Нова таблетка може запобігти анафілаксії у людей з харчовою або медикаментозною алергією

0 951

Ризик виникнення анафілактичного шоку, що загрожує життю, чатує на людей з харчовою або медикаментозною алергією за кожним кутом. Нове дослідження Northwestern Medicine показує, що, можливо, винайдена таблетка проти анафілаксії. Тобто ліки, які можна приймати заздалегідь, аби запобігти легкій чи небезпечній для життя анафілаксії незалежно від її причини.

Анафілаксія — серйозна та потенційно небезпечна для життя системна алергічна реакція. Вона може виникнути протягом декількох секунд або хвилин після впливу алергену. 

За даними Американського фонду астми та алергії, анафілаксія трапляється приблизно у кожного з 50 людей. Якщо під час анафілаксії артеріальний тиск людини падає дуже низько або дихальні шляхи закриваються настільки, що не можуть провести достатню кількість кисню, розвивається анафілактичний шок.

Як препарати зупиняють алергічну реакцію ще до її початку?

Препарати, використані в дослідженні, відомі як інгібітори ТКБ. ТКБ позначає фермент — тирозинкіназу Брутона. Вона знаходиться всередині клітин, включаючи опасисті (тканинні базофіли). 

При інгібуванні (пригніченні) або блокуванні ТКБ опасисті клітини не можуть реагувати на алергени та алергічні антитіла. Відтак гістамін та інші алергічні медіатори, що провокують виникнення симптомів алергії, просто не вивільняються. Саме таким чином інгібітори ТКБ блокують алергічні реакції. 

У дослідженні використовувалися три різних інгібітори ТКБ, які блокували алергічні реакції при тестуванні опасистих клітин людини в пробірці. 

Крім того, в дослідженні використовувалася одна пероральна лікарська форма. Органи миші, на яких вона тестувалася, містили трансплантовані клітини людини. Вони протягом декількох місяців дозрівали в людські опасисті клітини, що першими реагують під час алергічних реакцій.

У дослідах на мишах пероральний засіб успішно запобігав виникненню  алергічних реакцій або знижував їх ризики. В тому числі важких реакцій, що загрожували життю анафілаксією.

Такі ліки стали першим відомим засобом запобігання анафілаксії, відмінним від простого уникнення алергену. Отримані результати можуть прокласти шлях для майбутніх клінічних випробувань таких пероральних препаратів на людях. Медикаменти будуть використовуватися як профілактичне лікування — з метою уникнення анафілаксії у пацієнтів, яким встановлено цей діагноз.

Таблетка проти анафілаксії: багато потенційних застосувань 

Крім того, такі таблетки можна застосовувати як профілактику потенційно можливого розвитку анафілаксії. Зокрема, у людей, які піддаються високому ризику алергічної дії життєво важливих антибіотиків, наприклад пеніциліну

Або тим, хто збирається пройти курс пероральної десенсибілізації. Вона вже доступна при алергії на арахіс: йдеться про поступове вживання продукту з метою збільшення його порогової  кількості, здатної викликати реакцію.

Якщо такі препарати виявляться безпечними та дешевими для щоденного вживання, теоретично кожен, хто має серйозну алергію, включаючи харчову, може приймати їх та вживати продукти, яких раніше суворо уникав. 

Наразі лікарський засіб, швидше за все, буде використовуватися для профілактики, а не для екстрених випадків, як EpiPen, що містить адреналін і застосовується для полегшення симптомів важких алергічних реакцій. 

Але дослідники розглядають питання про те, чи можна додати ТКБ-інгібітор в EpiPen (для ін’єкцій разом з адреналіном), щоб побачити, чи краще такий препарат впорається з анафілаксією після її початку.

Попередні дослідження вже показали, що вживання ТКБ-інгібітору зменшувало вираженість шкірних тестів у пацієнтів з харчовою гіперчутливістю, а також з алергією на лупу тварин і пилок амброзії. Відтак вчені вважають, що це може свідчити про зниження рівня сенсибілізації таких пацієнтів до причинних алергенів.

 

Коментарі
Loading...