Типи алергії: від пилку до металу – що може стати причиною ваших симптомів?

0 946

Що може викликати алергічні реакції? Будь-яка речовина, з якою контактує людський організм.  

Коли імунна система починає сприймати молекули пилку рослин, харчів, лупи тварин чи хімічних речовин як загрозу та реагує на неї виробленням антитіл, цей процес супроводжується вивільненням гістаміну. А він, своєю чергою, спричиняє появу симптомів алергії

Це може бути нежить, свербіж шкіри, сльозотеча, а у важких випадках — ангіонабряк або небезпечна для життя анафілаксія.

Існує декілька класифікацій алергії. Одна з них виділяє типи хвороби залежно від речовини, до якої сенсибілізувався організм. 

Пилок 

Що може викликати алергічні реакції? Пилок

Гіперчутливість до пилку рослин є головною причиною сезонного алергічного риніту — основного симптому полінозу.

Так, в Україні навесні відчувають погіршення стану люди, гіперчутливі до пилку берези та її родичів, на початку літа — до пилку злаків, а з його середини — полину та амброзії.

Основними симптомами алергії на пилок є набряк і запалення слизових оболонок носа та очей. Через це у людини з`являються:

Небезпека полінозу полягає і в тому, що у сенсибілізованих до пилку людей може розвинутися перехресна алергія до ягід, фруктів або овочів. Це називається синдромом «пилок — плоди»

Наприклад, гіперчутливість до пилку берези у половині випадків супроводжується сенсибілізацією до:

На щастя, поліноз добре піддається лікуванню. Для цього алергологи успішно застосовують алергенну імунотерапію (АІТ).

Пилові кліщі

Ці крихітні паразити живуть у пилі та волокнах побутових предметів: подушок, матраців, килимів, меблевої оббивки, іграшок.

Прояви алергії на пилових кліщів схожі на симптоми полінозу. Але на відміну від гіперчутливості до пилку, що має сезонний характер, людина може відчувати прояви кліщової алергії, у тому числі й погіршення сну, упродовж цілого року

Окрім цього імунна система сенсибілізованого до кліщів пацієнта може надмірно реагувати на інших ракоподібних, зокрема креветок.

Для профілактики алергії на кліщів лікарі радять якомога частіше пилососити й робити в оселі вологе прибирання. Та використовувати спеціальні чохли для ковдр і подушок

Ну а позбутися гіперчутливості до кліщів раз та назавжди також можна за допомогою АІТ.

Пліснява (спори грибів)

пліснява

Спори грибів — чинник, що може викликати алергічні реакції, які вражають органи дихання. Це може стати причиною астми, а також онкологічних захворювань.

Знайти плісняву можна у вологих приміщеннях, таких як підвал, кухня або ванна кімната. Та на відкритому повітрі, наприклад у траві чи в купі листя. 

Відтак симптоми алергії на цей вид грибка людина може відчувати як у певні сезони, так і упродовж року.

Алергени тварин

Що може викликати алергічні реакції? Домашні тварини

Ще одне джерело цілорічних алергенів — тварини:

Справжньою причиною алергії на тварин є зовсім не їхня шерсть. Частки лупи, слини, пір`я та виділень — от що може викликати алергічні реакції. Відтак представники голих порід котів чи собак є не менш небезпечними з точки зору алергії, ніж їхні традиційно кудлаті родичі.

Гіперчутливість до представників тваринного світу, як тепло-, так і холоднокровних, може мати не лише респіраторні прояви, такі як нежить чи кашель, а й шкірні. Наприклад, у вас може з`явитися подразнення на руці, яку полизав собака.

Утім, якщо лікар підтвердив наявність у вас алергії на домашнього улюбленця, шукати нового власника для тварини не варто. Адже це захворювання також можна вилікувати, застосовуючи алергенну імунотерапію

А ще алергологи наголошують: контакт із твариною в ранньому дитинстві та навіть під час перебування в материнській утробі є профілактикою алергії до цього представника фауни у дорослому віці. 

Латекс

Що може викликати алергічні реакції? Вироби з латексу

Вироблений з соку південної рослини гевеї (інша назва — каучукове дерево) латекс часто стає причиною алергічного дерматиту. Основними проявами цієї шкірної недуги є свербіж та висип, що виникають при контакті з виробами з латексу: медичними рукавичками та катетерами, дитячими сосками, презервативами

Також про гіперчутливість до латексу можуть свідчити:

  • алергічний ринокон’юнктивіт,
  • утруднене дихання,
  • ангіонабряк,
  • анафілаксія.

Особливістю латексної алергії є здатність спричинити розвиток перехресної сенсибілізації до пилку та харчових продуктів рослинного походження, білки яких подібні з алергенними білками гевеї.

Оскільки повністю позбутися гіперчутливості до латексу неможливо, запобігати її проявам треба, виключивши контакти з цією речовиною. 

Харчові продуктиЩо може викликати алергічні реакції? ЦитрусовіХарчова алергія зазвичай розвивається у дитячому віці, але на неї можуть захворіти й дорослі. Спричинити цю недугу може будь-який продукт.

Але найчастіше причиною гіперчутливості до їжі стають ті, що входять до так званого топу 14 найбільш алергенних продуктів. Це, зокрема:

Розвинутися алергія на продукти може через надмірну реакцію імунної системи не лише на той чи інший білок, а й на вуглевод альфа-гал, що міститься в м’ясі. А також як реакція на сульфіти. Ці похідні сірки також використовуються у виробництві харчів.

Основними симптомами харчової гіперчутливості є:

Вони можуть проявитися одразу або через кілька годин після їди незалежно від обсягів спожитої страви.

На відміну від алергії, харчова непереносимість напряму залежить від кількості продукту, що ви з`їли. Цей стан є наслідком незрілості травної системи або порушень у її роботі. 

Отрута комах 

алергія на укуси комарів

Отрута, яку впорскують комахи, коли жалять чи кусають, буває двох видів. Перший — це речовина, яка міститься в слині кровоссального створіння, наприклад комара чи кліща. Вона запобігає згортанню крові та/або знеболює місце укусу. 

Другий — це власне отрута, яку комахи, такі як бджоли та шершні, використовують для захисту або атаки.

Зазвичай неалергічна реакція на укус комах має місцевий характер. Її прояви — свербіж, почервоніння та набряк — швидко минають. 

Натомість при алергії на отруту розвиваються набагато небезпечніші симптоми: від кропив`янки та ангіоневротичного набряку до анафілактичного шоку. 

Саме тому люди, що мають підтверджену алергію на комашину отруту, повинні завжди носити з собою шприц з адреналіном. Також їм варто обговорити з лікарем-алергологом можливість проходження курсу алерген-імунотерапії. 

Сік рослин

_Phytophotodermatit

Сік, листя та плоди борщівника, сумаха й манго містять урушіол. Це масляниста речовина, що може викликати алергічні реакції.

На них вказують синдром оральної алергії, а ще контактний дерматит та фітофотодерматоз. Ознаками останнього є почервоніння, свербіж, набряк та лущення шкіри.

Ліки та вакцини

Серед ліків, які найчастіше спричиняють алергічні реакції, перші місця посідають антибіотики пеніцилінового ряду та цефалоспорини. А проявлятися гіперчутливість до препаратів може по-різному: від незначної висипки на шкіри до анафілаксії. 

Утім, визначити, чи є сенсибілізація до ліків підставою їх не вживати, може лише фахівець. Адже у багатьох випадках неприємні реакції після приймання або введення ліків свідчать не про алергію на них, а про непереносимість.

Що стосується вакцин, то алергія на них може бути наслідком гіперчутливості не до дієвої речовини, а до інших компонентів: консервантів, стабілізаторів, ад’ювантів та поверхнево-активних речовин.

При цьому важкі системні алергічні реакції внаслідок щеплення зустрічаються вкрай рідко. У такому випадку перед ревакцинацією, якщо вона передбачена календарем щеплень, необхідно обов`язково проконсультуватись з лікарем-алергологом.

А ось поліноз, алергія на тварин, їжу або інші види сенсибілізації не є підставою відмовлятись від щеплення. Навпаки — це додатковий показ до вакцинації.

Метали 

Алергія на метали виникає в результаті їх тривалого контакту з організмом. Зокрема, у вигляді обручки, пломби або імпланту. 

Коли молекули металу потрапляють у систему кровообігу,  результатом може стати розвиток системного контактного дерматиту. Він вражає не лише шкіру, а й весь організм.

Найчастіше реакцію гіперчутливості викликає нікель, що додається до дорогоцінних металів. Відтак зменшити ризик сенсибілізації можна, купуючи прикраси найвищої проби.

Тканини

Так званий текстильний контактний дерматит розвивається внаслідок контакту з тканиною. Але й тут є кілька відповідей, що може викликати алергічні реакції: самі волокна або домішки, які використовуються при обробці тканини. Наприклад, барвники. 

Основними симптомами алергії на тканини є почервоніння, лущення та свербіж шкіри. Вони виникають протягом декількох годин або навіть діб після контакту з текстильним виробом.

Засоби побутової хімії

Мийні засоби, косметика, шампуні та антисептики. Будь-який засіб, що використовується для догляду за шкірою чи волоссям або для підтримки чистоти в будинку, здатен стати причиною алергічного захворювання. 

У першу чергу під загрозою опиняються шкіра та органи дихання. При цьому не завжди вдається остаточно встановити, яка саме речовина викликала реакцію гіперчутливості.

Діагностика причин алергії

Якою б не була причина алергії, достеменно визначити її може лише алерголог. Для цього окрім збору анамнезу він використовує різні методи.

Для діагностики алергії негайного типу, що провокується пилком, їжею та алергенами тварин, використовуються шкірні і молекулярні тести. Найточнішим з останніх є молекулярний тест ALEX2

Завдяки йому лікарі можуть не лише підтвердити алергічний статус, а й визначити, яка саме молекула викликала сенсибілізацію. 

Для діагностики типів алергічних реакцій, що розвиваються повільно, використовують, зокрема, патч-тести.

Правильно проведена алергодіагностика є критично важливою, адже дозволяє індивідуально підібрати лікування.

Коментарі
Loading...