Діагностика алергії у тварин: як провести її найефективніше
Завдяки науковому прогресу діагностика алергії у тварин є такою ж ефективною, як у людей. Адже так само, як страждають на алергію люди, на неї хворіють їхні чотирилапі улюбленці.
Точних статистичних даних щодо кількості котів, собак чи, наприклад, морських свинок з алергією немає. Але просліджується чітка тенденція до її збільшення.
Так само зростає й кількість пацієнтів з алергією серед людей. Наразі цифра наближається до 40 % усього населення Землі, й цей відсоток тільки збільшуватиметься.
Очікується, що наступного десятиліття щонайменше половина мешканців Землі матимуть алергію.
Цьому сприяють як удосконалення та поява нових методів діагностики захворювання (зокрема молекулярного алерготесту PAX для собак), так і низка факторів, що провокують алергію. Серед них – кліматичні зміни, забрудненість навколишнього середовища, погіршення стану повітря, зокрема й через російську агресію в Україні, зміни в харчуванні, зниження імунітету.
Чому домашні тварини страждають на алергію?
Ці ж самі чинники впливають і на тварин. Особливо високопородних, чия родословна налічує десятки поколінь, а захисні сили організму знижені через штучний відбір. Як наслідок красень кане корсо, придбаний за чималі кошти для охорони обійстя, змушений проводити літо не в обжитому вольєрі, а в домі власника під увімкненим кондиціонером. А все — через алергію на ромашку.
Як розвивається алергія у тварини
Алергія у тварин, котрі мешкають поруч з нами, — явище досить поширене. Як же тварина стає алергіком? Так само, як і людина, адже механізми розвитку гіперчутливості у всіх ссавців однакові.
На першому етапі імунна система надмірно реагує на ті чи інші речовини, з якими контактує організм. Це можуть бути продукти, пилок рослин чи спори грибів, шерсть або лупа інших тварин, навіть тканини чи метали. Наслідком такої надмірної реакції організму є вироблення специфічних антитіл — імуноглобулінів E (IgЕ). Їх поява у крові сигналізує, що людина чи тварина сенсибілізовані до певного алергену. Тобто надмірно та патологічно чутливі до нього.
Настільки, що імунна система сприймає направду нешкідливий чинник як інфекційного агента та намагається боротися з ним. І одного разу, наступної зустрічі з уявним ворогом, під впливом специфічних імуноглобулінів організм виділяє гістамін — медіатор запалення.
Ця та інші речовини, які виділяються у відповідь на алергени, покликані запускати запальні процеси, щоб знешкоджувати ворожих агентів. Такі процеси супроводжуються розширенням судин, почервонінням та свербежем, інтенсивним утворенням слизу та сліз, набряком дихальних шляхів.
Якими бувають симптоми алергії
Як наслідок у людини або тварини проявляються один або декілька симптомів алергії:
- свербіж, кропив`янка;
- сльозотеча, почервоніння або набряк очей;
- чхання;
- нежить, закладеність носа;
- кашель;
- відчуття стискання в грудях;
- задишка;
- хрипи;
- спастичні болі в животі;
- нудота, блювота;
- пронос;
- набрякання язика, губ, обличчя.
При цьому респіраторна алергія може трансформуватися в бронхіальну астму, здатну призвести до інвалідизації. А найнебезпечнішим симптомом гіперчутливості є анафілаксія. Ця системна реакція, що вражає одночасно декілька органів, несе пряму загрозу життю та вимагає невідкладного медичного втручання.
Чому лікування й діагностика алергії у тварин складніші, ніж у людей?
Утім, алергія у домашніх тварин, за спостереженнями ветеринарів, найчастіше має шкірні прояви: свербіж, почервоніння, поява лупи, неприємний запах. Тварина починає розчухуватися та вилизуватися – а це вже загрожує приєднанням вторинної інфекції: бактеріальної або вірусної. Вона може завдати додаткової шкоди вашому улюбленцю. Наприклад, викликати запалення вуха.
З іншого боку,
симптоми, характерні для алергії, насправді можуть свідчити й про інші захворювання: від звичайної вірусної інфекції до проблем зі шлунком чи серцем.
Тож з’ясувати, йдеться про харчову алергію, гіперчутливість іншого походження, про інфекційну чи іншу хворобу у тварини, можна лише за допомогою спеціальних методів алергічної діагностики, наприклад внутрішньошкірного тесту.
Діагностика алергії у тварин: відтепер і молекулярна
А для людей золотим стандартом виявлення гіперчутливості є прик-тести та молекулярна діагностика алергії. Зокрема, молекулярний тест АLEX2 дозволяє визначити чутливість організму до 300 алергенів одночасно.
Тобто, здавши один аналіз, людина довідається, які продукти, пилок, комахи, тварини чи грибок викликають у нею алергію. І тест дозволяє визначити не просто джерело гіперчутливості, а й конкретну молекулу білка, на яку надмірно зреагував організм. Все це дає наукове підґрунтя не лише для визначення тактики лікування алергії, а й для індивідуального підходу в лікуванні кожного пацієнта.
Не пасе задніх і ветеринарія. Для її потреб розроблений спеціальний метод діагностики алергії у тварин: молекулярний тест PAX, або Pet Allergy Xplorer, який віднедавна почали застосовувати і в Україні. Втім, поки що тест на алергію PAX доступний лише для собак.
Особливістю цього метода є те, що в ньому для визначення специфічних антитіл використовуються певні окремі компоненти, молекули алергенів, а не їхні екстракти. Це дозволяє точніше ідентифікувати причину алергії із визначенням специфічних IgE, які виробив організм вашого улюбленця до конкретних алергенних молекул.
У діагностичному пулі РАХ налічується понад 200 екстрактів алергенів та молекулярних компонентів як рослинного, так і тваринного походження.
Серед них
- пилок злакових трав, таких як тимофіївка та жито;
- пилок дерев – вільхи, оливи, тополі, берези, ліщини, платана;
- лупа та епітелій собаки, кота, коня, миші, морської свинки, кролика та корови;
- білки кліщів, тарганів та бліх;
- пліснява та дріжджі;
- отрута шершня, оси та бджоли.
А ще харчові алергени, зокрема білок та жовток яєць, гречка, сочевиця, різні види м`яса та риби, овочі та фрукти.
Завдяки такому різноманіттю компонентів тесту діагностика алергії у тварин є високоточною, й причина гіперчутливості вашого домашнього улюбленця буде з’ясована. Причому молекулярний тест PAX можна проводити у будь-який час. Наприклад, під час загострення алергії чи у період пилкування причинного алергену — для аналізу крові на алергію це не має значення.
PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune, давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики та лікування хвороб у тварин.
Як після діагностики алергії у тварин перейти до лікування
Для перевірки вираженості алергічної реакції, якщо це дозволяє стан та розмір тварини, лікар може зробити одну чи декілька внутрішньошкірних проб. Це робиться, щоб подивитися, які саме симптоми та якої інтенсивності викликає той чи інший алерген, встановлений за молекулярним аналізом крові.
Точне визначення причинного алергену означає, що хворобу чотирилапого буде подолано. Адже ключовим для лікування алергії є саме визначення її причини.
Якщо вона відома, ветеринарний лікар завжди підбере необхідні заходи та ліки, які мінімізують прояви хвороби або вилікують алергію. Бо сучасна ветеринарія озброєна не лише ефективними методами діагностики алергії у тварин, а й дієвими засобами лікування.