Контроль астми та лікування алергії знижують ризик захворіти на туберкульоз

0 997

У таких різних недуг, як туберкульоз та алергія, є одна спільна риса: зміни функціонування імунної системи у пацієнтів, кого вражають ці хвороби. 

Відтак, лікуючи алергічні захворювання, і в першу чергу ті, що поширюються на дихальні шляхи, та тримаючи під контролем астму, можна знизити ризик виникнення набагато небезпечнішого для життя туберкульозу.

І якщо ви думаєте, що туберкульоз — це хвороба лише тих, кого називають асоціальними елементами, ви глибоко помиляєтесь. Ця смертельно небезпечна недуга, яка вражає людство вже десятки тисяч років, не зважає ані на статус, ані на статки. 

Хворіли на туберкульоз і члени дворянських родин, і відомі особистості, наприклад, російський письменник Антон Чехов, і селяни.

– Моя прабабця, бабусина мама, померла в Голодомор, тому що була слабка через туберкульоз, а решта родини вижила. Її чоловік, мій прадід, захворів у 1950-х роках, а дізнавшись про хворобу, покінчив із життям.

Тому їхня донька, моя бабуся, і сама багато їла, і нас, худорлявих, постійно годувала. Боялася, щоб у нас, не дай Боже, не діагностували туберкульоз, — ділиться сімейною історією жителька одного з обласних центрів України Вікторія.

І хоча в її розповіді йдеться про події 70-річної давнини, сьогодні науковці змушені констатувати: до повної перемоги над паличкою Коха ще далеко. Адже ця бактерія здатна виживати при температурах від – 270 до +80 градусів за Цельсієм. Та досить комфортно почувається навіть в атомному реакторі.

І попри те, що загальносвітовий рівень захворюваності на туберкульоз зменшується, щорічно його жертвами, за даними 1990-х років, стають близько 10 мільйонів осіб. 

Найстрашніше те, що до цієї сумної статистики входять і діти. 

Чому діти хворіють на туберкульоз

Так, у 2020 р. туберкульоз було діагностовано, зокрема за допомогою місцевої алергічної реакції Манту, 540 маленьким та юним українцям віком до 17 років. За перше півріччя 2021 р. таких дітей та підлітків в Україні вже було 306. 

Як зазначають фахівці, першою чергою діти заражаються туберкульозом від найближчого оточення. Це або ті, з ким дитина проживає разом, – батьки, бабусі, дідусі, або ті, із ким часто контактує.

Другий шлях — активізація туберкульозного процесу в тих, хто був раніше інфікований, через зниження імунітету. А оскільки сьогодні паличка Коха присутня в організмі 90 % людства, будь-який збій в роботі імунної системи має розглядатися і крізь призму потенційної загрози туберкульозу.

І серед тих, кого це стосується у першу чергу, — люди з імунодефіцитами, онкохворі, а також люди з алергічними захворюваннями. Адже обидві хвороби вражають дихальну систему. 

А людей з алергією на сьогодні — близько 35 % населення Землі. Стільки ж їх і в Україні. 

І ця цифра, за прогнозами науковців, буде лише збільшуватися. Цьому сприятимуть, зокрема, зміни клімату та  забруднення повітря, яке провокує розвиток одного з найнебезпечніших респіраторних алергічних захворювань — бронхіальної астми. За останніми даними, на неї сьогодні страждає близько 5 % тих, кому діагностовано алергію

А от своєчасно проведена алергодіагностика може стати запобіжником від хибнопозитивної діагностики туберкульозу. Адже у багатьох дітей можлива й алергія на пробу Манту. Споглядаючи таку гіперреактивну пробу, лікарі можуть вважати, що в дитини туберкульоз. 

Коли в пригоді стане діагностика алергії

Відтак, якщо в малюка є реакція на певні чинники довкілля чи їжу і ви підозрюєте алергію, не зайвою буде зробити тести.  Виконати їх можна декількома способами. 

  • Найпростіший — за допомогою шкірного прик-тесту. Методу, що дозволяє, зокрема, виявити гіперчутливість до пилку рослин, лупи тварин або харчових продуктів
  • Ще один метод — аналіз крові на специфічні імуноглобуліни IgE, поява яких означає сенсибілізацію організму до певних речовин. Діагностичним тестом на алергію, який передбачає можливість встановлення гіперчутливості до 99,9 % відомих алергенів, є молекулярний тест ALEX2. Він дозволяє не лише спростувати або підтвердити алергічний статус, а й виявити конкретну молекулу, яка стала причиною надмірної реакції імунної системи.

Така точна діагностика дозволяє перейти до наступного кроку – призначення індивідуально підібраної схеми лікування алергічного захворювання. 

Наприклад, рекомендацій щодо приймання антигістамінних засобів, які дозволяють зменшити симптоми алергії, або призначення АІТ — алерген-специфічної імунотерапії. Цей метод лікування дозволяє позбутися алергії назавжди або значно зменшити частоту загострень захворювання. Зокрема у випадку, коли йдеться про бронхіальну астму.

А щоб і діти, і їх батьки більше дізналися про туберкульоз, в Україні стартував освітницький проєкт «Нечарівна паличка», підтриманий, зокрема, і експертами сайта «Все про алергію».

Коментарі
Loading...