Алергія на вітер: коли й чому виникає і що їй запобігає

0 1 711

Алергія на вітер особливо дошкуляє мешканцям міст та сіл, де природна стихія здіймає в повітря пил, пилок і пісок, розносячи на сотні кілометрів. Тож весняні вітри приносять не лише свіжість, але й… алергени.

Наприклад, цієї весни у Каліфорнії багато людей одного ранку прокинулись з важкою алергією. 

У шестимісячної дитини та її матері, які ніколи не мали реакцій на пил та пилок, з’явились червоні висипання та рубці по всьому тілу. Такі ж симптоми спостерігались у їх сусідів. 

Інші скаржилися на кропив’янку, що вкривала верхню частину тіла. Але більшість постраждалих мали типові для полінозу симптоми: чхання, кашель та сльозотечу.

Така алергія на вітер трапляється, якщо він переносить на далекі відстані велику кількість пилку. І подібні випадки не є поодинокими й для України.

Пилок дерев приноситься опівдні, а амброзійний — опівночі

Більшість регіонів України знаходяться у лісостеповій та степовій зонах, де вітрам розгулятися не так просто. Але багаторічні спостереження українських вчених доводять, що вітер здатний розносити пил та пилок на багато кілометрів і у нас.

Відтак схильні до алергії люди теж мають дотримуватись правил безпеки й не виходити на прогулянку у вітряну погоду у пік пилкування дерев та трав

Наприклад, через те, що українські міста лісової та лісостепової зон часто оточені зеленими масивами, пилок дерев долітає до них ближче до полудня. Він приноситься вітром з навколишніх лісів. 

Там пік пилкування відбувається о 5-6 годині ранку. Щоб долетіти до міста, пилковим зернам знадобиться якийсь час. А тому у місті їхні пікові концентрації реєструються опівдні.

А от пилок амброзії може долітати до міста вночі. Адже його активний викид відбувається якраз опівдні. І якщо амброзія росте на закинутих територіях та у промислових зонах, то її алергенам також потрібен час, щоб дістатися міста. 

У Вінниці, наприклад, щороку високі концентрації пилку амброзії спостерігаються о першій ночі. Приблизно 12 годин такому пилку потрібно, щоб долетіти до міста з півдня Вінниччини або з півночі Одещини, де ця рослина є дуже поширеною. 

Але й це не рекорд. Вчені з Нідерландів встановили у нещодавньому дослідженні, що пилок амброзії долітає до них з України. З її східних регіонів.

Тому у період активної палінації усіх алергенних рослин чутливим людям потрібно тримати вікна закритими у будь-який час доби. 

Адже напрямок та швидкість вітру можуть змінюватися. Крім того, рослини цвітуть по черзі. І вітер може щоразу заносити у вашу оселю нові алергени з їх різних локацій. 

Тому, якщо у вас алергія, важливо мати алергологічний паспорт приміщення. Склавши його, науковці визначать, які алергени у який час доби та сезону дістаються вашої оселі в залежності від того, де розташовані джерела тригерів і яка роза вітрів у вашому регіоні.

Вітер є причиною розвитку контактного дерматиту

Вітер здатний спричинити загострення чи виникнення симптомів контактного дерматиту

Через зміну клімату в Україні почастішали випадки пилових бур. Пил, що приноситься вітром до населених пунктів, може бути подразником шкіри. Тоді у людей, на яких впливає пилова буря, спостерігаються подразнення обличчя, рук та шиї. 

Алергія на вітер, який здіймає пил

Таке захворювання називається контактним дерматитом і виражається:

Цей процес є генералізованим, тобто зачіпає весь організм. Страждають не лише відкриті, а майже всі ділянки шкіри.

Механізм розвитку хвороби полягає у звуженні судин та сповільненні кровотоку під впливом вітру. В результаті живлення шкіри стає недостатнім. 

Алергія на вітер стає причиною загострення астми

Інша проблема, яку може викликати вітер, — загострення бронхіальної астми (БА). Адже пил, пилок, спори грибів, принесені вітром, також можуть бути причиною виникнення астматичних симптомів. Так само на дихальну систему можуть впливати й інші забруднювачі повітря.

І рекомендації тут подібні: наскільки це можливо, уникати контакту із будь-якими подразниками, що приносяться вітром. 

Як уникнути руйнівного впливу вітряної стихії?

Найперше, що рекомендують спеціалісти, — з’ясувати, що саме викликає у вас алергічні та астматичні реакції. Особливо це стосується мешканців районів, де багато пилу та пилку.

Лікар проведе вам тест на алергію та визначить схильність до розвитку подразнюючого чи алергічного контактного дерматиту. Останній діагностується за допомогою патч-тесту.

Отже, насамперед людям, схильним до алергії, треба залишатись у приміщенні в пік пилкування рослин та при сильному вітрі. Також важливо тримати зачиненими вікна та двері не лише вдома, але й у машині.

Якщо в цей період вкрай необхідно вийти на свіже повітря, прикривайте ніс та рот маскою або марлею.

Алергія на вітер: як захиститись

Тим, хто вже приймає ліки проти алергії або користується інгалятором, слід постійно тримати їх під руками. Адже ніхто не знає, звідки й коли подме вітер.

Особливо обережними слід бути людям, котрі мають високий тиск. Адже деякі ліки проти гіпертензії можуть викликати набряк горла. Тому пацієнтам, схильним до алергії, лікарі радять обговорити заміну препарату з дільничим терапевтом.

Захистити шкіру від вітру допоможе крем. Підбирати його потрібно індивідуально, але при цьому засіб має містити рослинні олії. 

Краще обирати густий, збагачений жиром крем. За 30-60 хвилин до виходу на вулицю нанесіть на його руки та обличчя. Так ви убезпечите шкіру від подразнення, а себе — від зайвих витрат на лікарів та тести.

Коментарі
Loading...