Зустрічаємо поліноз: чи завжди весняний нежить — алергія?

0 5 138

Ось і весна. У вас раптом потекли сльози, ви чхаєте і з побоюванням та сумом поглядаєте на сусідню березу… Не поспішайте звинувачувати її в ваших бідах. По-перше, у вас просто може бути нежить, викликаний вірусною інфекцією. А, по-друге, береза в Україні зацвітає у квітні. Іноді, коли погода дуже тепла, — наприкінці березня.

Тому перші симптоми сезонної алергії, або полінозу, в Україні та інших країнах Європи з помірним кліматом, як правило, пов’язані з пилком ліщини та, трохи пізніше, — вільхи.

Що таке поліноз

Поліноз або сезонна алергія — реакція гіперчутливості імунної системи людини на алергени, що знаходяться в повітрі в певний сезон.

Перш за все це пилок рослин, які одна за одною цвітуть з початку весни і до кінця осені. Сама назва пилку на латині (pollin) і дало назву хвороби.

Крім того, тепер відомо, що викликати симптоми полінозу можуть спори грибів. Їхні високі концентрації спостерігаються в повітрі з настанням тепла — з пізньої весни й до пізньої осені.

Вважається, що полінозом хворіє до 30 % населення США і менше як 25 % населення Європи.

Алергени наступають

Лісовий горіх і вільха починають викидати пилок першими, ще в кінці лютого. Втім, в Криму та південних областях України симптоми полінозу можуть провокувати кипарис і його родичі туя та ялівець, які починають викидати пилок ще взимку.

За даними молекулярного тесту ALEX, до пилку кипариса і його родичів чутливі менше ніж 10 % хворих на поліноз українців, а до пилку берези, її близьких (ліщини, вільхи, граба) і далеких (дуб, горіх) родичів — вже близько 40 %. Більше про алергію до пилку рослин сімейства березових можна дізнатися тут.

hazel

Цвітуть всі ці дерева-родичі з кінця лютого до середини травня. Але не всі алергіки полегшено зітхнуть із закінченням їхнього цвітіння. Адже пилок дерев в повітрі з початку травня замінюється пилком злаків. На нього, за даними молекулярної діагностики, реагує також близько 40 % українців.

Залежно від сезону високі концентрації пилку злаків можуть триматися в атмосфері до середини липня або навіть до середини серпня. І якраз тоді в повітрі починає збільшуватися концентрація пилкових зерен амброзії — відомого у світі фактора сезонної алергії. За даними тих же молекулярних досліджень, амброзія провокує симптоми у 35 % українців.

Коли саме і скільки в повітрі алергенного пилку, вам допоможе дізнатися алергопрогноз.

Фактори ризику виникнення полінозу

Людина має підвищений ризик розвитку полінозу, якщо:

  • Сезонність або інший вид алергії був діагностований у її близького родича.
  • У неї діагностовано алергію, астму чи атопічний дерматит.
  • У дитинстві вона росла в дуже чистих умовах, зокрема, мало контактувала із пилком рослин.
  • Перенесла незначну кількість дитячих інфекцій на початку життя.
  • Піддавалась впливу тютюнового диму в дитинстві, особливо в перший рік життя.

Чому при полінозі потрібна дієта

cross-allergies

Оскільки пилок продукується рослинами, його алергенні білки структурно подібні до білків, що знаходяться в плодах тих же або споріднених рослин. Наприклад, родина березові, про алергенні властивості пилку яких ми вже згадували, відноситься, як і родина розових, до підкласу розидів.

Це пояснює, чому у людей, чутливих до пилку берези, часто розвивається алергія до плодів рослин родини розових: яблук, груш, персиків, абрикосів та інших. Більше про симптоми такої алергії та її небезпеку можна прочитати тут.

  • Людям, схильним до алергії до пилку рослин родини березових, лікарі не радять їсти яблука та інші фрукти розових, включаючи мигдаль, персики й сливи, а також овочі родини селерових — моркву, селеру, кріп, кінзу. Зокрема, дотримуватися цього правила важливо під час цвітіння дерев, особливо берези.
  • Правильним рішенням буде відмова від лісових горіхів. На плоди ліщини теж спостерігається перехресна реакція у людей, чутливих до березових алергенів. Також їм не рекомендують вживати соєві напої і березовий сік.
  • З селеровими перехресну реакцію дає також пилок рослин родини айстрових, наприклад полину. Тому під час його цвітіння небажано вживати кріп та петрушку.
  • Не рекомендовано тим, хто реагує на пилок полину, амброзії та соняшнику, вживання соняшникового насіння. Знову-таки через спільні білки в пилку й насінні.
  • Крім того, в дні цвітіння злаків чутливим до їхнього пилку людям не рекомендують вживати горілку й пиво, які виробляються з пшениці та ячменю, а також білий хліб, печиво, макарони, сухарі, манну крупу.
  • Через можливі перехресні реакції алергікам, чутливим до пилку рослин, не радять їсти мед. Він може містити пилок різних рослин, в тому числі алергенних.

У будь-якому випадку правильну та збалансовану дієту може підібрати тільки лікар і тільки після відповідної діагностики.

Виключаючи з раціону продукти самостійно, ви піддаєте організм ризику недоотримання корисних речовин. Особливо тепер, коли на порозі весняний авітаміноз.

Застуда vs алергіяcold&allergy

У міжсезоння, коли то холодно, то пригріває сонечко, важливо не переплутати прояви алергії з симптомами застуди. Щоб вчасно звернутися до лікаря, потрібно правильно оцінити, що саме відбувається з вашим організмом.

І алергія і вірусна інфекція можуть супроводжуватися загальними симптомами: нежить, чхання, свербіж і закладеність носа, кашель.
У того, хто страждає на алергію, також можуть з’явитися висипання на шкірі, свербіж в очах і сльозотеча — симптоми, які застуду зазвичай не супроводжують.

На відміну від алергії, застуда частіше проявляється у вигляді симптомів загального нездужання, викликає втому, біль у м’язах, високу температуру і біль в горлі.

Головна підказка, яка допоможе відрізнити застуду від алергії, — тривалість симптомів. Ознаки застуди рідко тривають понад два тижні, тоді як алергія може тривати так довго, як довго людина контактує з її факторами.

Отже, якщо ваші симптоми з’являються щорічно приблизно в один період і тривають довгий час, причиною може бути алергія. Багато людей із сезонною алергією відчувають її симптоми протягом щонайменше шести тижнів.

Також для алергії характерний симптом «алергічного салюту», при якому кінчик носа постійно розтирають долонею. Через це формується поперечна складка на носі. Найчастіше такий симптом зустрічається у дітей.

Різний характер симптомів

Відрізнити алергію від простуди допоможе і характер симптомів. Якщо вони з’являються тільки за певних обставин, а без їхнього впливу зникають, це швидше за все алергія.

Наприклад, при алергії до пилку або спор грибів симптоми посилюються, коли людина перебуває на відкритому повітрі. Удома вона почуває себе краще. Симптоми ГРВІ залишаються незмінними, де б людина не перебувала.

Основні відмінності симптомів застуди та алергії ми об’єднали для вас у таблицю:

Симптом ЗастудаАлергія
КашельЧастоІноді
Загальний біль, в тому числі головний
ІнодіНіколи
Втома і слабкістьЧастоІноді
Очі свербить і сльозятьсяІнодіЗазвичай
Висип на шкіріІноді (у дітей)Часто
ЧханняЗазвичайЗазвичай
Запалене горлоЗазвичайЗрідка
Нежить або закладений нісЗазвичайЗазвичай
Підвищення температуриЧастоНіколи
Тривалість3-14 днівВід кількох тижнів до місяців — так довго, як існує контакт з фактором алергії, і ще кілька днів після того (до 1,5 місяця й довше під час цвітіння амброзії або злаків)
Коли це відбуваєтьсяНайчастіше взимку, але можливо в будь-який часБудь-якої пори року, хоча поява деяких алергічних факторів є сезонною
Коли починається
Симптоми з'являються через кілька годин або днів після зараження вірусами Симптоми можуть проявлятися відразу після контакту з факторами алергії

Колір виділень з носа: не завжди надійна підказка

snotНезважаючи на поширену навіть серед лікарів думку, колір виділень з носа не завжди є безпомилковим діагностичним критерієм.

Вважається, що виділення зеленого кольору є ознакою інфекції, а прозорі – алергії.
Але буває, що при застуді назальний секрет прозорий, а при алергії виділення з носа мають колір (він може бути різним).

Проте, у більшості випадків твердження про те, що при алергії назальний секрет прозорий, а при інфекційних хворобах має колір, вірне.

Чому важливо звернутися до лікаря

Важливою підказкою для лікаря може стати розповідь про те, за яких обставин ваші симптоми погіршуються. Згадайте, наприклад, як себе почуваєте, виходячи з дому, чи легше вам дихається в транспорті або на роботі?

У будь-якому випадку самостійно ставити собі діагноз не варто. Перш за все потрібно звернутися до лікаря для точної діагностики алергії. А при виявленні захворювання — обов’язково лікуватися.

Лікар може виписати глюкокортикостероїдні або антигістамінні препарати, назальний спрей, проте вони лише знімають поточні симптоми алергії.

А ось попередити їх появу в майбутньому та вилікувати поліноз допоможе алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Інша назва цього методу − алергенна імунотерапія (АІТ).

Щоб позбутися симптомів назавжди, її курс треба проходити під контролем лікаря протягом кількох років. Крім того, для ефективного лікування потрібно застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Якщо поліноз не лікувати, якість життя погіршиться

Симптоми сезонної алергії, якщо її не лікувати, з кожним роком будуть погіршуватися. Це може спровокувати розвиток бронхіальної астми і анафілактичних реакцій — важких проявів хвороби.

girl

На додаток:

  • І ГРВІ та алергія можуть призвести до приєднання вторинної бактеріальної інфекції в синусах та нижніх дихальних шляхах. А вона може викликати більш серйозні інфекції, такі як синусит.
  • На тлі сезонної алергії можуть погіршуватися ознаки і симптоми астми, такі як кашель і хрипи.
  • У дітей поліноз часто є чинником інфекції середнього вуха (середній отит) та аденоїдних вегетацій.

Крім того, у хворих на поліноз погіршується якість життя: знижується продуктивність, симптоми полінозу заважають спати, що теж призводить до втоми та загального почуття нездужання.

Як захистити себе від загострень полінозу, можна прочитати тут.

Коментарі
Loading...