АІТ — індивідуальний підхід в лікуванні алергії. Доведено наукою

0 834

Коли говорять про індивідуальний підхід у лікуванні, зазвичай йдеться про увагу та повагу до пацієнта з боку лікаря та медичних сестер. Але справжнє персональне ставлення — це підбір методів терапії та ліків не лише залежно від діагнозу, а й від особливостей організму пацієнта. І саме індивідуальний підхід в лікуванні алергії здатна забезпечити алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія (АСІТ, або АІТ). 

Про це йдеться у новому огляді можливостей цього метода лікування алергії, надрукованому у журналі «Allergy».

Усю свою тисячолітню історію медицина головним чином була зосереджена на лікуванні хвороб. Проривом став стрімкий розвиток фармацевтики у 1800-х роках, зокрема поява синтетичних лікарських засобів. Застосовуючи їх, лікарі раз у раз переконувалися, що препарат підходить для лікування захворювання незалежно від особливостей конкретного пацієнта.

Водночас вони помітили, що особливості організму самого пацієнта можуть впливати на реакцію на ліки. І саме це спостереження стало першим кроком на шляху до нової медичної ери — ери персоналізованої медицини. 

Тобто такої, де до уваги беруться не лише спільні для всіх людей анатомія та фізіологія, а й індивідуальні особливості організму кожного пацієнта: його спосіб життя та харчування, наявні та перенесені раніше захворювання, спадковість.

Наразі мова вже не йде про лікування хвороби. Говорять про лікування пацієнта.

АІТ: від лікування хвороби до лікування пацієнта

Цей новий підхід вперше був застосований в онкології — і щодо діагностики, і щодо лікування захворювання. Але поступово потенціал персоналізованої медицини було визнано й у інших галузях. Зокрема в лікуванні алергічних захворювань, таких як поліноз чи гіперчутливість до отрути комах.

І пальма першості тут належить алерген-специфічній імунотерапії. Ще одна її назва — щеплення від алергії.

Цей метод лікування полягає у багаторазовому введенні пацієнту речовини, на яку надмірно реагує його імунна система. Тобто алергену, наприклад, пилку рослин чи лупи тварин

І композиція тих алергенів, якими проводять АІТ, підбирається індивідуально. Згідно з особистою гіперчутливістю людини.

Як працює АІТ

При кожному черговому введенні кількість алергену поступово збільшується. Відтак реакція імунної системи на нього поступово змінюється й організм звикає до цієї речовини. Як наслідок знижується рівень алергічних проявів, вони стають нечастими або припиняються назавжди. А отже, наступає одужання.

Отримувати алергенну імунотерапію можна у двох формах: в уколах або сублінгвально, тобто під язик. В останньому випадку застосовуються пігулки або спеціальні спреї

Обидві форми є однаково ефективними. Водночас сублінгвальна простіша у застосуванні, завдяки чому їй надають перевагу для АІТ під час коронавірусної пандемії.

АІТ − індивідуальний підхід в лікуванні алергії

Лікуванню методом алерген-імунотерапії передує кропітка робота алерголога. Насамперед ретельний збір анамнезу пацієнта. 

При ньому важливими є абсолютно всі деталі. Адже симптоми алергії можуть бути подібними до проявів інших захворювань, не пов`язаних з надмірною реакцією імунної системи. Наприклад, харчової несприйнятливості або непереносимості гістаміну чи глютену

Як АІТ стає персоніфікованою?

Аби виключити можливість таких захворювань та підтвердити діагноз алергії, проводиться ряд досліджень. У першу чергу йдеться про шкірний прик-тест, за допомогою якого визначається наявність або відсутність алергічної реакції. 

Ще один метод діагностики – молекулярний аналіз крові на специфічні антитіла IgE. Їх наявність доводить, що організм вже знайомий з алергеном, який викликає симптоми.

При цьому вибір лікарем методу діагностики залежить від ряду чинників. Це:

  • Повторюваність та інтенсивність симптомів алергічних захворювань.
  • Наявність перехресних реакцій між алергенами, яка ускладнює діагностику.
  • Вік пацієнта. У дитини, особливо маленької, важко зібрати правдивий анамнез, а прояви алергії можуть бути нестандартними.
  • Наявність супутніх захворювань.
  • Приймання пацієнтом ліків чи БАДів, які можуть вплинути на перебіг алергії.

Усі ці фактори можуть завадити лікарю побачити повну клінічну картину сенсибілізації, коли йдеться про згадувані вище прик-тести. Як наслідок, сумнівною залишається й правильність інтерпретації цих аналізів.

Саме тому лікарі-алергологи віддають перевагу молекулярному тесту ALEX2. Цей метод діагностики дає можливість не лише підтвердити чи спростувати діагноз алергії, а й точно визначити, на які саме алергенні молекули реагує організм. Тобто скласти алергологічний паспорт пацієнта.

А головне – лише тест ALEX2 дозволяє за одним аналізом визначити одночасно 295 показників: рівень загального IgE та специфічних IgE до 117 молекул та 178 екстрактів алергенів. Тобто практично до всіх відомих науці алергенів. 

Наявність алергологічного паспорту надзвичайно важлива у випадках, коли одна рослина, тварина або харчовий продукт є джерелом декількох, іноді понад десятка алергенних білків, з яких лише один чи два провокують у пацієнта реакцію гіперчутливості.

Відтак тільки правильне визначення причинної молекули здатне допомогти коректно підібрати алергени для проведення АІТ. А отже, забезпечити дійсно індивідуальний підхід в лікуванні алергії.

Сучасні можливості АІТ

З іншого боку, розвивається і сама алергенна імунотерапія, яка нині базується на використанні полімеризованих екстрактів алергенів. Ба більше, вони можуть застосовуватись як окремо, так і в сумішах

А висока якість самих препаратів для АІТ дозволяє використовувати їх і в сезон цвітіння рослин-джерел алергенного пилку.

Коментарі
Loading...