Не розумний дім: як будівлі провокують дитячі ожиріння та астму

0 1 430

Ви відправляєте дитину до школи або у садочок, а вона щоразу вертається із закладеним носом? Не поспішайте звинувачувати інших дітей у перенесенні інфекцій чи шукати алергени у крейді. Адже вчені стверджують, що сучасні будівлі бувають і нерозумними, а точніше – небезпечними для здоров’я. Тож цілком ймовірна алергія на житло чи інше приміщення, де ви проводите багато часу.

Хімічні матеріали, що використовуються для будівництва або облаштування оселі, можуть приховувати небезпеку для їх мешканців. Зокрема, науковці довели, що хімічні компоненти, які виявляються у приміщеннях, у тому числі шкільних, пов’язані із розвитком дитячої астми та ожиріння.

Експеримент з дослідження якості повітря у класах

Влітку 2019 року у журналі Allergy  була опублікована стаття португальських вчених. Вони провели дослідження якості повітря у шкільних класах та проаналізували дані 815 учнів у своїй країні:

  • Дітям проводили оцінку симптомів астми та рівень її впливу на функцію легень, визначали гіперактивність дихальних шляхів та індекс маси тіла (ІМТ). 
  • Також у класах, де навчались школярі, були виміряні концентрації 13 летких органічних сполук та 2 альдегідів, відомих здатністю порушувати функцію ендокринної системи. 
  • Також був встановлений ефект спільного перебування дітей у класі, де знаходяться потенційно шкідливі речовини.

В результаті підвищений рівень як окремих речовин, що порушують роботу ендокринної системи, так і їх комбінацій, було виявлено у класах, у яких було більше дітей з астмою та ожирінням.

Висновок невтішний: речовини, що забруднюють повітря приміщень, можуть руйнувати цілісну роботу ендокринної системи, провокуючи розвиток ожиріння та астми у дітей. 

Багато з речовин, концентрації яких виявилися підвищеними у класах, входять до складу пластику, одежі та будівельних матеріалів, з якими ми стикаємось кожного дня.

Вплив хімічних речовин на здоров’я

Дослідження виявило, що з ожирінням пов’язані більш високі рівні:

  • гексану — додатку до палива, органічного розчинника і знежирювального агента;
  • стиролу — основного складника різноманітних полімерних матеріалів, що використовуються й у будівництві;
  • циклогексанону — сировини для виробництва нейлону;
  • бутельованого гідрокситолуолу  — консерванту нафтового походження, що міститься у сухариках, крупах, ковбасах, сушеному м’ясі;
  • 2-бутоксиетанолу  — токсичної речовини, яка міститься в очищувачах, будівельних матеріалах, фарбах та емалях, може впливати на роботу нервової системи, нирок, руйнує еритроцити.

Більш високі рівні лише циклогексанону були пов’язані з підвищенням у дітей індексу маси тіла.

Значно пов’язаними із закладеністю носа виявились:

  • толуол — хімічна речовина, яка використовується у клеях, побутовій та будівельній хімії, фарбах;
  • о-ксилол — міститься у лаках, фарбах, мастиках;
  • м/р-ксилоли — вони є у фарбі, чорнилі для принтерів, ластиках, пластику, одежі; 
  • етилбензол — може міститись у посуді, іграшках, будівельній плитці; подразнює дихальні шляхи, очі, викликає запаморочення.

Була виявлена позитивна асоціація між рівнями толуолу, ксилолів, етилбензолу, стиролу та ризиком ожиріння й астми. 

А підвищені концентрації циклогексанону, бутельованого гідрокситолуолу, бензолу, бензальдегіду (ароматизатор із запахом мигдалю, міститься у їжі, косметиці, барвниках), формальдегіду (використовується у виробництві пластмас та смол) та ацетальдегіду (застосовується для виробництва полімерів та дзеркал) були пов’язані з надмірною вагою, утрудненим диханням та підвищенням ІМТ. 

Підвищення рівнів речовин обох груп були асоційовані із закладеністю носа.

Вчених здивував той факт, що навіть низькі рівні хімічних речовин могли збільшувати ризик розвитку астми, ожиріння та симптомів ураження дихальних шляхів впродовж трьох місяців, які передували дослідженню.

Висновок

Вчені наголошують, що потрібно мінімізувати рівні небезпечних хімікатів у приміщенні. Для цього необхідно підтримувати чистоту у ньому та ретельно підбирати речі для повсякденного вжитку, меблі, будівельні матеріали

Також важливо, зазначають науковці, щоб заборона використання потенційно шкідливих речовин для виробництва будівельних матеріалів, їжі, одежі, побутових хімії та предметів була встановлена та контролювалась на державному рівні.

Коментарі
Loading...