Як лікувати важку астму без ліків і що потрібно знати про бронхіальну термопластику?

0 746

Людині з важкою астмою, організм якої не реагує на традиційну медикаментозну терапію, лікарем може бути рекомендована бронхіальна термопластика (БТ). Під час цієї мінімально інвазивної амбулаторної процедури медичний працівник цілеспрямовано нагріває дихальні шляхи (бронхи) пацієнта.

БТ може допомогти деяким людям з астмою позбутися довгострокових симптомів. Але, як і при будь-якій процедурі, слід враховувати побічні ефекти й ризики.

Дізнайтеся більше про БТ для лікування астми, щоб обговорити її потенційні переваги та ризики зі своїм лікарем і вирішити, чи підходить вам ця процедура.

Які переваги має бронхіальна термопластика при важкій астмі?

Астма викликається запаленням і набряком дихальних шляхів. Коли відбувається загострення симптомів або напад астми, це запалення змушує м’язи дихальних шляхів стискатися (звужуватися), що ускладнює дихання.

Лікар зазвичай лікує важку астму інгаляційними або пероральними кортикостероїдами. Цей тип ліків допомагає зменшити запалення дихальних шляхів. 

Бета-агоністи тривалої дії та інгаляційні кортикостероїди працюють разом, щоб допомогти відкрити дихальні шляхи й покращити потік повітря.

Втім, цих препаратів довгострокової дії не завжди достатньо для полегшення симптомів важкої, стійкої астми. Особливо це актуально, якщо вам, навіть на фоні тривалого лікування, важко дихати.

Як працює бронхіальна термопластика

Бронхіальна термопластика усуває ремоделювання дихальних шляхів. Таким терміном визначають постійну структурну зміну дихальних шляхів, що викликається астмою. Ремоделювання призводить до потовщення стінок дихальних шляхів, і вони звужуються. Своєю чергою звужені дихальні шляхи ускладнюють дихання.

Суть БТ полягає у видаленні частини потовщеної м’язової тканини й відкритті дихальних шляхів завдяки використанню теплової енергії. Бронхіальна термопластика також знижує ймовірність звуження дихальних шляхів в майбутньому. Це означає, що у пацієнта буде менше нападів астми й менша необхідність відвідувати лікаря.

А отже, мета бронхіальної термопластики полягає у:

  • відкритті дихальних шляхів для забезпечення кращого потоку повітря;
  • зменшенні кількості нападів астми, особливо важких.

Стаття 2021 р. у журналі «The Lancet» стверджує, що переваги БТ зберігаються не менше 10 років. Це може допомогти зменшити важкі симптоми астми й зменшити залежність організму від ліків.

Чи існують ризики, пов’язані з бронхіальною термопластикою?

Ризики, пов’язані з процедурою БТ, можуть включати:

  • тимчасове погіршення симптомів астми, таких як посилення хрипів і кашлю;
  • кровотечу з дихальних шляхів;
  • пневмонію;
  • частковий колапс легенів.

Людина також може мати підвищений ризик розвитку ускладнень від бронхотермопластики, якщо у неї були часті респіраторні інфекції (три або більше) протягом року.  

Як підготуватись до БТ?

За кілька днів до процедури лікар може призначити пероральні кортикостероїди, щоб зменшити запалення дихальних шляхів. Також ймовірна необхідність приймати ліки після процедури, щоб знизити ризик побічних ефектів.

Обов’язково приймайте всі ліки відповідно до вказівок. Лікар також може порадити до процедури припинити приймання певних препаратів і добавок, особливо тих, які розріджують кров.

Симптоми астми можуть тимчасово загостритися відразу після процедури. Слід утриматися від дій, здатних посилити важкість цих симптомів, в тому числі:

Як виконується бронхіальна термопластика

Бронхіальна термопластика

Лікар зазвичай виконує БТ таким порядком: 

  1. Введення седативних препаратів або легка анестезія.
  2. Виконання бронхоскопії за допомогою тонкої трубки, яка називається бронхоскопом. На кінці трубки є невелика камера. Щоб заглянути всередину дихальних шляхів, лікар проводить бронхоскоп через ніс або рот. Потім направляє його по гортані, трахеї та бронхах, поки не досягне потрібної ділянки.
  3. Спеціальна катетерна система (трубка меншого розміру) проходить через робочий канал стандартного гнучкого бронхоскопу. Кінчик катетера розширюється, щоб контактувати зі стінками дихальних шляхів.
  4. Після цього лікар за допомогою радіочастотних хвиль подає контрольовану теплову енергію на стінки дихальних шляхів, щоб зменшити кількість гладких м’язів, які звужують дихальні шляхи.

Процедура займає близько години, не рахуючи часу на підготовку і відновлення. Проходять її тричі з інтервалом в 3 тижні. 

Лікар під час кожного втручання буде націлюватися на різні ділянки легень пацієнта.

Чого можна очікувати під час одужання після БТ?

Бронхіальна термопластика — це амбулаторна процедура, тому зазвичай ви можете піти додому в той же день, коли вам її провели.

Але перш ніж відправити пацієнта додому, лікар буде уважно стежити за його станом одразу після процедури.

У перші кілька годин після бронхопластики пацієнт може відчувати оніміння в горлі в роті від бронхоскопу. Лікар, швидше за все, порадить нічого не їсти й не пити, поки це оніміння не пройде.

Протягом наступних кількох днів також можливі кашель, біль в горлі, захриплість. 

Також потрібно буде продовжувати приймати ліки проти астми відповідно до рекомендацій лікаря. Бронхіальна термопластика не замінює потребу у всіх довгострокових препаратах. Замість цього вона допомагає підсилити ефект цих ліків і поліпшити загальні симптоми.

Лікар зможе визначити реальну ефективність БТ через 6 тижнів після останньої процедури.

Якими є прогнози після проведення бронхіальної термопластики?

Бронхіальна термопластика може допомогти хворому на астму краще дихати, використовуючи цілеспрямований вплив тепла, щоб зменшити кількість гладких м’язів в дихальних шляхах.

Зниження ризику нападів астми при одночасному поліпшенні загальної якості життя зазвичай ґрунтується на використанні не тільки препаратів, а й інших довгострокових стратегій лікування.

Але якщо у пацієнта важка астма і серйозні симптоми продовжують виявлятися навіть на фоні приймання ліків, БТ може бути варіантом. Лікар допоможе визначитись, чи переважують переваги цієї процедури будь-які ризики.

Коментарі
Loading...