Алергологічний паспорт має бути у кожної сучасної людини з алергією

0 1 058

Згідно з дослідженнями науковців, на алергію страждає більше мільярда населення планети, а до 2025 року ця цифра може збільшитись вдвічі. Щоб вилікувати хворобу, критично важливо дізнатись, що саме її викликає, встановивши правильний діагноз. Це дозволить уникати алергену або підібрати правильну терапію алергії за допомогою АСІТ. Фактично єдиним інструментом, який може показати повну картину чутливості пацієнта, є алергологічний паспорт.

Підступність алергії полягає в тому, що в будь-який момент у людини може трапитись анафілактичний шок. Або з’являться гострі симптоми, які навіть досвідчені медики можуть сплутати з проявами інших захворювань.

Лікар та й сама людина можуть просто не розуміти, з яких причин в неї виникла реакція, а тому не пов’язувати несподівані симптоми з алергією.

Проблема полягає ще й в тому, що різні за складом алергени можуть викликати однакову реакцію.

Особливо уважними треба бути педіатрам, адже симптоми алергії у дітей бувають нетиповими для цього захворювання. 

А якщо лікар таки запідозрив алергію, варто не забувати, що на результати, зокрема шкірних тестів, впливає також приймання ліків. І дуже часто у випадку перехресної реакції між алергенами лікарям буває важко визначити, який саме чинник викликав симптоми.

Навіщо потрібний алергологічний паспорт?

Аналізуючи результати, отримані за допомогою окремих молекулярних панелей, прик- чи патч-тестів, алерголог може не врахувати всієї клінічної картини захворювання пацієнта. Таке буває, зокрема, при харчовій алергії та при перехресних реакціях між пилком та харчовими продуктами

Адже при термічній обробці  руйнується лише частина алергенних білків, а є ще термостійкі. Відтак важливо знати, до яких з цих білків чутливий пацієнт. 

Наприклад, така інформація надасть лікареві можливість дозволити пацієнту вживати термічно оброблений продукт. Той, який викликає реакцію при вживанні сирим. 

І навпаки: якщо у людини проявляється чутливість до термостійких білків, то цей продукт їй протипоказаний в будь-якому разі. Адже часто чутливість до термостабільних білків може ще й означати ризик виникнення анафілаксії.

Крім того, алергічну реакцію можуть викликати подібні молекули, котрі містяться в різних за складом продуктах. Це називається перехресною реакцією. Важливо визначити, чи є у людини чутливість до білка, який обумовлює розвиток сенсибілізації до всієї групи алергенів.

Зокрема, при алергії на пилок половина пацієнтів має не лише симптоми, схожі на респіраторні захворювання, але й алергічні реакції на різні види продуктів. Тому лікарю необхідно знати, чи є у пацієнта чутливість до їжі. І якщо так, до якої саме.

Таке знаття допоможе й правильно підібрати стратегію лікування. Адже алергія, першопричиною якої є чутливість до пилку та інших інгаляційних алергенів (кліщів домашнього пилу, лупи домашніх тварин), лікується за допомогою алергенної імунотерапії (АІТ). А проявам істинної харчової алергії можна запобігти лише за умови уникнення алергену.

Відтак кожній людині з алергічними проявами критично важливо знати, які чинники викликають у неї алергію. Причому бачити картину у комплексі: знати про наявність або відсутність чутливості до будь-якого фактора алергії. Алергологічний паспорт — повна картина можливої алергії пацієнта. 

Який метод алергодіагностики обрати

Побачити картину в цілому дозволяє виключно мультикомпонентна молекулярна алергодіагностика. Застосовуючи її, завдяки одному аналізу можна отримати повну картину сенсибілізації пацієнта.

І це завдання на сучасному етапі розвитку алергології вирішує лише молекулярний тест АЛЕКС2. Адже він — найдокладніший аналіз на всі відомі алергени.

Аналіз визначає сенсибілізацію до 295 алергенів, тобто 99,9 % тих, що існують в природі. А точніше, тест дозволяє встановити рівень загального IgE та специфічних IgE до 117 молекул і 178 екстрактів алергенів.

Тест встановлює зв’язок між чутливістю людини до різних молекул та демонструє її реакцію на кожен окремо взятий чинник. Таким чином, розшифрувавши результат аналізу, лікар здатен чітко визначити, якою є справжня причина алергії пацієнта. 

І може порадити хворому, що йому можна їсти, в якому вигляді, а що категорично заборонено, яким має бути спосіб життя, чи потрібна АІТ і яка саме.

Результат АЛЕКС2 складається з 10 сторінок, на яких розписані проведені дослідження і відповідь організму та той чи інший алерген. 

Якщо сенсибілізація незначна, показники забарвлені у жовтий колір, якщо критична — у червоний. 

Разом із результатом аналізу лікар отримує його деталізовану розшифровку, зроблену за допомогою штучного інтелекту. Без участі людини програма встановлює зв’язок між чутливістю до певних алергенів і виділяє особливості, притаманні конкретному пацієнтові. 

Такий тест — чудовий інструмент в руках лікаря. Його може розшифрувати алерголог чи імунолог або сімейний терапевт.

Коли робити тест?

Тест роблять за наявності будь-яких алергічних симптомів, котрі повторюються з року в рік. Це допоможе розробити рекомендації, які запобігатимуть загостренням алергії. А відтак — і розвитку астми чи анафілаксії. 

Наприклад, у дітей зазвичай спочатку з’являється атопічний дерматит, далі він переростає в алергічний риніт, і все закінчується появою алергічної астми.

Причому рівень сенсибілізації до алергенів, зокрема у дітей, може змінюватись. Тому їм алергологічний паспорт рекомендовано поновлювати. Особливо після курсу прописаної лікарем терапії. 

Повторювати аналіз доцільно і в таких випадках:

  1. У вас з’явились нові клінічні симптоми алергії. Отже, треба дізнатись, стали ви чутливим до нового алергену чи змінилась та потребує корекції в лікуванні наявна форма алергії.
  2. Якщо йдеться про лікування дитини. Адже у пацієнтів до 3 років може спостерігатися гіперчутливість лише до харчових алергенів, а у більш пізньому періоді розвивається й інгаляційна алергія — до пилку рослин чи алергенів тварин. 

А от після курсу АІТ тест АЛЕКС, навпаки, повторювати недоцільно. Він не показує ефективність проведеної терапії. Її підтвердженням є лише клінічний результат — покращення симптоматики пацієнта. 

Чим лікуватись у випадку виявлення алергенів?

Якщо алергія уже виявлена, потрібно звернутись до лікаря-алерголога. Він призначить препарати, які можуть зняти симптоми алергії

Але найкраще віддати перевагу алергенній імунотерапії. Вона пригнічує вироблення імуноглобуліну Е й направлена на те, щоб організм перестав реагувати на причинний алерген.

Які протипоказання для проведення тесту?

Перевагою тесту ALEX є те, що його можна зробити до появи симптомів, при їх наявності та навіть під час приймання лікарських препаратів. Якщо є сенсибілізація, тест АЛЕКС2 в будь-якому випадку її покаже.

Коментарі
Loading...