Додавання вітаміну D до раціону немовляти може знизити ризик астми та діареї

0 760

Те, що на перебіг астми та алергії впливає стан мікробіому дитини, відомо вже давно. А от що регулювати ці стани, зокрема виникнення астми, можна і за допомогою вітаміну D, вчені з’ясували лише нещодавно. Ця інформація може бути корисною молодим матусям, які обирають стратегії годування малюка. Їм треба знати, що вітамін D у раціоні немовляти може знизити ризик астми та діареї.

Вітамін D ефективний проти астми та ГРВІ

Це встановило нове канадське дослідження. Вчені вивчали вплив додавання вітаміну D на мікробіом кишечника новонародженої дитини.

Зокрема, результати роботи науковців, опубліковані в журналі Gut Microbes, показали, що добавки вітаміну D мають зв’язок зі змінами складу мікробіому дитини. Особливо це прослідковувалось у малюків з нижчим вмістом бактерій Megamonas в тримісячному віці.

Більшість немовлят в Північній Америці отримують вітамін D як добавку до грудного та штучного вигодовування. Тому дослідники хотіли зрозуміти зв’язок між вітаміном D і наявністю чи кількістю ключових бактерій в кишковому тракті дитини.

Науковці вивчили зразки фекалій, взятих у 1 157 немовлят.

Вони виявили, що при прямому додаванні вітамін D у раціоні малюків пов’язаний із нижчим вмістом бактерій Megamonas. Причому незалежно від того, отримує дитина грудне чи штучне вигодовування.

Про вплив Megamonas на організм дитини поки що відомо небагато. Але попередні дослідження показують, що може існувати зв’язок між цією бактерією та астмою або респіраторними вірусними інфекціями.

Тому додавання вітаміну D до харчування дитини може мати додаткові переваги для здоров’я малюка.

Вітамін D проти діареї у дітей

Дослідники також оцінили зв’язок між добавками вітаміну D до раціону немовлят і матерів, у дітей яких була виявлена інша бактерія — Clostridioides difficile.

Ця бактерія може викликати діарею. У деяких випадках вона переноситься безсимптомно. Однак, коли рівень кишкових бактерій стає незбалансованим, ця конкретна бактерія може розмножуватися, викликаючи хвороби й підвищуючи сприйнятливість до хронічних захворювань в більш пізньому дитинстві.

Дослідження показало, що майже 30 % немовлят були носіями C. difficile. Але серед малюків, що вигодовувалися виключно грудним молоком, ці бактерії спостерігалися рідше. 

Однак ані добавка вітаміну D до раціону немовляти, ані додавання вітаміну D матерям під час вагітності або після пологів не впливали на поселення C. difficile у кишечнику новонародженого.

Єдиним чинником, який знижував ймовірність заселення цими патогенними бактеріями кишечника немовляти, було вживання дітьми грудного молока, збагаченого вітаміном D. 

Вітамін D у раціоні немовляти та його здоров’я 

Вчені вважають, що отримані дані дозволять покращити здоров’я немовлят. Адже й раніше було відомо, що вітамін D здатний профілактувати появу до 150 хвороб в організмі людини. І це не тільки рахіт, якому класично запобігають додаванням вітаміну D до раціона маленьких дітей.

Низький рівень вітаміну D, як доведено, пов’язаний із захворюванням немовлят на поширену легеневу інфекцію, викликану респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ). 

Останнім часом встановлено і те, що нестача вітаміну D підвищує ризик смерті від COVID-19.

Мікробіом кишечника немовляти в ранньому віці зазнає швидких змін. Отже, дуже важливо розуміти чинники, що впливають на заселення та розвиток тих чи інших мікробів у кишечнику дитини в цей ключовий період розвитку. І те, як ці мікробні зміни вплинуть на подальший розвиток та здоров’я дитини.

 

Коментарі
Loading...