Чи впливає алергія на стрес?

0 1 214

Якщо ви знайомі з симптомами алергії, значить, знаєте все про стрес, який з ними пов’язаний. Коли виникає алергія на стрес, людина не може нормально дихати, їй важко заснути, немає сил нічого робити, з’являються депресія та роздратованість. 

Своєю чергою ліки проти алергії призводять до зміни апетиту, зниження енергії та появи апатії. Виникає замкнене коло. Розірвати його можливо, лише позбувшись стресу.

На думку вчених, алергічні захворювання мають як генетичні, так і екологічні компоненти.

Якщо в кінці 1960-х на алергію страждав кожен 10 житель планети, то у 2000-х ця цифра збільшилась в 7 разів! Причини: прискорення ритму життя, забруднення повітря та надмірно стерильні умови, в яких ми проживаємо.

Як стрес пов’язаний з симптомами алергії?

Стрес — це реакція, що порушує нормальний баланс всіх систем організму: травної, серцево-судинної, імунної та нервової. 

Коли людина знаходиться в стані збудження, її тіло починає виділяти гормони та інші хімічні речовини. Серед них кортикотропін — гормон, що регулює роботу надниркових залоз. А вони, своєю чергою, активізують вивільнення глюкокортикоїдів, які впливають на роботу імунної системи. 

Крім того, кортикотропін сприяє активації опасистих клітин, або мастоцитів. Вони здатні вивільняти прозапальні речовини цитокіни, а також гістамін. Саме він і зумовлює виникнення симптомів алергії

Зокрема, описаний механізм сприяє розвиткові алергічного риніту.

Хоча насправді алергія на стрес як така не існує, він може посилити алергічну реакцію, бо збільшує кількість гістаміну в крові. 

Стрес і алергія взаємопов’язані. Як тільки розпочинається сезон алергії, хворі починають тривожитись і нервувати. Вони скаржаться на безсоння, задуху та роздратування. 

Тому для полегшення алергії в першу чергу слід позбутись стресу. Якщо цього не зробити, кашель, нежить та інші симптоми будуть лише посилюватись, а організм — виснажуватись.

Крім того, хронічне збудження, яке продовжується протягом тижнів чи місяців, сприяє виробленню кортизолу — основного гормону, який обумовлює в організмі стресовий стан.

Коли рівень кортизолу підвищується, він впливає на клітини імунної системи. А вони через це втрачають здатність стримувати інфекції або хвороби. 

Віруси та бактерії, що, як правило, присутні в нашому організмі, розмножуються інтенсивніше. Це може інфікувати безліч клітин. Так інтенсифікуються інфекційні процеси, й рівень стресу ще зростає.

Чи впливає стрес на імунну систему?

Вчені оприлюднили революційні докази впливу стресу на імунну систему.

Проведені дослідження за участю 45 студентів-медиків. Вони склали випускні іспити, аби виявити, чи впливає стрес на їхню здатність боротись з інфекціями. 

Спочатку стан здоров’я студентів вивчали за 3-4 тижні до іспитів, а потім — знову, в процесі складання сесії. Маркером була вакцина проти гепатиту.

У порівнянні зі студентами, які отримали вакцину у звичайних умовах, у молодих людей, котрі знаходились в стані стресу, реакція імунної системи на вакцину була набагато слабшою.

Чи посилює стрес алергію?

Згідно з новим дослідженням, люди з найбільш вираженими симптомами алергії — чханням, сльозотечею та нежитем — найчастіше підлягають впливу стресу.

В нещодавньому дослідженні взяли участь 179 пацієнтів зі стресом, за якими спостерігали протягом 12 тижнів. У 40 % в цей період загострились симптоми алергії. У 64 % симптоми погіршувались два рази по 14 днів.

Але були й такі, у яких прояви алергії не виявлялись в ті дні, коли вони сильно нервували.

Тому немає одностайної думки, чи дійсно стрес викликає загострення симптомів алергії, чи все навпаки.

Такі ознаки, як нежить та сльозотеча, можуть викликати додатковий стрес у людей, які страждають на алергію. Але позбавлення стресу не вилікує алергію, хоча може зменшити кількість її виражених епізодів. 

Як управляти стресом для зняття симптомів алергії

Експерти розходяться в думках стосовно того, як впоратись зі стресом для полегшення симптомів алергії. 

Одні стверджують, що слід розслабитись і більшу частину дня просто спати. Інші, навпаки, радять зайнятись спортом. Адже коли людина рухається, в організмі виділяється адреналін, який покращує дихання.

Однак вид спорту слід підбирати індивідуально. Те, що буде для вас джерелом емоційного підйому, може викликати страх у друга, з яким ви хочете займатися спортом разом. І якщо ви любите стрибати на вихідних з парашутом, це не означає, що інший не почне тремтіти навіть від думки, що доведеться сісти в літак.

Щоб знизити рівень стресу:

  • Спробуйте медитувати та глибоко дихати.
  • Практикуйте інші методи релаксації.
  • Намагайтесь не боротись зі стресом за допомогою надмірного куріння, вживання кофеїну чи алкоголю.
  • Спробуйте зменшити вплив стресогенних факторів;
  • Знайдіть час для розваг та відпочинку.
  • Намагайтесь спати не менше 8 годин на добу.
  • Впишіть тренування в розпорядок вашого дня. Фізична активність допомагає вивільняти гормони гарного самопочуття та боротися зі стресом. Адреналін діє як протизастійний засіб.

Насамкінець зверніться до лікаря-алерголога, адже симптоми алергії й без того викликають стрес. Лікар допоможе уникнути тригерів алергії та призначить потрібне саме вам лікування.

Коментарі
Loading...