Алергія на новокаїн: як перемогти?

0 3 381

Алергія на новокаїн зустрічається вкрай рідко. Її часто пов’язують з непереносимістю таких добавок, як метабісульфіт або метилпарабен. Але все ж таки пацієнти з алергією на анестезію існують і становлять справжню проблему для стоматологів та хірургів.

Алергічні реакції на новокаїн розрізняють за ступенем важкості. При стоматологічному втручанні ознаки й симптоми обмежуються областю рота, викликаючи сильний набряк.

У важких випадках, особливо при хірургічному втручанні, у людини може спостерігатись анафілаксія. Вона, зокрема, супроводжується падінням артеріального тиску, утрудненим диханням, втратою свідомості.

Де використовуються анестетики

Місцеві анестетики вперше були використані в 1904 р. з метою попередження болю при стоматологічних та хірургічних процедурах. 

Вони також застосовуються в формі ін’єкцій для лікування та попередження тахікардії, знеболення шкіри. 

Анестетики входять до складу кремів проти свербежу (Lanacane) та кремів для рота (Orajel). Є ці препарати в очних краплях для хірургічних операцій. 

До місцевих анестетиків належать новокаїн, лідокаїн, бензокаїн та мепівакаїн.

Приклади альтернативного лікування при алергії на анестезію

Але з появою цих препаратів були зареєстровані й перші випадки алергії на місцеву анестезію. З часом вони почастішали, й стоматологи були вимушені лікувати зуби під загальним наркозом, гіпнозом. Або навіть поєднувати анестезію новокаїном з нетрадиційними методами впливу на підсвідомість.

Так, 43-річна американка мала явну алергію на місцеві анестетики. Попри здатність жінки впадати в глибокий транс, повністю знеболити її ротову порожнину під час лікування не вдавалось. 

Однак винахідливий гіпнотизер почав використовувати свої здібності з метою лікування алергії. До, під час та після лікування він проводив патч-тести

  • На початку вони показували алергічну реакцію на тлі симптомів.
  • Далі тест був позитивним, але симптоми при анестезії не виявлялись. 
  • Не було їх і після завершення лікування. 

На цьому прикладі

вчені дійшли висновку, що алергічна реакція має психогенну природу. Адже, попри алергію, пацієнтці здійснили пломбування 12(!) каналів та провели успішне протезування верхнього й нижнього зубних рядів. 

Алергія на новокаїн: симптоми та причини 

Але це лише одиничний експеримент, а  більшість пересічних громадян лікують зуби у традиційний спосіб.

Тому за наявності алергії на наркоз можуть відчувати кілька симптомів:

Реакції на місцеві анестетики трапляються досить часто, хоча справжня алергія на них, як вважається, складає не більше 1 % викликаних анестезією реакцій. 

Симптоми можуть виникнути через тривогу, токсичну дію самого новокаїну, вазовагальні реакції. А ще через реакції на адреналін, який додають до новокаїну для зняття оніміння.

Як уже згадувалось, у пацієнта досить часто виникають реакції на консерванти, що додаються до анестетиків. А саме на метилпарабени. 

Слід також брати до уваги алергію на латекс, яка часто дається взнаки при медичному чи стоматологічному втручанні. 

Крім того, до складу новокаїну входять сульфіти та антиоксиданти, котрі також можуть викликати алергічну реакцію. Проявляється вона у вигляді червоних лусочок або пухирів в місці ін’єкції новокаїном.

Як діагностується алергія на новокаїн?

Алергологи мають різні підходи стосовно діагностики чутливості до анестетиків. Для прик-тестів лікар може обрати анестетики без консервантів та адреналіну, аби виключити можливість, що реакція пов’язана саме з ними.

Загалом кінцева мета діагностики — підібрати людині хоча б один анестетик, котрий можна буде використовувати в майбутньому. 

Якщо шкірний прик-тест негативний, алерголог проведе провокаційну пробу: підшкірні ін’єкції з використанням того самого місцевого анестетика. Спочатку розведеного, а потім — у чистому вигляді. Все це робиться в умовах спеціалізованого медичного центра, який має реанімаційне обладнання.

Провокаційна проба робиться для того, щоб дати людині таку саму кількість ліків, яку б вона отримала у стоматолога або при незначному хірургічному втручанні. 

Якщо пацієнт зможе перенести знеболювання під медичним наглядом, значить, анестезія підібраними ліками не нашкодить йому і надалі.

Аби подолати вирок «алергія на всі місцеві анестетики», деякі лікарі проводять шкірні проби з використанням найпоширенішого місцевого анестетика лідокаїну в парі з метилпарабеном.

У випадку, коли шкірна проба виявляється позитивною, проводяться повторні проби з використанням бупівакаїну (маркаїн), мепівакаїну, прилокаїну та етідокаїну.

Іноді реакція в місці ін’єкції проявляється через декілька годин або днів після тестування. Це свідчить про наявність алергічного контактного дерматиту.

Лікування алергії на новокаїн

Таке саме, як і при будь-якій іншій алергічній реакції. Якщо виникає анафілаксія, лікування включатиме ін’єкційний адреналін та антигістамінні препарати. А у випадку низького артеріального тиску або шоку — ще використання внутрішньовенних рідин.

Попередження майбутніх реакцій — ще один важливий аспект лікування.

Перед тим, як робити людині з історією алергії на новокаїн анестезію в клініці, їй повинні зробити тестові шкірні проби. Але лише за участю лікаря-алерголога.

Якщо буде встановлено, що людина переносить альтернативний місцевий анестетик, в майбутньому слід використовувати лише його. 

Чим можна замінити новокаїн?

Оптимальною заміною новокаїну вважають:

  • Артикаїн. Дослідження показують, що цей препарат є найкращою альтернативою для людей, чутливих до новокаїну. Його використовують майже в усіх країнах світу, але найбільше — в Європі.
  • Лідокаїн. Як і новокаїн, цей препарат викликає оніміння нервів і тканин ясен, що робить медичні процедури в роті менш болючими. 

Переваги лідокаїну у порівнянні з новокаїном полягають в меншій кількості побічних реакцій. Це довели стоматологи протягом останніх 50 років.

Коментарі
Loading...