Небажані сюрпризи від зелених улюбленців: які домашні рослини можуть викликати алергію?

0 2 237

Шукаючи вдома порятунку від сезонного чи цілорічного нежитю, спершу перевірте приміщення на наявність алергенів, котрі його викликають. Зокрема, алергія на домашні рослини може бути спричинена їхнім пилком, листям, соком.

А ще тригерами можуть виявитись пліснява та кліщі, які вподобають посуд для зелених насаджень. Яким чином? Читайте нижче.

Алергія на пилок та сік домашніх рослин

Багатьом на осінні свята дарують величезні горщики айстр і жоржин. Але перш ніж нести їх до оселі, зауважте, що саме ці квіти є близькими родичами амброзії — відомого алергену, чутливістю до пилку якого страждає чи не кожен п’ятий житель планети.

До родини айстрових належать і чорнобривці, звичайні та декоративні соняхи, красуні-хризантеми.

Ба більше, є вірогідні дані, що зашкодити може не лише пилок, але й сік всіх цих рослин. Саме він викликає контактний дерматит, котрий важко діагностується та погано піддається лікуванню.

А ще сік рослин може викликати неприємні симптоми, якщо їх жувати або облизувати. Зокрема, зрізи їх пагонів (такі випадки трапляються, на жаль).

Наприклад, диффенбахія та монстера містять голковидні кристали оксалату кальцію. Вони можуть пошкодити горло дітям чи домашнім тваринам, що вирішать поласувати зеленим листям. Причому виразки від пошкоджень погано та довго заживають.

А сік цих рослин, зокрема диффенбахії, при потраплянні в очі може залишити рани назавжди.

Підступні орхідеї та бонсай

орхідея

Хочете прикрасити кімнату орхідеями? Чудово! Вони справді дуже гарні та невибагливі у догляді. Але милуватись красунями краще здалеку. Адже при потраплянні їхнього пилку на руки або в легені можуть виникнути не лише набряки, але й анафілактичний шок.

Неочікуваних сюрпризів можна чекати й від карликових рослин бонсай. Описаний клінічний випадок, коли у хворого, який страждав на алергію, викликану пилком берези, симптоми спостерігались і вдома. Вони були викликані пилком карликової берези, яку цей хворий тримав у вигляді культури бонсай.

Те саме стосується карликового ялівцю та тису.

Якщо ви маєте клінічно підтверджену чутливість до пилку рослин родини кипарисових, до якої належать сам кипарис, тис, туя і ялівець, краще не тримати такі декоративні рослини в оселі.

Інші домашні рослини, яких слід уникати людям з алергією

Агресивними з точки зору алергенів вважаються і такі домашні рослини:

  1. Фіалки. Їхні волоски притягують пил, в якому можуть накопичуватись кліщі.фіалка
  2. Фікус Бенджаміна. Попри те, що не цвіте, є дуже сильним алергеном. Шкідливим вважається не лише сік рослини, а ще її листя та стовбур.
  3. Юка та плющ. Мають шкідливий пилок.
  4. Папороть. Потребує рясного зволоження, а тому небезпечна для тих, хто має алергію на грибні спори, здатні розмножитись у горщику.

Новорічна ялинка – носій алергенів

Ті ж самі спори грибів можуть зашкодити, якщо поставити у воду новорічну ялинку. Вони можуть з’явитись не лише на її гілках чи стовбурі, але й у посуді з водою.

новорічна ялинка

Особливо цвіль може бути небезпечною для дітей, імунна система яких ще не є міцною. Крім того, спори грибів можуть стати винуватцями астми.

Правила догляду за зеленими легенями на підвіконні 

За умов поганого догляду викликати алергію можуть навіть відносно нейтральні квіти. Аби вони не лише радували око, але й приносили користь, слід виконувати деякі правила:

  • Регулярно протирати листя рослин вологою ганчіркою.
  • Поливати вазони лише тоді, коли земля стає сухою.
  • Покласти під горщики декілька каменів для акваріума, котрі здатні всмоктувати зайву вологу.
  • Слідкувати за тим, аби у вазонах не накопичувалась цвіль.
  • Приносити в дім не більше одного виду рослин за раз. Тоді, якщо виникне реакція, легше буде зрозуміти, що саме її викликало.
  • Обирати рослини із короткими тичинками. Вони, теоретично, дають менше пилку.
  • Віддавати перевагу масивним рослинам з гладким листям, на якому не затримуються пил та кліщі.

Які симптоми має алергія на домашні рослини

Якщо ваша імунна система аж занадто чутлива, при появі рослин в приміщенні ви можете спостерігати такі симптоми:

Рослини-лікарі

Втім, окрім небезпечних, є й доволі багато домашніх рослин, дружніх до людей з алергією й не тільки. Наприклад, більшість видів пальм чудово зволожують повітря. Їхні жіночі екземпляри безпечні для вирощування у приміщеннях.

А от чоловічі пальми лікарі тримати вдома не радять. Все через ту саму алергію до пилку.

Підійдуть для житла і два види драцен – запашна та облямована.

філодендрон

Серед інших рослин, які безпечно тримати вдома:

  • філодендрон,
  • діпсіс,
  • сансев’єрія,
  • спатифіллум,
  • епіпремнум,
  • бамбукова пальма.

Але ці рослини ні в якому разі не потрібно жувати. Наприклад, вважається, що сік спатифіллума також може бути отруйним.

Зелені легені приміщень

Згідно із дослідами, проведеними вченими НАСА ще 30 років тому, більшість зелених насаджень захищають приміщення від таких шкідливих токсинів, як бензол та формальдегід. А також всмоктують в себе плісняву і 60 % шкідливих бактерій.

Крім того, рослини, які не цвітуть, не виробляють пилок. А він у більшості випадків є основним чинником алергії.

Подбайте про домашніх тварин

домашні тварини

Варто зазначити, що корисні для людей рослини можуть викликати алергію у собак та котів. Згідно із дослідженнями ASPCA, до їх переліку входять англійський плющ, драцена та деякі види лілій.

Кожна тварина реагуватиме на появу цих рослин по-різному. В одних починається  блювота, в інших пронос. Але частіше за все виникає слинотеча та біль у животі.

 

Коментарі
Loading...