захворювання, жертвами коронавірусної інфекції стають й молоді та здорові. 

Причина  — так званий цитокіновий шторм — надмірна реакція імунної системи на вірус SARS-CoV-2. 

Боротьбі з ним значно сприяла вакцинація. Вже встановлено, що щеплення абсолютно протипоказане лише тим, хто має алергію на компоненти вакцини. А науковці продовжують з`ясовувати, які ще фактори, окрім щеплення, допомагають покращити імунну відповідь на інфекції. І не лише на коронавірусну, а й на інші ІДШ.

Так, результати минулорічних досліджень показали, що запобігти ускладенням коронавірусної хвороби допомагає вживання ферментованих продуктів: квашеної капусти або кефіру чи йогурту. 

Водночас заведено вважати, що посилити імунну відповідь інфекціям дихальних шляхів можуть деякі вітаміни та мікроелементи: В, С, Е, А, цинк, залізо. Але чи дійсно додаткове їх вживання може допомогти профілактиці захворювань? 

Це з`ясували західні дослідники, які проаналізували наукові роботи стосовно ефективності вітамінно-мікроелементних добавок

Що показав аналіз наукових робіт?

Загалом було проаналізовано 93 статті, що базувалися на результатах 115 досліджень. Їх учасниками були 191 636 дітей та 7 419 дорослих у 37 країнах світу.  

Комплексні добавки з мікроелементами

З 22 досліджень на цю тему 13 були присвячені дітям та 9 – дорослим. 

Результати 9 «дитячих» досліджень показали невеликий, але статистично незначущий вплив добавок на зниження частоти ІДШ.

Своєю чергою, аналіз шести «дорослих» досліджень показав невелике, але статистично значуще зниження ризику дихальних інфекцій. 

Цинк

З 26 досліджень стосовно користі цинку в профілактиці інфекційних захворювань дихальних шляхів 24 стосувалися дітей віком до 10 років. І більшість із них не виявили суттєвого ефекту цинку. 

Водночас результати двох досліджень (2002 та 2006 рр.) показали позитивний вплив цього мікроелементу при пневмонії, а також позитивний вплив на зменшення кількості простудних захворювань й ІДШ. 

Загалом про незначне зниження ризику інфекцій дихальних шляхів свідчать результати 18 «дитячих» досліджень. Але захисний ефект добавок із цинком довели лише ті, що були проведені в країнах Азії. 

Вітамін D

З 19 досліджень щодо ефективності вітаміну D у профілактиці інфекцій дихальних шляхів учасниками 10 були діти, які в середньому отримували вітамін у дозі 1000–2000 МО на добу. При цьому 9 досліджень проводилися в азійських країнах, одне — в Північній Америці.

Що стосується дорослих, то з 7 досліджень, де добове дозування вітаміну D становило 1000-4000 МО, 4 провели в Північній Америці, 2 — в Європі та одне — в Новій Зеландії. 

Результати 6 досліджень за участю дітей показали незначуще зниження частоти ІДШ при прийманні вітаміну D.

Водночас цей вітамін сприяв суттєвому зниженню захворюваності серед дорослих.  Принаймні про це свідчить аналіз 7 досліджень. Значний ефект вітаміну D був характерним для Північної Америки, але не для Європи чи Океанії. 

Вітамін С

З 13 присвячених впливу цього вітаміну досліджень 12 стосувалися дорослих. Одне дослідження, що порівнювало ефективність доз 0,25 г/добу, 1 або 2 г/добу, не виявило, що вітамін С є дієвим. Такими ж були результати дослідження впливу вітаміну на симптоматику риновірусної інфекції. 

Натомість інше дослідження виявило меншу кількість пацієнтів із застудою серед тих, хто вживав 2 г вітаміну С на добу.  

А результатом ще одного дослідження була констатація факту зниження (від 14 до 21 %) симптомів звичайної застуди у людей, які щодобово приймали 80 мг вітаміну С. 

Інше дослідження довело суттєве зменшення кількості епізодів застуди при вживанні 1 г вітаміну С на добу. 

Вітамін А (ретинол)

З 16 досліджень щодо його ефективності 15 стосувалися дітей. Дані щодо використання високих доз вітаміну А (50 000–200 000 МО на добу) показали невелике, але незначуще підвищення ризику розвитку інфекцій дихальних шляхів.

Водночас аналіз даних 9 досліджень за участю дітей, які багаторазово приймали від 10 000 до 206 000 МО вітаміну А на добу, показав невелике, але статистично незначуще зниження захворюваності на ІДШ. 

Вітаміни, вплив яких на перебіг інфекції не доведений

Не встановлений вплив бета-каротину, вітаміну В12, фолієвої кислоти та вітаміну Е на захворюваність та перебіг інфекцій дихальних шляхів. 

А з 5 досліджень ефекту вживання заліза істотного впливу на захворюваність інфекційними недугами дихальних шляхів не виявили три. Два інші дослідження виявили підвищений ризик. 

Жирні кислоти допомагають

Також 5 досліджень були присвячені жирним кислотам. В одному з них учасниками були малюки, які на першому році життя отримували  докозагексаєнову та арахідонову кислоти. Як показали результати, їх захворюваність на ІДШ була меншою, ніж у тих, хто отримував плацебо.

Крім того, два інші дослідження виявили зниження захворюваності у дітей, які вживали альфа-лінолеву / лінолеву кислоту та ейкозапентаєнову кислоту. Вони, як і докозагексаєнова, входять до комплексу омега-3.

Приймати чи не приймати?

Автори аналізу наукових робіт дійшли висновку, що добавки вітамінів та мікроелементів для профілактики інфекцій дихальних шляхів не мають ефекту або мають незначний. 

Відтак значно важливішим для запобігання ІДШ є багатий на поживні та корисні речовини раціон, що сприяє зміцненню імунітету

До речі, науковці вже довели, що середземноморська дієта, багата на овочі, фрукти та рибу, здатна знизити ризик астми у дітей.

Коментарі
Loading...