Сухість піхви: причини та лікування

0 6 574

Приблизно кожна п’ята жінка у період менопаузи скаржиться на сухість піхви. І це лише за даними досліджень. Реальна кількість тих, хто відчуває цей симптом, ближча до 40-50 %.

Сухість піхви під час менопаузи виникає внаслідок зниження рівня естрогену — жіночого гормону, який виробляють яєчники. Цей гормон контролює розвиток вторинних статевих ознак, таких як груди та форма тіла, а також відіграє значну роль у менструальному циклі та вагітності.

Зазвичай естроген зберігає нормальну товщину тканин, що вистилають піхву, а також забезпечує їх зволоження та загальне здоров’я.

Внаслідок зниження рівня гормону стінки піхви стають тоншими, сухішими та менш еластичними, а колір її слизової оболонки змінюється від світло-рожевого до блакитного. Ці зміни відомі як атрофія піхви.

Атрофія та сухість піхви можуть викликати біль та дискомфорт під час сексу й збільшувати ймовірність вагінальних інфекцій.

Сухість піхви та менопауза

Окрім цього, знижений рівень естрогену змінює слизову оболонку сечовивідних шляхів, що може призвести до частішого сечовипускання та інфекцій сечовивідних шляхів. Ці симптоми відомі як сечостатевий синдром менопаузи, або GSM.

Внаслідок GSM у жінки також може виникнути печіння, свербіж або подразнення піхви, а також кровотеча після сексу. Безумовно, вони впливають на здатність жінки насолоджуватися сексом та її загальне фізичне та психологічне самопочуття. 

Падіння рівня естрогену також може призвести до стягування отвору піхви та її звуження. Біль під час статевого акту, пов’язана з цими змінами, відома як диспареунія.

Окрім цього, жінки, в яких починається менопауза, можуть помічати й деякі з наступних симптомів:

 • відчуття жару (так звані припливи),
 • спітніння вночі,
 • безсоння,
 • зміни настрою,
 • втому,
 • появу вугрів,
 • зміни сечовипускання,
 • проблеми з пам’яттю.

Гормональні зміни і сухість піхви

Однак рівень естрогену може знизитися й через інші, не пов`язані з менопаузою причини. А саме:

 • пологи та грудне вигодовування;
 • променеве або хіміотерапевтичне лікування раку;
 • хірургічне видалення яєчників;
 • приймання ліків, що знижують рівень естрогену, — їх застосовують для лікування міоми матки або ендометріозу.

Стрес, паління, депресія — від чого ще стає сухою піхва

Але сухість піхви може розвинутися і внаслідок інших причин, що мають негормональний характер. До них належать:

 • куріння сигарет;
 • депресія;
 • надмірний стрес;
 • синдром Шегрена — аутоімунна патологія, при якій порушується функція екзокринних залоз: потових, слинних та інших, що регулюють вироблення рідини;
 • інтенсивні фізичні вправи;
 • ліки проти алергії та застуди;
 • певні антидепресанти;
 • спринцювання;
 • недостатня прелюдія до сексу.

Лікування сухості піхви

Для полегшення симптомів сухості піхви використовують декілька методів лікування.

Але призначити його може лише гінеколог після огляду та, у разі необхідності, проведення певних досліджень. 

Медикаментозна терапія

Найбільш поширене лікування сухості піхви, що виникає через низький рівень естрогену, — місцева терапія естрогенами. Вони замінюють частину гормону, який організм жінки більше не виробляє. 

Їхнє застосування допомагає полегшити симптоми у піхві. Втім, при цьому в кров не потрапляє стільки естрогену, скільки його надходить при оральному прийманні естроген-вмісних пігулок. 

Як джерело естрогену в терапії використовуються кільця, вагінальні таблетки або креми. Їх потрібно застосовувати строго за приписом лікаря й у тій дозі, що він призначив. 

Але будь-який препарат естрогену може мати побічні ефекти, такі як вагінальна кровотеча та біль у грудях. Окрім цього, місцеве застосування естрогену не рекомендується, якщо ви: 

 • хворієте на рак молочної залози, особливо якщо приймаєте інгібітор ароматази;
 • перенесли рак ендометрію;
 • маєте вагінальну кровотечу, причина якої невідома;
 • вагітні або годуєте грудьми.

Досліджень щодо тривалого використання естрогенів було проведено небагато, але лікарі вважають цей метод терапії не завжди безпечним. 

Негормональні види лікування сухості піхви

Окрім гормональної, існують інші види терапії сухості піхви. Наприклад, спеціальні мастила, які використовуються під час статевого акту для підвищення вологості та зменшення болісних відчуттів під час сексу.

Мастила на водній основі вважаються безпечнішими у порівнянні з тими, що мають масляну основу. Адже останні можуть спричинити подразнення та розрив презерватива.

Вагінальні зволожувальні креми можна використовувати раз на декілька днів, щоб підтримувати природну вологість піхви.

Також існують пероральні препарати, дія яких спрямована на потовщення стінок піхви, завдяки чому зменшується біль під час сексу. Але водночас приймання цих ліків може призвести до потовщення ендометрію, тобто стінок матки, та підвищити ризик інсульту та тромбів.

Коли немає нагальної необхідності застосовувати гормональну терапію або коли вона протипоказана, найкращим засобом для зменшення сухості піхви є «EPIGEN® інтим». Цей засіб не лише сприяє зволоженню інтимної зони. Завдяки своїй місцевій імуностимулювальній дії він сприяє підвищенню місцевого імунітету та знижує ризик розвитку вірусних та бактеріальних інфекцій. 

Ідеально використовувати «EPIGEN® інтим» у формі гелю.  Його м’яка натуральна формула спеціально розроблена для щоденного догляду за найніжнішими інтимними зонами тіла. Гель сприяє підтриманню природного балансу піхви, зволожує її, знімає дискомфорт та забезпечує відчуття чистоти і свіжості на весь день.

Спрей «EPIGEN® інтим» застосовується безпосередньо для профілактики та лікування вірусних інфекцій, таких як папіломавірус та герпес. Його використовують в комплексній терапії лікування молочниці, запалень жіночих статевих органів.

Спрей «EPIGEN® інтим» знімає свербіж, печіння, подразнення, прибирає неприємний запах, відновлює мікрофлору піхви. Дозволений до застосування на всіх термінах вагітності і лактації.

Як запобігти сухості піхви

І наостанок — декілька порад, дотримання яких може знизити ризик розвитку сухості піхви:

 1. Уникайте спринцювання та пінних ванн.
 2. Регулярно займайтеся сексом — це допоможе зволоженню піхви. Приплив крові до її тканин збільшується при збудженні жінки, і це допомагає стимуляції вироблення вологи. І не забувайте про гарну прелюдію: вона сприятиме збудженню та зробить секс приємнішим. 
 3. Уникайте засобів для тіла та особистої гігієни, які містять ароматизатори та барвники, адже вони можуть подразнювати або висушувати тканини піхви. 

Також пам’ятайте, що у здоровій піхві живуть корисні бактерії, які захищають її від хвороботворних. А її природна здатність самоочищатися не потребує  спринцювання або використання ароматного мила. 

У разі ж, якщо організм не може впоратись з оздоровленням піхви, можна використовувати місцеві імуностимулюючі препарати.

 1. Вживайте їжу, що містить фітоестрогени — сполуки, які діють аналогічно естрогену в організмі. Вони містяться в продуктах рослинного походження, таких як соя, горіхи, насіння та тофу. Свій продукт можна підібрати з урахуванням індивідуальної чутливості до нього.
 2. Носіть спідню білизну, виготовлену з натуральних тканин. Білизна з синтетичних матеріалів може бути чіпкою, посилювати подразнення піхви та обмежувати рух повітря. Натомість виготовлені з бавовни речі сприяють гарній циркуляції повітря і дозволяють піхві «дихати».
Коментарі
Loading...