Алергія на амброзію: позбутися симптомів чи вилікувати назавжди?

0 2 538

Для багатьох час цвітіння амброзії — період постійного дискомфорту, приймання ліків або пошуку схованки від пилку. Люди навіть переїжджають на цей час в іншу країну. Можливо, тому, що ще не знають: алергія на пилок амброзії піддається лікуванню.

В Україні амброзія цвіте щонайменше три місяці: з початку серпня до кінця жовтня. А у південних та східних регіонах її пилкування може тривати ще як мінімум на місяць довше. З середини липня і до середини листопада.

Симптоми алергії на амброзію: сльозотечаалергічний нежить, підвищення температури, запалення верхніх дихальних шляхів. Не ліковані, а замасковані тривалим прийманням антигістамінів прояви алергічних реакцій на пилок обертаються погіршенням стану у наступний сезон цвітіння.

Тож втеча від амброзії з року в рік коштуватиме все дорожче. Алергічний ринокон’юнктивіт з часом посилюється. А згодом проявляються ознаки бронхіальної астми. Чи влаштовує вас така перспектива?

Якщо ні — розберемось, як їй зарадити.

Як лікується алергія на пилок амброзії

Попри стійку думку багатьох людей з сезонною алергією, що їх стан – то пожиттєві муки, існує дієвий спосіб лікування полінозу. Йому вже більше ніж 100 років і називається він алерген-специфічною імунотерапією — АСІТ. Або коротше: алергенною імунотерапією − АІТ.

Її ще називають щепленням від алергії. Це тому, що в процесі АСІТ організм ніби «тренується» контактувати з алергеном, сприймаючи його малими дозами. 

Алергія на пилок амброзії: АІТ спреєм «Оралтек» (Oraltek)

Цей метод можна порівняти з відомою практикою минулих століть, коли потенційні жертви отруєння роками приймали отруту у малих дозах. Так вони привчали організм до отруйної речовини. І запобігали власній смерті у разі, якщо хтось таки намагався їх отруїти. 

Подібно до цього під час АСІТ, отримуючи малі дози алергену, імунна система розвиває толерантність до нього. Тобто вчиться не реагувати на цей алерген або алергени.  

Проводиться алерген-специфічна імунотерапія у період між сезонами цвітіння. І коли приходить сам сезон, організм людини зустрічає його тренованим і менше реагує на чинник алергії. 

Щоб толерантність сформувалася, потрібно проходити АСІТ впродовж трьох років. І не кидати лікування після першого курсу. Навіть якщо вам здається, що воно не допомагає.

А таке може бути не лише тому, що ваш організм поволі реагує на лікування. 

Зазвичай навпаки: вже через декілька місяців АСІТ симптоми алергії стають не такими частими, менш інтенсивними й тривалими. А перші довгострокові ефекти від цієї терапії виявляються вже на першому році лікування. 

Зокрема, пацієнт помічає, що йому потрібно менше протиалергічних препаратів, які знімають симптоми. Ба більше: АСІТ має не тільки лікувальний ефект, а й профілактичний. 

Тобто під час вакцинації людина відчуває, що перестає реагувати й на інші алергени. На ті, на які АСІТ не була націлена. Адже понад 70 % пацієнтів мають алергію до більше ніж трьох джерел алергенів.

Як зробити АІТ максимально ефективною?

Але якщо перед тим, як призначити АСІТ, лікар не до кінця розібрався у причинах вашої алергії, імунотерапія дійсно може бути не дуже ефективною. 

До прикладу: наприкінці літа та восени у повітрі багато алергенів. І це не лише амброзія. Трохи раніше за неї зацвітає її брат полин

Разом з амброзією він входить до родини айстрових. Алергенні білки його пилку схожі на такі у пилку амброзійному.

За даними молекулярної діагностики алергії, проведеної в Україні, щонайменше 40 % людей, у яких є алергія на пилок амброзії, чутливі й до пилку полину. 

Відтак симптоми у них починаються на 10-14 днів раніше, ніж зацвітає амброзія. І тривають, поки вона не перецвіте. 

Але є категорія пацієнтів, чутлива лише до пилку полину. Він — природний мешканець усіх зон України. І росте буквально всюди: у містах, селах, у підліску, на галявинах і вздовж доріг. 

Алергія на амброзію пов’язана з чутливістю до полину

Викосити полин, як це намагаються зробити з амброзією, справа марна. А от точно визначити, чи не полин, бува, провокує ваші симптоми, можливо. 

Це можна зробити як з допомогою стандартизованих прик-тестів, так і застосувавши вже згадану молекулярну діагностику алергії. При цьому лікар-алерголог ще повинен враховувати можливі перехресні реакції з їжею. Адже часто літньо-осінній поліноз асоційований і з алергією до харчових продуктів.

І тоді лікування алергії, підібране на основі точного діагнозу, буде ефективним. А гроші, витрачені на АСІТ, не підуть на вітер. 

Ще одна передумова результативної АСІТ — якість самих алергенів, якими вона проводиться. Препарати мають бути очищеними, стандартизованими й містити лише активні молекули, що здійснюють терапію, без різноманітних домішок. 

З таких в Україні зареєстровані лише препарати іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek). Це ін’єкційній препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek)

АСІТ у дітей − лікування алергії спреєм «Оралтек»

Із застосуванням другого, який особливо показаний дітям, АСІТ стає не лише корисною, а й приємною.

Як ще можна підтримати себе під час літньо-осіннього сезону алергії

Зазвичай люди люди швидко усувають симптоми алергії завдяки антигістамінним препаратам. Втім, останні, як вже згадувалось, лише знімають прояви алергії, але не лікують її. До того ж самі антигістамінні засоби треба правильно обрати.

Симптоми з боку носа допоможе зняти промивання із застосуванням системи «СінуCалт». Вона ефективно усуває з носових ходів слиз, який утворюється там внаслідок алергічного риніту.

Втім, це симптоматичне лікування. Хоча воно буває ефективним, все ж не може замінити АСІТ. Терапію, яка дозволить вам забути про свої симптоми надовго, якщо не назавжди.

 

Коментарі
Loading...