Алергія у хомʼяка: чинники, сиптоми й лікування

0 521

Хомʼячки – милі пухнастики, котрі викликають масу позитиву і до того ж не потребують особливого догляду. Нагодувати, почистити клітку, дати іграшку-колесо — от і все, що треба, аби маленьке створіння радувало вашу родину запалом та оптимізмом. Та, на жаль, серед хвороб такої милої тваринки «почесне» місце займає алергія у хомʼяка. 

Втім, є й хороша новина. Дрібні гризуни й хомʼяки зокрема вважаються витривалими істотами. Тож якщо вашого улюбленця спіткає алергія у хом’яка, лікування може виявитись неважкою справою. 

Головне, що вам доведеться зробити, – знайти алерген, на який реагує тваринка, та убезпечити її від контакту з цим чинником. Тому ключовим питанням є правильна діагностика алергії у хом’яка. Якщо проігнорувати цю рекомендацію, алергія здатна перерости в хронічне інфекційне захворювання, впоратись з яким буде досить складно. 

Як дізнатись вчасно, що алергія у хом’яка – це саме те, що дошкуляє тваринці, й що робити далі, розповість цей матеріал.

Причини і симптоми алергії у хом’яків

Найчастіше у нас вдома живуть джунгарські або сирійські хом’яки, й алергія може бути притаманною кожному виду.

Алергенними факторами для цих тварин можуть стати їжа, підстилка, а ще побутові чинники, зазвичай інгаляційні: дим, парфуми, меблева поліроль.

У хом’яка чутлива дихальна система, тому слід бути обережними з речовинами, які він вдихає. І хоча такі аерозолі радше викличуть респіраторні симптоми, дерматит, висип або свербіж у хом’яка також можуть бути ознаками алергії.

Алергія у хомʼяків проявляється такими симптомами: 

  • сухість і подразнення шкіри
  • подряпини,
  • випадіння шерсті,
  • подразнення шлунку,
  • постійний і частий свербіж,
  • почервоніння і набряк лап,
  • нежить,
  • чхання,
  • сльозотеча,
  • хрипи,
  • утворення білих лусочок навколо очей та вух.

Іноді як проблеми зі шкірою або шерстю у хомʼяків проявляються шкірні захворювання. Зокрема, так хворіє джунгарський хом’як. 

Алергія теж може викликати шкірні хвороби хом’яків — дерматофітію або екзему. Саме вони спричиняють свербіж у хом’яка.

Харчова алергія у хом’яків: лікування

Дрібні гризуни можуть бути чутливими до змін в раціоні. Тому, якщо ви збираєтесь змінювати корм хом’яка, робити це потрібно дуже поступово. Тільки так ви зможете привчити тваринку до нової їжі, не зашкодивши її здоров’ю. Різка зміна раціону може спричинити проблеми з перетравленням нових продуктів.

Краще за все просто тримати хом’яка на звичному для нього харчуванні. Але якщо ви хочете порадувати його новими делікатесами у вигляді овочів та фруктів, вводити їх слід по одному, щоб у випадку алергічної реакції ви знали, які продукти її викликали. Смаколик, який спричинив негативну відповідь організму, треба негайно прибрати. 

Наприклад, відомими алергенами хом’яків є соняшникове насіння чи арахіс. І байдуже, живе у вас вдома сирійський чи джунгарський хом’як, — алергію на насіння може мати будь-який з них. 

Алергія хом’яків на підстилку

Як підстилку для хомʼяків використовують деревні або кукурудзяні наповнювачі, тирсу, папір, сіно. Але гранули з кедра чи сосни через сильний запах можуть викликати респіраторні реакції. Краще використовувати наповнювач з осинової екосоломи, переробленого паперу або іншу підстилку, яка не має запаху та не утворює дрібний пил.

Якщо ви вважаєте, що основний тригер алергії вашого хом’ячка — місце для відпочинку, зніміть підстилку та спробуйте використовувати паперові рушники або туалетний папір, щоб побачити, чи минуть у улюбленця симптоми. 

Алергія на підстилку може проявлятися і як дерматит у хом’яка.

Що робити, якщо симптоми у хомʼяка не минають?

Коли всі згадані чинники перевірені й усунені, а симптоми у хом’яка не минають, подумайте, чи не відбулось ніяких змін в кімнаті, де знаходиться клітка тваринки. Шкірні захворювання у хом’яків можуть виникати через часті стреси.

Також слід зазначити, що хом’як може заразитися вошами або кліщами. Якщо тваринка постійно вичісує шерсть, це може бути ознакою зараження паразитами. Але перед використанням будь-якого спрею або аерозолю проконсультуйтеся з ветеринаром. Він підбере для гризуна необхідні препарати.

Пам’ятайте також, що описані загальні симптоми можуть вказувати на інші проблеми зі здоров’ям. Наприклад, пухлину або інфекційні захворювання, викликані бактеріями та/чи вірусами. Тому перш ніж ви вирішите, що у вашого пухнастика алергія, покажіть його ветеринару — встановлювати діагноз має фахівець.

Діагностика алергії у хом’яків

Діагноз ставиться на основі детального анамнезу, клінічних ознак та елімінаційної дієти. Тобто такої, що передбачає виключення з раціону підозрілих продуктів. 

Лабораторна діагностика алергії, подібна молекулярному тесту PAX для собак, у хом’ячків не проводиться. Це пов’язано із малим розміром тварини — у неї неможливо набрати необхідну кількість крові на аналіз.

Алергія у хом’яка: лікування

Щоб прибрати симптоми алергії у хом’яка, насамперед потрібно вилучити все, що може подразнювати тварину. Правильний догляд відіграє ключову роль. Щоб його забезпечити, пам’ятайте:

  • Для проживання хом’яка потрібна клітка з якісного матеріалу, який не викликає алергії.
  • Якщо діагностовано харчову алергію – змініть корм. Але нову дієту має підібрати ветеринар.
  • Щоб запобігти реакції на підстилку, облаштуйте тваринці нове спальне місце. 
  • Якщо алергія виникає на кліщів домашнього пилу чи плісняву, подумайте про те, щоб перенести клітку у чистіше приміщення.

Але не змінюйте всі фактори одночасно, адже так ви не зможете визначити, що саме викликає алергію у вашого улюбленця.

Коментарі
Loading...