Все, що вам потрібно знати про алергію
Алергія — це реакція імунної системи на чужорідну речовину, яка в нормі не є шкідливою для організму. Ці чужорідні речовини називаються алергенами. Ними можуть бути певні харчові продукти, пилок або лупа домашніх тварин. Що ще треба знати про алергію, яку називають хворобою цього століття?
Робота імунної системи людини – підтримувати здоров’я, борючись зі шкідливими патогенами. Вона робить це, атакуючи все, що, на її думку, може піддавати тіло небезпеці. Залежно від алергену ця реакція може проявлятись як запалення, чхання або безліч інших симптомів алергії.
Імунна система організму зазвичай пристосовується до навколишнього середовище. Наприклад, коли тіло зустрічає щось на зразок лупи домашніх тварин, воно має відчути, що це нешкідливо. Натомість у людей з алергією до лупи тварин імунна система сприймає її як загрозливий чинник.
Алергія виникає доволі часто й здатна сильно погіршувати життя. Кілька методів лікування допоможуть уникнути її симптомів, а часом — і вилікувати недугу назавжди.
Симптоми алергії
Симптоми, які людина відчуває при алергії, залежать від кількох факторів. До них належать тип алергії та ступінь її важкості.
Якщо ви приймаєте будь-які ліки перед виникненням очікуваної алергічної реакції чи після неї, ви все одно можете відчувати деякі з цих симптомів, тільки менш виражені.
При харчовій алергії
Харчова алергія може спровокувати:
- набряк,
- кропив’янку,
- нудоту,
- відчуття втоми тощо.
Може знадобитися деякий час, поки людина зрозуміє, що у неї харчова алергія.
Якщо у вас виникла серйозна реакція після їди й ви не знаєте причини, негайно зверніться до лікаря.
Треба знати про харчову алергію, що вона загрожує виникненням анафілаксії — важкої системної реакції. Саме лікар допоможе знайти точну причину реакції та визначити, чи не маєте ви ризику розвитку анафілаксії.
При сезонній алергії
Симптоми полінозу можуть імітувати симптоми застуди, це:
- закладеність носа,
- нежить,
- набряклість повік,
- сльозотеча.
Часто людина може впоратися з цими симптомами вдома, використовуючи безрецептурні препарати. Але їх безконтрольне застосування здатне призвести до погіршення стану. А тому вживання будь-яких ліків потрібно узгоджувати з лікарем.
При важкій алергії
Сильна алергія може викликати анафілаксію. Ця небезпечна для життя реакція проявляється утрудненим диханням, запамороченням, навіть втратою свідомості.
Якщо ви відчуваєте ці симптоми після контакту з можливим алергеном, негайно зверніться по медичну допомогу.
Важливо знати про алергію, що її ознаки у різних людей відрізняються.
Алергічні прояви на шкірі
Алергія на шкірі може бути симптомом алергічної реакції або прямим результатом впливу алергену. Наприклад, вживання в їжу продуктів, на які у вас алергія, як вже згадувалося, викликає кілька симптомів. Ви можете відчути поколювання в роті та горлі, так званий синдром оральної алергії, а також може з’явитися шкірний висип.
У другому випадку йдеться про алергічний контактний дерматит. Він розвивається, якщо людина доторкнеться до чогось, на що у неї алергія. Наприклад, мийного засобу чи рослини, сік якої викликає фотофітодерматоз.
Важливо відрізняти: подразнюючий контактний дерматит є результатом прямого контакту шкіри з алергеном і не є алергічною реакцією.
Видів шкірних алергій кілька:
- Висипи. Подразнені ділянки шкіри, почервонілі чи набряклі, можуть бути болючими або свербіти.
- Екзема. Серозне запалення шкіри, що часто свербить, інколи кровоточить.
- Контактний дерматит. Червоні сверблячі ділянки шкіри, які з’являються майже відразу після контакту з тригером.
- Біль у горлі. У цьому випадку глотка або горло подразнені чи запалені.
- Кропив’янка. Чітко обмежений набряк, що виступає над рівнем шкіри, червоного кольору, різного розміру та форми. Він супроводжується свербежем або відчуттям печіння.
- Опухлі очі. Вони сльозяться, сверблять, виглядають набряклими.
- Свербіж. Шкіра подразнена або запалена. Запалення призводить до дискомфорту, відчуття поколювання і свербіння.
Причини алергії
Вчені ще не до кінця розуміють, чому імунна система викликає алергічну реакцію, коли в організм потрапляє речовина, не шкідлива для нього.
Алергія має генетичний компонент. Тобто батьки можуть передати схильність до цього захворювання дітям.
Однак треба знати про алергію, що генетичною є тільки загальна схильність до неї. Специфічні алергії не успадковуються. Наприклад, якщо у матері алергія на морепродукти, це не обов’язково означає, що у дитини буде саме така ж алергія.
Поширені типи алергенів включають:
- Продукти тваринного походження. Сюди входять лупа домашніх тварин, продукти життєдіяльності пилових кліщів та тарганів.
- Ліки. Препарати пеніциліну та сульфати є найпоширенішими причинами реакцій.
- Харчові продукти. Часто зустрічається алергія на пшеницю, горіхи, молоко, морепродукти та яйця.
- Укуси комах. До таких належать бджоли, оси й комарі.
- Пліснява.
- Спори грибів.
- Рослини. Пилок злаків, амброзії та дерев, а також сік таких рослин, як отруйний плющ та борщівник, — дуже поширені рослинні алергени.
- Інші алергени. Латекс, який часто зустрічається в гумових рукавичках й презервативах, та метали, зокрема нікель.
Сезонна алергія, ще відома як поліноз, або сезонний алергічний риніт, є однією з найпоширеніших алергій. Її причиною є пилок рослин, тобто алергія виникає при їх цвітінні. Її симптоми: свербіж очей та сльозотеча, нежить, кашель.
Що треба знати про те, як лікують алергію?
Найкращий спосіб уникнути проявів алергії – триматися якомога далі від її чинників. Якщо це неможливо (особливо це складно людям з алергією до пилку рослин), існують варіанти лікування.
Алергенна імунотерапія (АІТ)
Цей метод лікування ще називають алерген-специфічною імунотерапією, або АСІТ.
Алергенна імунотерапія — єдиний метод саме лікування алергії. Але вона застосовується лише при інгаляційній алергії, тобто при алергії на пилок, лупу домашніх тварин, пилових кліщів, і для лікування гіперчутливості до отрути комах.
АІТ передбачає введення пацієнтові невеликих доз алергенів протягом тривалого часу. Так організм звикає, тобто виробляє толерантність, до тих речовин, на які реагує.
Успішна імунотерапія запобігає поверненню симптомів алергії впродовж тривалого часу або протягом життя.
Для найкращого результату лікування її потрібно проводити курсом від 3 до 5 років.
Симптоматичне медикаментозне лікування
З метою контролю алергічних симптомів найчастіше використовуються антигістамінні препарати. Ці ліки можна придбати без рецепта або за ним.
Те, який саме препарат порекомендує лікар, залежатиме від важкості та типу алергії.
Ліки проти алергії включають:
- антигістамінні засоби;
- кортикостероїди;
- стабілізатори мембран опасистих клітин;
- деконгестанти (протинабрякові засоби);
- модифікатори лейкотрієнів.
Монтелукаст слід призначати тільки у випадку, коли відсутні інші ефективні варіанти лікування. Це тому, що його приймання збільшує ризик серйозних змін поведінки та настрою, аж до суїцидальних думок та дій.
Рятівний адреналін
Якщо у вас розпочинається анафілаксія – важка й небезпечна для життя алергічна реакція — зробіть екстрену ін’єкцію адреналіну. Це допоможе полегшити стан до прибуття медичної допомоги.
Сьогодні існують автоінжектори адреналіну, які можна застосовувати самостійно. Щоб така ін’єкція стала можливою, пристрій купують за приписом лікаря та носять з собою завжди.
Саме лікар, на основі обстеження та діагностики алергії, має визначити, чи потрібний пацієнтові автоінжектор адреналіну.
Чи допомагають від алергії природні засоби?
Багато натуральних засобів і добавок продаються під виглядом засобів для лікування і навіть усунення алергії назавжди. Та перш ніж їх спробувати, обговоріть це зі своїм лікарем. Адже — і це необхідно знати про алергію — деякі натуральні засоби насправді самі містять алергени, тож здатні погіршити ваші симптоми.
Наприклад, в деяких трав’яних чаях використовуються квіти та рослинна сировина, які є родичами відомих рослин-алергенів. Або й самі рослини-алергени.
Це, зокрема, ромашка — родичка полину та амброзії. Та сам полин, який може ховатися під назвами тархуну або естрагону.
Те ж саме з ефірними оліями. Деякі люди використовують їх для полегшення загальних симптомів алергії, але ефірні олії самі по собі містять інгредієнти, здатні її викликати.
Як діагностується алергія
Лікар-алерголог може діагностувати алергію кількома способами.
Спочатку він розпитає про симптоми та проведе фізичний огляд. Запитає про що-небудь незвичайне, що ви їли, і про будь-які речовини, з якими контактували. Наприклад, якщо у пацієнта з’явився висип на руках, лікар запитає, чи не надягав той нещодавно латексні рукавички.
Нарешті, молекулярний аналіз крові та шкірний тест можуть підтвердити висновки лікаря або встановити інші алергени, на які ви реагуєте.
Аналіз крові на алергію
З діагностичною метою лікар може призначити аналіз крові. Її буде перевірено на наявність алергічних антитіл — імуноглобулінів Е (IgE). Це білки, які синтезуються у крові у відповідь на вплив алергену.
Лікар використає аналіз крові для підтвердження діагнозу, якщо він стурбований можливістю серйозної алергічної реакції та в процесі обстеження встановив, що пацієнт може мати алергенну чутливість.
Багатокомпонентним молекулярним тестом на алергію є ALEX2. За один аналіз він здатен визначити сенсибілізацію до 295 алергенів. Це 99,9 % відомих науці чинників алергії.
Шкірний тест
Шкірна проба, або прик-тест — це інший поширений тип тесту на алергію, який проводиться алергологом.
Під час цього тесту шкіра проколюється маленькими голками. Перед тим на шкіру наносять краплі потенційних алергенів. Якщо у людини алергія на певні речовини, на ділянці проведення тесту виникне запалення.
Важливо знати про алергію: як запобігати симптомам
Способу запобігти всім проявам алергічних реакцій не існує. Втім, є способи запобігти появі їх симптомів. І найкраща стратегія тут – уникати алергенів, які викликають реакцію гіперчутливості.
Наприклад, саме уникнення — найбільш ефективний спосіб запобігти симптомам харчової алергії. Елімінаційна дієта допоможе встановити причину алергії, аби ви знали, яких продуктів слід уникати. Після визначення харчового алергену уважно читайте етикетки на продуктах та розпитуйте про інгредієнти страв, які вживаєте поза домом.
Запобігання сезонним, контактним та іншим алергіям зводиться до знання того, де знаходяться алергени і як їх уникнути.
Наприклад, якщо у вас алергія на пил, зменшити симптоми допоможуть встановлення в оселі повітряних фільтрів, професійна чистка повітропроводів і регулярне прибирання.
Ускладнення алергії
Не варто думати про алергію як про надокучливий нежить і чхання, які виникають й минають кожного нового сезону. Деякі з алергічних реакцій становлять небезпеку для життя.
Наприклад, анафілаксія — важка реакція на контакт з алергеном. Більшість людей пов’язують анафілаксію з їжею, але й інші алергени здатні спричинити її характерні прояви:
- раптове закриття дихальних шляхів;
- почастішання пульсу;
- набряк губ і язика.
Крім того, симптоми алергії призводять до безлічі ускладнень. Лікар допоможе вам визначити причину симптомів, а також пояснить різницю між непереносимістю та істинною алергією. А ще навчить вас керувати симптомами алергії, щоб ви могли уникнути найсерйозніших ускладнень.
Астма та алергія
Бронхіальна астма (БА) – хронічне респіраторне захворювання, що утруднює дихання шляхом звуження дихальних шляхів в легенях.
Астма тісно пов’язана з алергією. Алергія здатна погіршити наявну астму, а також спровокувати напад астми у людини, яка ніколи раніше не хворіла на неї.
Коли так стається, цей стан називається алергічною бронхіальною астмою. За оцінками Американського фонду астми й алергії, на алергічну БА припадають близько 60 % всіх випадків астми.
Алергія vs застуда
Нежить, чхання і кашель — часті симптоми алергії. Вони також є поширеними симптомами при застуді та інфекціях носових пазух (синуситах). Справді, інколи буває важко встановити причини виникнення названих симптомів.
Однак додаткові ознаки та прояви допоможуть розрізнити ці три стани:
- Наприклад, алергія паралельно викликає висипання на шкірі та свербіж очей.
- Застуда може викликати ломоту в тілі й навіть жар. Натомість при алергії температура зазвичай не підіймається.
- Синусит викликає відчуття тиску на обличчі.
Треба знати про алергію те, що вона може впливати на імунну систему протягом тривалого часу. А коли в імунній системі виникає збій, це збільшує ймовірність зараження вірусами, з якими ви вступаєте в контакт.
Алергічний кашель
Поліноз може викликати чхання та кашель. Це результат надмірної реакції організму на алергени. Такий кашель не заразний, але може бути неприємним.
На відміну від хронічного, кашель, викликаний алергією, має тимчасовий характер. Адже людина зазвичай відчуває симптоми сезонної алергії тільки в певну пору року, коли цвіте рослина-причинний алерген.
Крім того, сезонна алергія здатна спровокувати астму, а астма — кашель. Також можуть спостерігатися задишка і відчуття стиснення грудної клітки.
Алергія та бронхіт
Бронхіт часто викликають віруси або бактерії, але він також може бути результатом алергії. Перший тип — гострий бронхіт — зазвичай проходить через кілька днів або тижнів. Хронічний бронхіт може тривати місяцями, часто рецидивує.
Вплив генетичних чинників, поширених забруднювачів та професійних факторів — найчастіша причина хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ).
До них належать:
- сигаретний дим;
- забруднене повітря;
- пил;
- пилок;
- пари хімічних речовин.
На відміну від чинників сезонної алергії, багато з цих алергенів присутні в приміщеннях, будинках або офісах весь рік, що робить ХОЗЛ більш стійким захворюванням.
Алергія та немовлята
Якщо порівняти з кількома десятиліттями тому, сьогодні шкірні алергії все частіше зустрічаються у дітей молодшого віку.
Однак прояви шкірних алергій зменшуються в міру дорослішання. На відміну від алергій респіраторних і харчових, які з віком частішають.
Поширені шкірні алергії у немовлят:
- Екзема. Запальне захворювання шкіри, що викликає червоний висип і свербіж. Висипання можуть розвиватися повільно, але бути стійкими.
- Алергічний контактний дерматит. Цей тип шкірної алергії проявляється швидко, часто відразу після контакту дитини з подразником. Серйозніший контактний дерматит спричиняє появу болючих пухирів і викликає розтріскування шкіри.
- Кропив’янка. Набряки чіткої форми супроводжуються сверблячкою або печінням. Не лущаться і не тріскаються, але якщо набряки чухати, це призведе до кровотечі.
Отже:
Алергії поширені й не є загрозою життю для більшості людей, але можуть суттєво погіршувати якість життя. Люди, схильні до виникнення анафілаксії, повинні знати про свою алергію, як нею керувати та що робити в надзвичайній ситуації.
З більшістю алергій можна впоратися за допомогою алергенної імунотерапії, ліків, максимально можливого уникання алергенів і зміни способу життя.
Якщо вам виставлений діагноз «алергія», співпраця з лікарем-алергологом допоможе зменшити серйозні ускладнення і зробити життя приємнішим.