Алергія на шкірі: прояви, симптоми, лікування
Шкіра є основним бар’єром, який захищає внутрішні органи від негативного впливу навколишнього середовища. До її складу входять клітини імунної системи, котрі реагують на будь-які небезпечні подразники. Варто ворожим реагентам проникнути до нашого організму, як виникає реакція — алергія на шкірі.
Проявляється вона по-різному: червоними болючими висипаннями, пухирцями або плямами.
Алергія на шкірі у дітей
Найчастіше проблеми зі шкірою виникають у дітей. Пояснюється це тим, що захисний шкірний бар’єр у них ще не до кінця сформований.
Згідно з даними Американського коледжу алергії, астми та імунології (ACAAI) 10-20 % малюків страждають на таку хворобу, як екзема. Її ще називають атопічним дерматитом.
Це захворювання викликає на шкірі у дітей сухість, подразнення та запалення окремих ділянок. Тому дуже важливо слідкувати за тим, щоб дитяча шкіра була достатньо зволоженою.
Крім того, немовлята можуть мати алергію на суміш, харчові продукти, реагувати на доглядові засоби, наприклад вологі серветки. Всі ці та інші види алергій, якими хворіють і дорослі, можуть проявлятися шкірними симптомами.
Інфекційна еритема
Часто екзему плутають з таким дитячим захворюванням, як п’ята хвороба, чи інфекційна еритема. Вона не має жодного відношення до алергії, викликається паравірусом В19, але також призводить до свербежу та висипу.
Характеризується еритема такими ознаками:
- головний біль;
- млявість;
- зниження температури тіла;
- біль у горлі;
- нежить;
- нудота та діарея.
При еритемі на щічках малюка з’являються круглі яскраво-червоні висипання. А на ручках, ніжках та верхній частині тіла – червоний мереживний малюнок. Симптоми посилюються після купання чи теплого душу.
Основні види алергії на шкірі
У дорослих найпоширенішим видом алергії на шкірі є алергічний контактний дерматит. Захворювання виникає при контакті шкіри з алергеном.
В результаті на окремих ділянках з’являються сверблячі висипання червоного кольору або дрібні пухирці та набряки. Висип виникає щоразу, як шкіра контактує з алергеном – речовиною, яку атакує імунна система.
Ця алергія на шкірі може бути викликана контактом із:
Проявами алергії на шкірі може характеризуватися і реакція на харчові продукти та нікель (прикраси, металеві пряжки).
Кропив’янка
Згідно з даними ACAAI, цією недугою страждає 20 % жителів планети. Проявляється кропив’янка реакцією шкіри на викид організмом такої речовини, як гістамін. В результаті виникає розширення дрібних кровоносних судин і, як наслідок, — алергічні прояви на шкірі.
Існує багато видів цього захворювання:
- сонячна кропив’янка,
- холодова,
- дерматографічна,
- вібраційна,
- холінергічна та інші.
А от за тривалістю симптомів виділяють два:
- Гостра кропив’янка виникає при контакті з тригером. Наприклад, їжею, інфекцією або, рідше, ліками. Пусковим механізмом можуть виявитись і неалергічні причини: стрес, перебування на сонці чи морозі або надмірні фізичні навантаження.
- Хронічна кропив’янка характеризується симптомами, які тривають понад 6 тижнів поспіль. Хворобу викликають специфічні тригери. Тому тести на алергію можуть не дати результату.
Кропив’янка викликає неприємний свербіж та дискомфорт, але ніколи не буває заразною.
Ангіонабряк (його ще називають набряком Квінке) теж пов’язаний з кропив’янкою. І, на відміну від останньої, уражає глибші шари шкіри.
При цьому захворюванні набрякають губи, повіки, язик, а також руки та ноги. Причиною виникнення набряку може бути їжа, ліки, укуси комах, а також вірусні та бактеріальні інфекції.
Деякі такі захворювання, як-от шкірний мастоцитоз або пігментна кропив’янка, нагадують останню за проявами, але насправді мають інше походження.
У випадку з пігментною кропив’янкою, наприклад, спостерігається збій імунної системи. Захворювання характеризується множинними пігментними плямами на шкірі, при потиранні яких з’являються уртикарії та свербіж (симптом Дар’є).
Алергія на шкірі: лікування
Виявити причину алергії на шкірі досить важко, адже існує 3 700 потенційних алергенів. Тому при будь-яких небажаних симптомах слід звернутись до лікаря-алерголога. Лише він може визначити причину симптомів та призначити необхідне лікування.
Уникнути подразнень та сухості допоможуть зволожувальні мазі та креми. Проконсультуйтесь з алергологом з приводу дії цих ліків на ваш організм.
При алергічних захворюваннях шкіри дуже важливо уникати будь-якого контакту з ураженими ділянками.
Розчухування кропив’янки може викликати ще більше подразнення і призвести до повторного інфікування. Дискомфорт може спричинити й вплив ультрафіолетових променів. Якщо шкіра подразнена, навіть короткочасне перебування на сонці може викликати опік.
Крім того, деякі види алергій на шкірі також можуть бути спровоковані сонцем. Зокрема, воно є основним тригером фотоалергічного контактного дерматиту. Реакцію можуть посилювати косметичні засоби, сонцезахисний крем, лосьйон чи будь-які парфуми.
Псевдоалергічні ураження шкіри
Основним симптомом будь-якого захворювання шкіри є свербіж. Він може локалізуватись на певній ділянці, а може зачіпати все тіло.
Існує безліч причин свербежу, починаючи з сухості шкіри й закінчуючи психологічними факторами.
Сухість
Суха шкіра може свідчити про наявність дерматиту. Тому при виникненні даного стану слід негайно звернутись до дерматолога. Зробити це потрібно при появі таких ознак:
- загрубіння, лущення та сильний свербіж шкіри;
- сірий або попелястий колір;
- поява тріщин та кровотечі на окремих ділянках.
Через тріщини в кров можуть потрапити мікроорганізми, здатні спровокувати повторне інфікування не лише шкіри, але й організму в цілому.
Наслідки укусів комах
Укуси комах часто призводять до свербежу. Особливо небезпечні в цьому плані напади комарів та павуків. Після їх укусу на тілі залишаються невеличкі червоні плями, котрі викликають свербіж та печію.
Така ж реакція може виникнути й через укуси клопів та кліщів, котрі оселяються в постільній білизні. Щоб позбутись паразитів, слід систематично прати білизну раз на тиждень при температурі 60 ºC. Крім того, варто зробити генеральне прибирання та обробити кімнату спеціальним репелентом.
Психологічні фактори
При хронічному стресі, тривозі або психоемоційному напруженні людина може відчувати так зване повзання мурашок. І хоча цей стан не має жодного відношення до алергії на шкірі, свербіти чи пекти будуть не лише окремі її ділянки, але й усе тіло в цілому. В такому випадку потрібно уникати розчухування, щоб не пошкодити шкіру.
Подібна псевдокороста може виникнути через депресію, тривогу, обсесивно-компульсивний розлад.
Розацеа
Це хронічне захворювання шкіри, котре протікає циклічно. Рецидиви можуть бути викликані гострою їжею, алкоголем, сонячним світлом, стресом або кишковими бактеріями.
Існує 4 підтипи розацеа. Найхарактернішими симптомами є:
- почервоніння обличчя,
- шишки багряного кольору,
- сухість,
- надмірна чутливість шкіри.
Інші причини
Свербіж, зокрема навколо анального проходу, може бути пов’язаний з наявністю глистів, наприклад гостриць. На інших ділянках тіла, наприклад, на підошвах ніг, свербіж можуть викликати грибкові інфекції. Такі як мікоз.
Дуже сильний свербіж буває при оперізувальному лишаї, нервових розладах, викликаних діабетом та защемленням нервів.
Свербітиме тіло і при уремії – хронічному захворюванні нирок, коли вони не можуть фільтрувати токсини. Уремічний свербіж посилюється вночі, уражаючи живіт, спину та руки.
Неприємні симптоми на шкірі, зокрема її лущення, можуть бути спричинені й псоріазом. Ця хвороба не має стосунку до алергії, є незаразною. Її лікування потребує консультації лікаря.
Отже:
Шкірні прояви може бути викликані як алергічними, так і неалергічними причинами.
У будь-якому випадку, якщо неприємні симптоми не зникають, а лише посилюються, потрібно звернутися до лікаря.