Алергія на новорічну ялинку? Таке можливо. Але чому?

0 1 506

Зима – це час, коли сезонна алергія, або ж поліноз, дає нам перепочити. Відтак впродовж новорічних свят алергія може бути останньою річчю, на яку ви зважаєте, прикрашаючи новорічну ялинку.
Втім, поставивши живу красуню в оселі, ви раптом починаєте відчувати алергічні симптоми, зокрема алергічного риніту. Це все – алергія на новорічну ялинку. Не вірите? Читайте далі.

Чому виникає синдром різдвяної ялинки?

Алергічна чутливість до новорічного дерева не лише існує. А навіть має окрему назву – синдром різдвяної ялинки.

Цей стан, як випливає з назви, є сезонною алергією, викликаною ялинкою. А також – іншими прикрасами, зробленими з рослинного матеріалу. Ними, зокрема, можуть бути вінки та гірлянди. 

Хто ж знав, що, прикрасивши вітальню гілками падубу з ялинковими шишками, ви на додаток отримаєте напад чхання?

Але 

синдром різдвяної ялинки зустрічається частіше, ніж ви думаєте. Він може вражати до 35% людей, які страждають на алергію. 

Хоча багатьом подобається запах справжньої ялинки, який обумовлює летюча сполука альфа-пінен, у повітрі насправді може бути набагато більше молекул. Адже сама ялинка є джерелом не однієї, а ряду летючих органічних речовин. На додачу до вже згаданого альфа-пінена це: бета-пінен, ворнул ацетат, лімонен, мірцен, камфен та альфа-феландрен. 

Ці речовини можуть стати потенційними подразниками для людей із симптомами астми. Й це не єдина небезпека згаданих летючих компонентів. Але про неї – трохи згодом.

Чи може пилок ялини викликати алергію?

Повернімося до алергічних симптомів. Їх різке почастішання у період Різдва відзначають протягом десятиліть. Але більшість людей вважає це проявами застуди або грипу. І тепер до цього списку додається й ковід

Вже наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років вчені почали вивчати можливі причини новорічних неприємних проявів. І з’ясувалося, що ялинка може містити цілу низку потенційних алергенів. 

Алергія на новорічну ялинку: де ховаються алергени

Насамперед це спори грибів та пилові кліщі. А також, потенційно – й пилок рослин, що «застряг» поміж хвоїнок ялинки та на її шишках ще з літа.

Сама ялинка пилок взимку не виділяє. Хоча її алергенні родичі з родини кипарисових цвітуть саме з лютого, а то й з січня, ялинка, як і сосна, цвіте у травні. Ба більше: її пилок не є алергенним. Взагалі. 

А от пилок інших рослин, зібраний новорічною красунею протягом сезону цвітіння, потенційно здатний викликати алергію в межах вашого будинку. Особливо, якщо йдеться про літні й осінні бур’яни – амброзію та полин.

Але не лише їхній пилок можуть збирати клейкі ялинові шишки. 

Вінницькі вчені-аеробіологи, вивчаючи біологічні частки на поверхні шишок, з’ясували, що до смоли прилипає пилок весняних дерев, зокрема, берези, а також злакових трав

Обидва типи рослин є відомими алергенами. Їхній пилок залишається на шишках через клейкість останніх, а от потрапляє – внаслідок зручності. 

Річ у тім, що самі по собі ялинки, які зрубують під Новий рік, є невисокими. Відтак пилку високих дерев, тієї ж берези, легко на них опуститися, а пилку трав – дуже просто злетіти. Якщо повіє навіть легкий вітерець.

Коли ви заносите дерево чи прикраси з шишками до оселі, смола нагрівається, і пилок потрапляє у повітря. Втім, в цілому пилку на шишках може бути не так вже й багато.

Спори грибів – от де алергенна небезпека

Зі спорами грибів все суттєво гірше. Їх виділяють грибки – пліснява, що повсюдна на всіх об’єктах живої природи. І ялинка не виняток. 

Грибний міцелій можна знайти на її стовбурі, корі й навіть на голках. Переміщення цвілі з лісу до оселі, в теплі умови з обмеженою вентиляцією, створює ідеальне середовище для зростання та вивільнення спор. Таке спороутворення у закритому приміщенні призводить до швидкого виникнення симптомів алергії та потенційного погіршення вашого різдвяного настрою.

Чи не єдине з цієї тематики наукове дослідження на різдвяних ялинках виявлило понад 50 різних типів цвілі. Серед них переважали чотири роди, спори яких є високоалергенними. Це Alternaria, Aspergillus, Cladosporium та Penicillium.

Наслідки для здоров’я, пов’язані з впливом цих спор, добре відомі:

А ще загострення інших респіраторних захворювань, таких як астма.

За яких умов виникає алергія на новорічну ялинку

Негативний вплив на здоров’я, викликаний грибковими спорами, проявляється тільки тоді, коли їхня концентрація в повітрі перевищує певну межу. Хоча це не обов’язково може бути проблемою на відкритому повітрі, де є хороша вентиляція, в невеликому приміщенні умови відрізняються: спори продукуються і залишаються у повітрі. 

Зазвичай гриби викидають їх сотнями та тисячами. А щоб виникли симптоми, приміром, до спор альтернарії, достатньо, щоб концентрація сягала 100 спор на кубометр повітря. 

Тобто вдихнути можна з декілька десятків спор за певний час і відчути симптоми алергії. Тим більше, що холодна зимова погода часто не дозволяє нам відкривати вікна, й вентиляція оселі стає обмеженою. А це означає, що на зимові свята концентрації грибкових спор можуть досягти критично високого рівня протягом кількох днів.

Чим довше дерево залишатиметься в будинку, тим вищою буде концентрація спор, а ризик, що виникне алергія на новорічну ялинку, – зростатИме. 

Дерева стоять в більшості домівок близько місяця. І кожен новий день збільшуватиме ваші шанси захворіти на синдром різдвяної ялинки.

Як боротися з алергією на ялинку?

Втім, із будь-якої ситуації є вихід. Розглянемо способи боротьби із синдромом різдвяної ялинки. 

Захворювання викликається лише спорами, виявленими на справжньому дереві, тому ви завжди можете спробувати замінити його на штучне. Хоча, якщо все ж таки вирішите скористатися цієї порадою, переконайтеся, що ваша ялинка чиста. 

Адже пил, що може скупчуватися на ній, здатен стати розсадником пилових кліщів. А це основні алергени зимової оселі й тригери цілорічного алергічного риніту.
Ба більше, якщо штучна ялинка не нова, а умови її зберігання не дуже чисті, то й на штучному дереві потенційно можливий ріст цвілі. Вона здатна вражати буквально будь-який матеріал.

Тому штучну ялинку перед повторним застосуванням рекомендується добре вимити під душем, як і різдвяні вінки та інші аксесуари,  й залишити сушитися у ванній. Втім, не кожну ялинку можна мити – це потрібно уточнювати в інструкції до неї. Якщо вашій ялинці душ протипоказаний, її потрібно хоча б протирати.

Інший спосіб зменшити алергічний ризик – поставити різдвяну ялинку якомога пізніше і близько з нею не контактувати. Тобто обмежити вплив дерева, щоб запобігти появі симптомів.

Нарешті, ви можете використовувати повітряний фільтр, щоб видалити пилок та спори грибів з повітря кімнати, перш ніж вони зможуть викликати будь-які проблеми. 

Інші небезпеки, які може нести ялинка

Це насамперед пожежна небезпека. Терпени, до яких належать вже вищезгадані пінени, – легкозаймисті речовини. Вони знаходяться в гілочках та шишках дерева. 

І якщо раптом ви поставили ялинку недалеко від справжнього каміна  або прикрашаєте легкозаймистими матеріалами, можете незчутись, як виникне пожежа. Двокімнатна квартира типу хрущовки, за даними пожежників, наприклад, згоряє за 6 хвилин. 

Звичайно, з великими будинками та квартирами все не так сумно. Але, впевнені: пожежа – найостанніше, що б кожен з нас хотів отримати на новорічні канікули. А тому враховуйте потенційну пожежну небезпеку, пов’язану зі святковим деревом.

Відтак бажаємо, щоб ваша ялинка не стала джерелом різдвяних сюрпризів. Точніше, стала – але лише тих, які Санта покладе під неї у новорічну ніч. 

Коментарі
Loading...