Перший рік лікування астми визначає рівень функції легень через 25 років

0 999

Довготривалий перебіг бронхіальної астми можна передбачити за результатами першого року лікування. Такого висновку дійшли автори дослідження, описаного в «Європейському журналі алергології та клінічної імунології» наприкінці 2019 року.

Участь у дослідженні брали 162 пацієнти, яким астма була діагностована у дорослому віці. До встановлення діагнозу ці люди не вживали стероїдів.

Призначивши лікування, медики спостерігали за пацієнтами впродовж 25 років. Метою дослідження було з’ясувати, чи визначений після першого року лікування об’єм повітря, що видихається через секунду, може бути маркером довготривалого прогнозу перебігу астми.

Впродовж всіх 25 років в експерименті залишились 133 пацієнти. Для оцінки їхнього стану використовувалися основні обстеження, які проводяться при астмі, зокрема визначення функції легень, а також анкети щодо якості життя. Також до уваги бралися використання ліків та наявність ремісії.

Результати експерименту засвідчили, що середній об’єм повітря, що видихався пацієнтом через секунду, майже не змінювався впродовж усіх 25 років у порівнянні з результатами, досягнутими протягом першого року лікування.

А от зміни цього об’єму передбачали результати наприкінці подальшого спостереження:

  • Нормальний об’єм повітря, що видихався на кінець першого року, прогнозував, що цей показник залишиться у нормі й через 25 років. 
  • А рівні нижчі за нормальні, що спостерігались на початку лікування, так і залишались нижчими за норму і через 25 років.

Двадцять дев’ять пацієнтів (26,4%) припинили лікування, а шість (5,5%) періодично застосовували інгаляційні кортикостероїди. 

Клінічної ремісії досягли 16,4 % пацієнтів, що відповідає результатам інших досліджень. 

Ще у 7,6 % пацієнтів було досягнуто функціональну ремісію. 

Чверть пацієнтів припинили лікування астми кортикостероїдами. Проте вони продовжували проходити анкетування щодо вивчення якості життя — воно контролювало, чи їх показники залишаються у нормі.

Вчені роблять висновок:

 У дорослих, які захворіли на астму, досягнутий протягом першого року лікування показник об’єму повітря, що видихається через секунду, вірогідно, передбачає рівень функції легень у подальші роки. 

Відповідно, спільні зусилля лікарів та пацієнтів на ранніх етапах контролю астми можуть визначити успіх лікування та якість життя пацієнта на довгі роки вперед.

Коментарі
Loading...