Алергенна імунотерапія важлива і під час пандемії

0 705

Одним із найнебезпечніших наслідків коронавірусної пандемії, яка триває вже другий рік, є погіршення стану здоров`я тих, хто має неінфекційні захворювання. Серед них і алергія, що особливо сильно дошкуляє пацієнтам під час цвітіння рослин. Єдиним методом її лікування є АІТ — алергенна імунотерапія. Велике дослідження, проведене EAACI, показало, що й під час пандемії алергенна імунотерапія залишається важливою.

Адже, побоюючись заразитися коронавірусом, багато людей відтягують візит до лікарні. Як наслідок медикам, зокрема онкологам, часто доводиться мати справу із вкрай занедбаними випадками, коли врятувати пацієнта може хіба що диво.

У цьому сенсі дещо оптимістичнішою виглядає ситуація із контролем астми. Локдаун змусив лікарів та пацієнтів перейти до спілкування онлайн. Це дало людям з астмою можливість у разі загострення недуги швидко отримувати консультацію, а отже, вчасно контролювати хворобу.

Але як бути з лікуванням алергічних захворювань

Що таке алергенна імунотерапія

Сьогодні найефективнішим методом лікування алергії є алерген-специфічна імунотерапія. Вже давно доведено її ефективність при лікуванні різних видів алергічних захворювань: алергічного ринітукон’юнктивіту та алергічної бронхіальної астми

Полягає АІТ у стимуляції імунної системи до вироблення антитіл IgG4, які блокують імуноглобуліни E. Відтак останні втрачають здатність з’єднуватись з рецепторами на опасистих клітинах й стимулювати викид гістаміну та інших сполук, що обумовлюють прояви алергічних реакцій.

А стимулюється імунітет пацієнта введенням алергену, який викликає сенсибілізацію. Доза причинної речовини поступово збільшується, і з часом організм перестає надмірно реагувати на пилок, лупу тварин, цвіль або інші фактори, що стали причиною захворювання. 

Проходити АІТ потрібно під постійним контролем лікаря-алерголога. Тож COVID-19 змусив фахівців замислитися, чи буде безпечним застосування цього методу в умовах пандемії.

Думка фахівців: чи можлива під час пандемії алергенна імунотерапія

Їхні сумніви розвіяла Європейська академія алергії та клінічної імунології (EAACI). Це найпотужніша та найчисленніша професійна спільнота алергологів, клінічних імунологів та аерополінологів Європи, до яких належать й автори сайту «Все про алергію». 

У практичних рекомендаціях EAACI та ініціативи «Алергія та її вплив на астму» (ARIA), що побачили світ у лютому 2021 року, зазначається: у разі підозри у пацієнта COVID-19 або підтвердження цього діагнозу АІТ потрібно тимчасово перервати. 

Так само АІТ переривається і при захворюванні будь-якою іншою інфекційною недугою. І так само її потрібно відновити після одужання людини від коронавірусу.

Але якщо у пацієнта відсутні симптоми захворювання, АІТ потрібно проводити вдома, підтримуючи при цьому зв`язок з алергологом за допомогою засобів телемедицини. Це дозволить безперервно продовжувати лікування та спостерігати за динамікою захворювання, не наражаючи пацієнта та лікаря на ризик інфікування COVID-19.

Особливо це важливо, коли йдеться про пацієнтів з алергією на отруту комах, зокрема бджіл. А початок їхньої сезонної активності вже не за горами.

Разом із тим, оскільки відвідування поліклініки через пандемію відкладається з метою мінімізації ризику зараження, можливе й відтермінування введення алергенів при респіраторній алергії. Зокрема, на пилок та спори грибів.

Чи потрібно відкладати початок курсу АСІТ?

Але як бути в ситуації, коли АІТ має лише розпочатися? Рішення в таких випадках потрібно приймати, зважаючи на епідемічну ситуацію в конкретному населеному пункті та те, наскільки безпечним для пацієнта буде відтермінування лікування алергічного захворювання. 

  • Так, майже 60 % з 417 алергологів із різних країн, які взяли участь в опитуванні EAACI, повідомили про те, що відклали початок АІТ у пацієнтів з респіраторною алергією. При цьому 10 % розпочали лікування у заплановані терміни.
  • Коли ж йшлося про пацієнтів з алергією на отруту комах, відтермінувати лікування вирішили 40 % лікарів, а розпочати своєчасно — 25 %. 

Звичайно, в усіх випадках йшлося про пацієнтів з алергією, у яких були відсутні симптоми коронавірусної інфекції.

Ухвалюючи рішення щодо проведення АІТ в умовах пандемії, лікарі-алергологи мають також брати до уваги форму лікування. Адже отримати АСІТ можна  як у вигляді спреїв сублінгвально (під язик), так і в уколах, які робляться підшкірно. 

Зважаючи на те, що сублінгвальну форму алергенів зручніше використовувати у домашніх умовах (це не потребує спеціальних навичок), саме вона може стати додатковим аргументом на користь початку лікування навіть під час коронавірусного локдауну.

Коментарі
Loading...