Атопічний дерматит у собаки: чому важлива діагностика алергії

0 677

Алергія у собак зустрічається, можливо, не так часто, як у їхніх власників, але завдає чотирилапим не меншого дискомфорту. І одним із найнеприємніших наслідків гіперчутливості до факторів зовнішнього середовища може стати атопічний дерматит у собаки.

Його симптоми зазвичай аналогічні симптомам дерматиту, не пов’язаного з алергією. Але механізми розвитку атопічного дерматиту у собак мають особливості. Саме тому він є окремим захворюванням, що потребує як специфічної діагностики, так і специфічного лікування.

Що таке атопія?

Для початку розберемося, що таке атопія. Це генетично зумовлена, тобто успадкована від батьків чи більш віддалених предків схильність організму надмірно реагувати на будь-які речовини. Це можуть бути певні продукти, пилок рослин, спори грибів, частинки хутра або шкіри тварин, хімічні речовини, отрута комах

При цьому для особин, що не мають такої схильності, усі ці подразники зазвичай або зовсім не являють загрози або несуть мінімальну шкоду. 

Наприклад, для більшості з нас наслідки укусу бджоли — це біль, свербіж та набряк, що тривають декілька днів. Відчуття, звичайно, неприємні, але не більше того. Водночас за наявності атопії контакт зі смугастою комахою може спровокувати навіть розвиток смертельно небезпечної системної реакції – анафілаксії

Все це стосується і собак. Адже вони, як і люди, належать до класу ссавців. Тож усі хімічні, біологічні та фізіологічні процеси в їхньому тілі протікають так само, як в організмі людей, а також котів, коней, морських свинок, щурів або хом`ячків.

Чому у собак виникає атопія

Статистичні дані щодо кількості собак з атопією наразі відсутні. Але, за спостереженнями ветеринарів, найчастіше вона зустрічається у породистих псів. Це й не дивно. Адже в основі виведення будь-якої породи свійських чи декоративних тварин лежить імбрідінг, тобто схрещення споріднених між собою особин, наприклад батьків і дітей або братів і сестер.

Робиться це для закріплення певних ознак: кольору, розміру, довжини хутра, молочності, мисливських здібностей тощо. При цьому побічним ефектом процесу отримання ідеальної за екстер`єром чи робочими якостями тварини стає її знижений імунітет. Відтак у довгого родоводу собаки з`являється неприємний додаток у вигляді схильності до тих чи інших, а іноді й цілого букету захворювань.

Атопічний дерматит: коли бракує білка

Заявити про себе атопія у собак може по-різному. Найчастіше — у вигляді алергії або ж атопічного дерматиту — захворювання шкіри. Він може бути одним з варіантів, як проявляється алергія у собак

На думку вчених, атопічний дерматит є наслідком мутації гена, відповідального за створення філагрину — білку, що допомагає підтримувати здоров`я епідермісу, тобто верхнього захисного шару шкіри.

Атопічний дерматит у собак: локалізація уражень

Джерело

Якщо філагрину в організмі бракує, щільність епідермісу зменшується й шкіра швидко втрачає вологу. Це полегшує доступ до її нижніх шарів вірусам або бактеріям, які стають причиною запалення. Як наслідок шкіра собаки червоніє, починається свербіж.

Спочатку він локалізується на окремих ділянках:

 • морді,
 • вушних раковинах,
 • животі,
 • паховій ділянці,
 • промежинах,
 • кінцівках, 
 • під пахвами.

Утім, залежно від породи собаки можуть бути вражені й інші частини тіла. Ймовірність ураження різних ділянок тіла у собак різних порід можна побачити у відсотках на фото. Ви можете подивитися, де локалізується алергія у йорка або ж алергія у французьського бульдога, яка також може стати наслідком атопії.

Атопічний дерматит у собак різних порід

Джерело

Поступово свербіж у собаки поширюється, адже постійне розчісування та вилизування вражених ділянок сприяє додатковому інфікуванню. Воно,  своєю чергою, викликає додатковий свербіж — і так по колу.

Саме прояви атопічного дерматиту можуть сприйматися власниками як алергія на животі або на вухах у собаки.

Атопічний дерматит і алергія

Втім, симптоми атопічного дерматиту або алергія у цуценяти не проявляються одразу після народження. Тригером, тобто спусковим гачком розвитку шкірного захворювання можуть бути різні фактори. Наприклад, стрес, контакт із хімічними речовинами або забруднення навколишнього середовища.

Значну роль, як вже було згадано, у цьому процесі відіграють й алергени. Так, серед продуктів, на які найчастіше надмірно реагують собаки з атопічним дерматитом, ветеринари визначають яловичину, молочні продукти, курятину та пшеницю.

Окрім них харчову алергію у вашого собаки можуть викликати:

Майже половина цього списку, до речі, входить до топу 14 найголовніших харчових алергенів, які становлять небезпеку і для людини.

Не менш небезпечним є для собак пилок рослин, наприклад, амброзії та полину, сезон цвітіння яких в Україні триває до кінця жовтня. А також спори грибів:

 • альтернарії (Alternaria alternata),
 • пеніцилу (Penicillium),
 • аспергілу (Aspergilus),
 • маласезії (Malassesia pachydermatis).

Також атопічний дерматит у собаки може розвинутися внаслідок впливу отрути, яку вприскують при укусах блохи та кліщі

Як діагностувати атопічний дерматит у собаки

Про алергічне походження атопічного дерматиту у вашого улюбленця може свідчити поява в крові тварини специфічних антитіл IgE, що виробляються внаслідок сенсибілізації до чужорідних білків. Також діагностика алергії у собак можлива за допомогою внутрішньошкірного теста. Але його мінусами є необхідність вводити тварину в наркоз та голити її. 

Також обидва зазначені методи не завжди є інформативними, адже на їх показники можуть впливати, наприклад, ліки, які отримує собака. Крім того, тести надаватимуть хибний результат, якщо проводяться під час загострення захворювання. 

Саме тому сучасні ветеринари взяли на озброєння молекулярний тест PAX. Цей метод діагностики алергії у собак дає можливість виявити сенсибілізацію чотирилапого до понад 200 білкових алергенів або довести, що алергії у нього немає.

PAX впроваджується в Україні за допомогою ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та перевіреного світового гравця на ринку діагностики та лікування хвороб у тварин.

Лікування атопічного дерматиту у собаки

Точне визначення завдяки РАХ однієї або декількох молекул, на які надмірно зреагував організм, дасть ветеринару можливість призначити адекватне лікування атопічного дерматиту у собаки. Адже окрім препаратів, спрямованих на усунення шкірних симптомів захворювання, необхідно буде зменшити сенсибілізацію тварини до алергену. 

Досягти цієї мети можна за допомогою АСІТ, або алерген-специфічної імунотерапії. Вона дозволяє суттєво послабити симптоми алергії або навіть повністю позбутися її проявів. Ефективність цього методу напряму залежить від того, наскільки правильно визначені речовини — чинники сенсибілізації.

Якщо ж атопічний дерматит у собаки не пов’язаний з алергією, негативний результат PAX дозволить тварині уникнути приймання непотрібних ліків, а її власникам – зайвих витрат. Відтак і для лікування атопічного дерматиту такого типу ветеринар підбере ліки, що захищатимуть та зміцнюватимуть шкірний бар’єр.

Коментарі
Loading...