Як відрізнити псоріаз від екземи і як діяти?

0 16 692

У вас почервоніла запалена шкіра, що лущиться? Не поспішайте виставляти собі діагноз. Адже причиною вашого стану можуть бути такі хвороби як, наприклад, псоріаз або екзема (атопічний дерматит). І лікування та спосіб життя, якого потрібно дотримуватись за цих станів, можуть кардинально відрізнятись. Відтак важливо розібратися, як відрізнити псоріаз від екземи.

Почнемо з визначення та основних ознак. 

Псоріаз

псоріаз

Хронічне аутоімунне захворювання, що призводить до гіперпродукції клітин шкіри. Мертві клітини утворюють сріблясто-білі лусочки. 

Для псоріазу характерна поява білих плям на шкірі, що лущаться. Шкіра стає запаленою, червоніє, виникає сильний свербіж.

Ліків проти псоріазу не існує. Хоча деякі топічні та системні препарати призводять до покращення стану, тобто ремісії. 

Псоріаз не заразний. Класичний вигляд патології — товсті бляшки, вкриті сріблястою лусочкою. Люди з важким псоріазом можуть мати величезні бляшки на значній ділянці тіла.

Хвороба має тенденцію вражати ділянки тіла, що піддаються сильному подразненню та тертю. При цьому може виникати на одній стороні або на обох симетричних ділянках.

Особливий  дискомфорт викликає псоріаз на обличчі. 

Хоча це буває рідко, псоріатичні бляшки виникають і на руках.

Екзема

Екзема, або атопічний дерматит (АД), також може бути захворюванням, що вражає шкіру на тривалий час.

Але його причиною часто є реакція гіперчутливості, яка змушує шкіру надмірно реагувати на певні тригери. Такі як барвники, тканини, мило, їжа, тварини та інші подразники.

Атопічний дерматит дуже часто зустрічається у немовлят. Багато людей переростають його у дитячому або дорослішому віці.

Шкіра, вражена АД, може виглядати почервонілою, запаленою, лущитися, тріскатися, покриватись пухирями, з неї може сочитись гній. 

Як і псоріаз, екзема може виникати в будь-якому місці на тілі й викликати інтенсивний свербіж. Якщо її розчісують, висип поширюється по шкірі. Але зазвичай екзематозні ділянки не вкриті лускатою змертвілою шкірою. 

Екзема дуже часто зустрічається на руках і долонях. Сухість та свербіж шкіри на них можуть призвести до розтріскування.

Атопічний дерматит посилюється при частому митті рук. Тому людям з цим станом завжди рекомендується уникати використання мийних засобів або мила, що сильно сушать шкіру. І добре її зволожувати.

У сухих місцях шкіра з екземою може інфікуватися. Тому дуже важливо стежити, щоб шкіра була зволоженою, аби запобігти її пошкодженню. 

Екзема часто виникає на згинальних поверхнях тіла, в тому числі за колінами й на внутрішній стороні ліктів.

Дуже поширена у дітей, особливо на обличчі та руках.

У людей з важкою формою екземи на багатьох ділянках тіла виникають сухі лускаті плями. А якщо з подразнень на шкірі починає сочитися гній або рідина, необхідно звернутися по медичну допомогу. 

Нумулярна екзема має форму монети.

Більшість типів екземи можна усунути за допомогою топічного  лікування.

Як відрізнити псоріаз від екземи на обличчі

атопічний дерматит

Хоча псоріаз найчастіше вражає коліна і лікті, він може виникнути де завгодно. Наприклад, на обличчі, шкіри волосистої частини голови та шиї.

Псоріаз на обличчі й волосистій частині голови часто проходить після лікування. Але може і рецидивувати, повертаючись новими симптомами.

У багатьох випадках псоріаз зі шкіри голови поширюється на лоб, вуха або шию. Його важко лікувати. Особливо коли цьому заважає волосся. 

Екзема на обличчі теж викликає дискомфорт: плями сильно сверблять, спричиняючи погіршення стану шкіри.

Сухість шкіри, спричинена екземою, може стати причиною утворення тріщин навіть від звичайних рухів. Своєю чергою тріщини можуть кровоточити та/або інфікуватися.

Атопічний дерматит досить часто має вигляд пухирів, заповнених гноєм. Їх розчісування може призвести до того, що зі шкіри сочитиметься гній, з’являться тверді, покриті кіркою плями. 

Екзему на обличчі часто лікують топічними препаратами, але може знадобитися і системна терапія.

Як відрізнити псоріаз від екземи на руках

Хоча у більшості людей псоріатичні плями виникають на тильній стороні долонь і суглобів пальців, у деяких вони бувають і на долонях.

Інтенсивне лущення і сухість шкіри рук можуть зробити навіть прості дії, такі як миття рук або прибирання, дуже болючими й незручними.

Псоріаз на руках може також розповсюджуватись на нігті. Тоді гіперпродукція клітин шкіри спостерігається під ними. Це може виглядати як грибкова інфекція і навіть призводити до відпадання нігтів.

А от екзема з’являється на руках дуже часто. Бо вони регулярно контактують з милом, лосьйонами, різними тканинами, тваринами та іншими подразниками.

Часте миття рук може ще більше пересушити шкіру людей, що страждають на екзему. Через постійний контакт з водою та іншими подразниками АД на руках може бути важко лікувати.

Як відрізнити псоріаз від екземи на ногах

Псоріаз часто виникає на ногах і колінах. В деяких випадках він може охоплювати значні ділянки кінцівок, в інших виглядати як окремі плями.

Різні типи псоріазу мають різний вигляд:

  • Краплеподібний схожий на багато окремих невеликих червоних плям, подібних до крапель. 
  • Бляшкоподібний псоріаз часто має вигляд великих безформних плям з товстою червоною шкірою або товстими білими лусочками.

Екзема на ногах часто виникає в заглибинах тіла, таких як тильна частина коліна або передня частина щиколотки. У цих ділянках можуть затримуватися піт або подразники. Наприклад, з одягу.

Разом тісний контакт подразників зі шкірою і тертя шкіри створюють ідеальні умови для розвитку атопічного дерматиту. 

Якщо екзема на тильній стороні колін не лікується швидко або ефективно, вона може стати дуже подразненою і болючою. Постійний контакт з одягом здатний викликати сильну кровотечу, інфекцію та виділення гною зі шкіри.

Псоріаз та екзема в незручних ділянках тіла 

Симптоми алергії на одяг

Зворотний псоріаз та інші його типи можуть розвиватися на статевих органах чоловіків та жінок, під пахвами, на ступнях та в шкірних складках. 

Уражені псоріазом ділянки статевих органів часто мають вигляд великих і щільних площин, на яких шкіра гладша та блискучіша, ніж при типовому псоріазі. Ймовірно, так стається через підвищену вологість в цих місцях. 

Рідше псоріаз в шкірних складках або в зоні статевих органів за виглядом схожий на екзему.

Ця хвороба теж може виникати в багатьох незручних місцях, особливо у немовлят. Підгузки та дитячі креми подразнюють чутливу шкіру, спричиняючи попрілість (пелюшковий дерматит). У деяких випадках екзема охоплює всю область, яка контактує з підгузком.

Підвищена чутливість до матеріалу підгузків, кремів або мила здатна погіршити стан шкіри. Полегшити екзему біля геніталій у немовлят допоможе перехід на м’які бавовняні підгузки або використання іншого крему чи мила.

Дорослим, що страждають на екзему у незручних ділянках, може знадобитися зміна одягу та прального порошку, використання мийних засобів, що не містять мила.

Сухість шкіри при псоріазі та екземі

Дисгідротична екзема

Не всі плями псоріазу виглядають сухими або лускатими. Іноді великі червоні шкірні утворення можуть не мати видимих лусочок, проте накопичують в собі мертві клітини шкіри.

Видалення великих лусочок не повинно бути примусовим. Дочекайтесь, поки вони відпадатимуть самі. Це запобігне пошкодженню шкіри й кровотечі.

Зважте, що перш ніж починати лущитися, деякі псоріатичні плями можуть утворювати дуже товстий білий шар мертвих клітин.

Що до екземи, то вона часто проявляється у вигляді сухих ділянок шкіри. Таких сухих, що вона дуже легко тріскається.

У деяких випадках шкіра може відшаровуватися і на ній утворюються відкриті рани, пухирі. До них слід ставитися обережно, аби уникнути інфікування бактеріальною чи вірусною інфекцією.

Псоріаз та екзема з важким перебігом

Як і більшість шкірних захворювань, псоріаз може поширюватися по всій шкірі й сильно її подразнювати. Наприклад, бляшкоподібний псоріаз може покривати майже всю поверхню тіла.

Інколи запалення стає настільки сильним, що з’являється відчуття печіння.

Великий, дуже болючий, схожий на опік псоріаз може бути небезпечним для життя. Він вимагає негайного звернення по медичну допомогу. 

Інший поширений псоріаз може просто потребувати стандартного лікування. Тому  необхідно постійно підтримувати зв’язок зі своїм лікарем-дерматологом.

Екзема також може мати важкий перебіг і вкривати велику поверхню шкіри. Величина ураженої ділянки буде залежати від:

  • чутливості шкіри;
  • сили впливу подразників;
  • типу та ефективності лікування.

Прояви важкої екземи — сильне розтріскування, кровотеча, виділення зі шкіри рідини або гною — можуть стати небезпечними. Ураження хворобою великих ділянок шкіри також збільшує ймовірність зараження інфекцією. 

Лікування псоріазу та екземи

Зазвичай дерматологи починають лікування псоріазу з призначення кортикостероїдних кремів. Якщо цього недостатньо, багато лікарів призначають світлотерапію.

Якщо жоден з цих способів не покращує стан, дерматолог підбере для вас пероральні або ін’єкційні препарати. Ці ліки є останніми етапами в більшості планів лікування псоріазу.

Екзему також часто лікують кортикостероїдним кремом. Інколи можуть знадобитися місцеві засоби з антибіотиками або пероральні препарати.

Деякі бар’єрні креми також можуть бути корисними для захисту шкіри від подразників та інфекцій, допомагаючи їй гоїтися.

Як жити з псоріазом або екземою

Псоріаз — захворювання на все життя. Адже причиною його виникнення часто є генетичний компонент. Відсутність розуміння проблем людей з псоріазом іншими змушує багатьох хворих відчувати себе ізольованими й навіть підданими остракізму.

Але більшість людей з псоріазом ведуть повноцінне активне життя.

Поширюючи інформацію про те, що псоріаз не заразний і пояснюється порушеннями в роботі імунної системи, ви допоможете людям з цим захворюванням відчувати себе краще і простіше у суспільстві.

Як і при псоріазі, люди, які страждають на екзему, часто відчувають незрозумілі симптоми протягом багатьох років.

Часом їхній стан загострюється і стає настільки серйозним, що обмежує щоденну діяльність. І навпаки: в деякі періоди хворі на екзему майже не помічають свого захворювання.

Розуміння відмінностей між псоріазом та екземою допоможе вам розпізнати свій стан та правильно його лікувати.

 

Коментарі
Loading...