Люди з алергією на пеніцилін більш схильні до розвитку серйозних інфекцій

0 1 718

Алергія на пеніцилін у пацієнта змушує багатьох лікарів призначати таким людям інші антибіотики. Проте дослідники стверджують, що альтернативні препарати діють не так добре, як пеніцилін, роблячи людей вразливішими до серйозних інфекцій.

Потужний антибіотик пеніцилін, виявлений випадково вченим Олександром Флемінгом у 1928 році, призначається клініцистами понад 75 років. 

Його ефективність добре знана та описана, проте багато хворих повідомляють про наявність алергії на пеніцилін. Тим пацієнтам, які відмовляються від антибіотиків пеніцилінового ряду, лікарі, як правило, призначають антибіотики широкого спектра дії.

У звіті, опублікованому у British Medical Journal, дослідники стверджують, що виявили ряд тривожних проблем, пов’язаних із застосуванням антибіотиків широкого спектра дії, особливо для тих, хто страждає на алергію до пеніциліну.

Крім того, багато експертів стверджують, що переважна більшість пацієнтів, які вважають, що мають алергію на пеніцилін, насправді можуть приймати цей антибіотик безпечно.

У ході дослідження група вчених зі штату Массачусетс проаналізувала базу даних медичних записів 11 мільйонів пацієнтів у Великобританії, включаючи осіб із зареєстрованою алергією на пеніцилін, а також пацієнтів без алергії.  

Вони виявили, що ті, у кого була діагностована алергія до пеніциліну, мали на 69 % більшу ймовірність розвитку інфекції метицилін-резистентного золотистого стафілокока (MRSA) і на 26 % більше шансів розвитку інфекції Clostridium difficile (збудник псевдомембранозного коліту).

Дослідники дійшли висновку:

людям, які мають документально підтверджену алергію на пеніцилін, швидше призначають антибіотики широкого спектра дії як альтернативу. Проте, у свою чергу, ці альтернативи пов’язані з більшим ризиком виникнення неприємних бактеріальних інфекцій.

Проблема із широким спектром

«Коли ми відходимо від того, що вважається золотим стандартом або ліками першого вибору, які для багатьох інфекцій все ще є антибіотиками пеніцилінового ряду, ми часто використовуємо протимікробні препарати широкого спектра дії як альтернативу», — пояснила доктор Кара Вада, доцент кафедри алергії та імунології Державного університету штату Огайо Wexner Medical Center.

Вада каже, що антибіотики широкого спектра дії влучно названі, оскільки є досить загальним інструментом. Вони здатні знищити не тільки бактеріальні інфекції, але й деякі корисні мікробіоми шлунково-кишкової системі, спричиняючи дисбактеріоз.

«Інша річ, яку ми бачимо з деякими антибіотиками широкого спектра дії, – це те, що вони не такі ефективні у знищенні патогенних бактерій, як пеніцилін», – продовжила Вада. 

«Вони лікують інфекцію, але не дуже добре. Ось тут ми стурбовані тим, що можемо зіткнутися з деякими стійкішими бактеріями, зокрема, наприклад, MRSA, на що і звернули увагу в цьому референтному дослідженні».

Простіше кажучи, антибіотики широкого спектра дії, як правило, не такі ефективні, як пеніцилін, коли йдеться про знищення бактеріальних інфекцій. Крім того, їхня дія менше спрямована на патогени, і це може сприяти розвитку резистентності до антибіотиків. 

Чи справді у вас алергія на пеніцилін?

Тому зрозуміло, що доцільніше було б використовувати ліки пеніцилінового ряду.

Однак мільйони людей у всьому світі мають документально підтверджену алергію на пеніцилін. Тобто для них логічніше призначати антибіотики широкого спектра дії?

Водночас ряд досліджень свідчать, що приблизно 90 % людей із документальними свідченнями чутливості до пеніциліну насправді можуть безпечно лікуватися ним.

Річ у тому, що алергія на пеніцилін у багатьох пацієнтів має тенденцію діагностуватися, коли вони досить молоді. Й такі люди повсякчас намагаються уникати контактів із причинним алергеном. 

Але протягом останніх років алергологи виявили: зайве уникання таких медикаментів та вживання альтернативних антибіотиків насправді може створювати більший ризик, аніж повторна оцінка чутливості людини до пеніциліну.

Однак невеликий відсоток людей може мати небезпечну для життя анафілактичну реакцію на пеніцилін. Тож як ці люди та їхні лікарі-алергологи визначають, чи можна сміливо приймати пеніцилін, чи ні?

У такому випадку американські лікарі, які проводили вищезгадане дослідження, радять розпитувати пацієнта про його минулі реакції саме на пеніциліни. А потім проводити шкірні та провокаційні тести до антибіотиків цього ряду, зокрема до амоксициліну.

Якщо пацієнти переносять прик-тест та введену провокаційну дозу ліків без проблем, лікарі вважають, що їм можна призначати пеніциліни.

Втім, зауважують американські медики, критично важливо також уникати призначень антибіотиків там, де вони загалом не потрібні.

Коментарі
Loading...